Ogród – dobór gatunków o barwie białej

Biel kojarzy się z prostotą i czystością. Jest często stosowana w ogrodach kolonialnych, gdzie charakterystyczne są białe płoty  i naturalne surowce, oraz modernistycznych znanych z prostych linii i kształtów. Z pewnością odcień ten może posłużyć do stworzenia wnętrza o nowoczesnym stylu, szczególnie jeśli zostaną w nim zastosowane  minimalistyczne bryły roślin i dodatków. Jednak z powodzeniem można zbudować piękny, tradycyjny ogród oparty na drzewach i krzewach o białych kwiatach, liściach lub owocach. Dobry projekt i dokładne przemyślenie zastosowanych gatunków pozwoli cieszyć się tym oryginalnym rozwiązaniem przez cały rok.

biały ogród1

Zainteresowanie białym ogrodem nie jest duże, gdyż ograniczenie się tylko do jednego koloru poza zielony może kojarzyć się z chłodną, nieprzyjazną człowiekowi przestrzenią. Nic bardziej mylnego. Nie trzeba sadzić roślin we wszystkich kolorach, aby uzyskać aranżację, w której będzie się chciało miło spędzać czas. Wystarczy odpowiedni pomysł i projekt, a także przemyślane dodatki i meble ogrodowe. Decydując się na takie rozwiązanie należy być zdecydowanym, gdyż wprowadzanie późniejszych nasadzeń w innych kolorach doprowadzi do architektonicznego chaosu. Innym rozwiązaniem jest przeznaczenie fragmentu ogrodu na stworzenie białego zakątka. Alternatywą jest stworzenie dwukolorowego ogrodu, gdzie biel przełamana jest mocnym akcentem o intensywnym kolorze. Dobrze komponują się aranżacje w połączeniu z barwą czerwoną, pomarańczową oraz niebieską. W zależności od gatunku nadają się one jako rośliny obwódkowe, do tworzenia grup na rabatach, a także jako solitery atrakcyjne pojedynczo na otwartej przestrzeni.

Szkielet ogrodu niewątpliwie stanowią drzewa duże i krzewy iglaste, dlatego to własnie od nich zaczynamy dobór gatunków. Na dużych powierzchniach bazę aranżacji i tło dla innych roślin dobrze będą stanowiły gatunki iglaste takie. Przykładem jest jodła kalifornijska (Abies concolor) o szarawych igłach, do małych ogrodów szczególnie polecana jest odmiana ‚Compacta’ o zwartym pokroju. Niski cyprysik groszkowy (Chameacyparis pisifera) ‚Boulevard’ o srebrzystym zabarwieniu dobrze komponuje się świerkiem kłującym (Picea pungens) ‚Białobok’ o atrakcyjnych jasnych młodych przyrostach. Warto też pamiętać o iglakach z biało nakrapianymi pędami: jałowiec chiński (Juniperus chinensis) ‚Expansa Variegata’, jałowiec sabiński (Juniperus sabina) ‚Variegata’ oraz niska forma jałowca łuskowatego (Juniperus squamata) ‚Floreant’. Atrakcyjny są także karłowe odmiany jodły koreańskiej (Abies koreana) o białej spodniej stronie igieł np. odmiana ‚Brevifolia’ i ‚Kohout’s Icebreaker’.

AbKorIcebreakerKoh-1

jodła koreańska ‚Kohout’s Icebreaker’

Nie można zapomnieć o drzewach i krzewach liściastych, które znacząco wpływają na wartość estetyczną ogrodu. Ozdobą mogła być zarówno liście, jak i kora i owoce. Na pewno warto posadzić brzozy: brzoza pożyteczna (Betula utilis) ‚Doorenbos’ o ażurowej kronie i ozdobnym białym pniu oraz brzoza brodawkowata (Betula pendula) ‚Youngii’ o parasolowatej i mocno zwisającej koronie. Innym aspektem dekoracyjnym brzóz jest jesienne przebarwianie liści na żółto. Kolejnym gatunkiem polecanym do ogrodów jest klon jesionolistny (Acer negundo) ‚Variegatum’ o liściach zielonych z białymi plamami i białą obwódką. Koniecznie trzeba wspomnieć o dereniach, szczególnie atrakcyjny jest dereń biały (Cornus alba) ‚Elegantisima’, a także dereń kousa (Cornus kousa). Najbardziej charakterystycznymi roślinami białych ogrodów są tawuła van Houtt’a (Spiraea x vanhouttei) na wiosnę gęsto obsypana kiatami, a także śnieguliczka biała (Symphoricarpos albus) o ozdobnych owocach pojawiających się na jesień, a także odmiany kaliny koralowej (Viburnum opulus).

kalina

 

kalina koralowa

Bylin kwitnących na biało jest tak dużo, że nie sposób wszystkie wymienić. Najatrakcyjniejszymi gatunkami o ozdobnych białych kwiatach są: zawilec gajowy (Anemone nemorosa), gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica), parzydło leśne (Arnucus dioicus), odmiany astra alpejskiego (Aster alpinus) i astra krzaczastego (Aster dumosus), tawułka Arensa (Astilbe x arendsii), konwalia majowa (Convallaria majalis), serduszka okazała (Dicentra spectabillis) ‚Alba’, odmiany pierwiosnków (Primula), juka karolińska (Yucca filamentosa). Atrakcyjne są także rośliny cebulowe, które zakwitają już wczesną wiosną zanim ruszy wegetacja u innych gatunków: tulipany, hiacynty, lilie.

Natomiast ozdobne liście mają: brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla), bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) ‚Variegata’, żurawka ogrodowa (Heuchera hybrida) ‚Mint Frost’, liczne odmiany funkii (Hosta), liczne odmiany miskantu chińskiego (Miscanthus sinensis), miodunka pstra (Plumonaria saccharata).

Posiadacze balkonów także, także mogą stworzyć białe kompozycje w skrzynkach wykorzystując dostępne w centrach ogrodniczych rośliny jednoroczne lub samodzielnie wysiewając nasiona kwiatów. Najbardziej popularnymi roślinami są petunie ogrodowe (Petunia hybrida) w wielu odmianach różniących się wielkością i ilością kwiatów. Do ogrodów romantycznych polecane są lewkonie letnie (Matthiola incana) o silnym słodkawym zapachu, wilczomlecz białobrzegi (Euphorbia marginata), floks Drummonda (Phlox drummondi), dzwonki irlandzkie (Molucella laevis), werbena ogrodowa (Verbena hybrida), odmiany aksamitki wzniesionej (Tagates erecta), stokrotka pospolita (Bellis perenis).

Oczywiście nie tylko kwiaty decydują o atrakcyjności ogrodu. Dobrze dobrane dodatki podkreślą charakter przestrzeni oraz zaakcentują ciekawe rabaty. Interesująco wyglądają białe ściany w nowoczesnych ogrodach, stanowią one bariery wizualne i podnoszę estetykę aranżacji. Szczególnie polecane są na patia i do małych ogrodów usytuowanych pomiędzy ścianami budynków. Atrakcyjnie wyglądają jako tło dla roślin o ozdobnych liściach. Element ten można zastosować w formie murków oporowych dla podwyższonych rabat. Należy jednak pamiętać aby dobrze je zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Coraz popularniejsze stają się gabiony, które z przestrzeni miejskich zawędrowały do przydomowych ogrodów. Są to metalowe konstrukcje wypełnione kamieniami. Przestały być wykorzystywane do wydzielania granic działki, ale posłużyły do zrobienia siedzisk, murków oporowych i geometrycznych brył porośniętych roślinami. Dobrze wpasowują się w przestrzenie współczesne oraz romantyczne. Kolejnym ważnym elementem są meble ogrodowe. Przy ich wyborze należy zastanowić się w jakim miejscu będą one stały, aby dobrać odpowiedni materiał, z którego są wykonane. Obecnie najbardziej dostępne są brązowe i czarne meble z technoratanu ozdobione białymi poduszkami.

outdoor-wicker-sofa-furniture-with-white-cushion-plus-glass-coffe-table

modern-minimalist-garden-design-with-wh

modern-indoor-garden-d

white garden3

white-3-620x415

Dorota Blatsios

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu