Pielęgnacja ogrodu w październiku

Październik jest miesiącem, w którym w którym wciąż jeszcze świeci przyjemnie ogrzewające słońce, ale dni są już wyraźnie krótsze. Można podziwiać barwne nasadzenia wrzosów, chryzantem i astrów. Jest to także czas zbiorów warzyw oraz dobry moment żeby sadzić odporne ma mróz krzewy, drzewa oraz róże byliny i rośliny cebulowe.

 hoar-frost_2013-10-30_6705

Usuwanie liści

Październik to czas przebarwiania się liści na drzewach i krzewach. Można podziwiać jak zmieniająca się przyroda przygotowuje się do zimy. Warto mieć w ogrodzie chociaż kilka roślin, które wyglądają atrakcyjnie w czasie całego okresu wegetacyjnego, a na jesień zmieniają zabarwienie liści, które z gracją opadają na trawnik. Jednak właśnie ta cecha drzew i krzewów powoduje, że ogrodnicy mają bardzo dużo pracy. Przede wszystkim nie należy pozostawiać liści w ogrodzie, szczególnie dotyczy to trawników i ścieżek. Do ich usunięcia można użyć kosiarki, która rozdrobni je, połączy ze skoszoną trawą, co będzie podstawą bogatego kompostu. Warto pamiętać, że liście dębu zawierają dużo garbników i zakwaszają podłoże, dlatego bardzo dobrze nadają się do ściółkowania rododendronów, które właśnie takiej gleby potrzebują. Natomiast liście lipy, jabłoni i wiśni idealnie nadają się na kompost, a po wysuszeniu można je wykorzystać do okrycia roślin wrażliwych na niskie temperatury.

Przesadzanie starszych drzew

W tym miesiącu można wykonywać przesadzanie starszych drzew. Często zdarza się, że dopiero po kilku latach ogrodnik stwierdza, że drzewo jest za duże na dane stanowisko. Może je regularnie przycinać, ale jest to czasochłonne i nie pozostaje bez wpływu na roślinę. Innym rozwiązaniem jest przesadzenie go na nowe miejsce. Drzewo, które ma maksymalnie trzy lata nadaje się do przesadzenia bez większych przygotowań. Wystarczy tylko wykopać sporych rozmiarów bryłę korzeniową wraz z ziemią i przenieść roślinę na nowe miejsce. Oczywiście na nowym miejscu musi być już przygotowane spore zagłębienie z wsypaną na dno dobrą ziemią ogrodniczą wymieszaną z kompostem. W przypadku starszego drzewa, należy przygotować je do zabiegu. Systemy korzeniowe dorosłych roślin zdążyły już rozrosnąć się i wytworzyć dużo małych korzeni włośnikowych odpowiadających za pobieranie wody i składników pokarmowych. Ich usunięcie może bezpośrednio doprowadzić do zamarcia drzewa. Dlatego o zabiegu przesadzania należy zacząć myśleć już rok wcześniej. Najpierw trzeba wykopać rów w odległości 2/3 promienia korony wokół drzewa, przecinając przy tym pojawiające się korzenie. Następnie wsypuje się w to miejsce wykopaną ziemię wymieszaną z kompostem. Zabieg ten ma na celu stymulowanie wytwarzania nowych korzeni, które zdążą wyrosnąć w trakcie sezonu wegetacyjnego. Dopiero następnej jesieni można wykopać ziemię wraz bryłą korzeniową większą niż zeszłoroczny rów i przenieść na nowe miejsce.

Byliny

W ciąż można jeszcze cieszyć się atrakcyjnymi nasadzeniami kwitnących bylin takich jak astry, chryzantemy, dalie, jeżówki, krwawniki czy ziemowit jesienny. Również kłosy traw wpływają na architektoniczną miękkość aranżacji. Będą one ozdobą aż do pierwszych przymrozków. Także pozostawienie wysuszonych kwiatostanów na zimę może wpływać na walory dekoracyjne ogrodu, a także być źródłem pożywienia dla owadów i ptaków.

Jesień jest dobrym terminem do nasadzeń roślin kwitnących wiosną i latem. Należy to wykonać gdy gleba jest jeszcze nagrzana, ale w miarę wilgotna. Wyjątkiem są trawy, które preferują wiosenny termin sadzenia.

Byliny, które rosną w ogrodzie już kolejny sezon warto zabezpieczyć na zimę. Wykorzystuje się do tego suche liście, za pomocą których okrywa się nasadzenia warstwą około 20 cm. Warto także nie usuwać liści z grządek. Podwyższone rabaty lub nasadzenia w pojemnikach należy osłonić dodatkowo warstwą styropianu.

Rośliny cebulowe

Większość cebul można sadzić we wrześniu i w październiku, a odwdzięczą się kwiatami już na początku wiosny. Powodzenie w uprawie zależy od odpowiedniego przygotowania gleby oraz prawidłowej głębokości sadzenia. Rośliny te preferują stanowiska słoneczne o przepuszczalnej, lekkiej glebie. Zaleca się aby sadzić cebule na głębokość równą 2-3 krotnej ich wysokości. Warto zadbać aby były one zdrowe, a na łuskach nie było żadnych przebarwień i oznak chorobowych. Gęstość sadzenia zależy od rodzaju rośliny np. tulipany sadzi się w ilości około 40 sztuk/m2, a czosnek olbrzymi 12 sztuk/m2.

Niektóre rośliny cebulowe są zbyt wrażliwe na mróz i należy je wykopywać przed nadejściem przymrozków. Zaliczamy do nich kanny (pacioreczniki), mieczyki, dalie i begonie bulwiaste. Wykonuje się to w drugiej połowie października. Najpierw należy przyciąć pędy na około 10 cm nad powierzchnią gruntu i ostrożnie wykopać, tak aby nie uszkodzić cebul. Następnie trzeba je delikatnie otrząsnąć z ziemi i pozostawić na kilka tygodni w suchym i przewiewnym miejscu do wyschnięcia. Po tym czasie usuwa się resztki pędów, koszeni oraz uszkodzone części podatne na porażenie zgnilizną. Oczyszczone cebule zimują w skrzyniach z torfem i piaskiem w temperaturze 8-10°C. Dobrym rozwiązaniem jest podpisać poszczególne skrzynki, aby na wiosnę wiedzieć gdzie zimują poszczególne gatunki.

Kwitnące kwiaty i zbiór nasion

Wiele letnich kwiatów jeszcze w październiku wytwarza atrakcyjne kwiatostany. Są to m.in. cynie, astry, nagietki, aksamitki, lwie paszcze, które kwitną aż do jesieni, również atrakcyjne są późne odmiany bratków. Dlatego można cieszyć się pięknymi bukietami prawie do końca października. Warto także zbierać nasiona z kwiatów, które planuje się sadzić w roku następny. Nasiona należy zebrać do osobnych opisanych woreczków i przechowywać je w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu do wiosny.

Warzywa

O grządki, na których w przyszłym roku będą rosły warzywa, należy zacząć dbać już jesienią. Ciężkie gleby doprze jest przekopać szpadlem lub widłami. Działanie mrozu spowoduje, że na wiosnę ziemia będzie miała dobrą gruzełkowatą strukturę. Natomiast lekkie gleby wystarczy jedynie spulchnić widłami w wierzchniej warstwie. Warto także zastosować na nich wysiew nasion roślin odpornych na niskie temperatury, które posłużą jako nawóz zielony. W ogrodach gdzie są podwyższone grządki warto je teraz wyczyścić z resztek roślin i ziemi oraz naprawić jeżeli jest taka potrzeba. Także październik jest dobrym okresem na zakładanie nowych zagonów.

Wciąż jeszcze można wysiewać nasiona szpinaku i roszponki. Rośliny zdążą wykiełkować przed nadejściem mrozów, na wiosnę szybciej będą nadawały się do zbioru. Na okres zimy dobrze jest okryć np. słomą pozostawione w ogrodzie rośliny, co zapewni im ochronę przed chłodem zanim jeszcze pojawi się okrywa śnieżna.

Zioła

Teraz jest dobry moment na zbiór ziół. Należy to zrobić zanim przyjdą przymrozki, ponieważ niskie temperatury wpływają niekorzystnie na aromat i smak. Jeżeli uprawiane są w pojemnikach można je przenieść do domu i zużywać na bieżąco. Te rosnące w ogrodzie najlepiej uciąć za pomocą sekatora, powiązać w pęczki i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.  Krzewy, które na stałe rosną w ogrodzie koniecznie trzeba przykryć na czas zimy. Szczególnie dotyczy to rozmarynu nawet jeśli jest to odmiana mrozoodporna. Do połowy października można jeszcze wysiewać nasiona ziół takich jak cząber, mięta czy chrzan.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Powiązane wpisy

Dorota