zabiegi pielęgnacyjne i uprawowe w ogrodzie

Posiadanie ogrodu wiąże się z regularną pracą i wykonywaniem wielu zabiegów uprawowych. Szczególnie jest ich sporo na początku wiosny, gdy tworzy się nowe sezonowe nasadzenia z roślin kwietnikowych lub wysiewa się gatunki jednoroczne. Warto wtedy odświeżyć sobie informacje na temat podstawowych zasad uprawy, a wykonywane zabiegi pielęgnacyjne pójdą szybko i sprawnie. Jest to także bardzo ważny aspekt przy zakładaniu nowego ogrodu.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne i uprawowe to:

  • siew nasion i sadzenie młodych roślin,
  • nawożenie,
  • nawadnianie,
  • odchwaszczanie.

Siew i sadzenie

Należy dokładnie zapoznać się z upodobaniami danej rośliny. Posadzenie w dobrych warunkach jest gwarancją dobrego przyjęcia się sadzonek lub wykiełkowania nasion. Należy zwracać uwagę na:

  • Termin sadzenia, siewu – niektóre rośliny trzeba sadzić wczesną wiosną, żeby zdążyły wykształcić odpowiednią masę zieleni potrzebą do kwitnienia lub owocowania; niektóre gatunki należy sadzić po 15 maja w obawie przed przymrozkami jakie mogą wystąpić we wcześniejszych terminach,
  • Głębokość siewu/sadzenia – wysiew nasion na głębokość równą trzem wysokościom nasiona, jeżeli nasiona są drobne delikatnie przykryć cienką warstwą gleby,
  • Rozstawa – zastosowanie odpowiedniej odległości między poszczególnymi roślinami przyczyni się do wytworzenia dorodnych nadziemnych części jadanych u warzyw (np. sałata, szpinak), a także wyeliminuje ryzyko konkurencji między roślinami o wodę i składniki pokarmowe,
  • Temperatura kiełkowania – są rośliny, które potrzebują wysokiej temperatury ok 22-25°C na początku rozwoju (np. papryka, mięta, petunia),
  • Podkiełkowanie i pikowanie – niektóre gatunki wymagają podkiełkowania w domowych cieplejszych warunkach, a następnie przesadzenia na miejsce stałe, dale im to duży zastrzyk energii na początek wzrostu,
  • Wymagania siedliskowe – należy uwzględnić upodobania roślin, bo to jest klucz do powodzenia w uprawie, do najważniejszych wymagań siedliskowych zaliczamy: usłonecznienie i przewiewność stanowiska, wilgotność, odczyn i rodzaj gleby.

siewka

Nawożenie

Zabiegi pielęgnacyjne i uprawowe w ogrodzie i na balkonie, to przede wszystkim nawożenie. Jeżeli w naszym ogródku lub na balkonie mamy rośliny jednoroczne, nawożenie nie jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Przeważnie wystarczy wykorzystanie dobrej gleby ogrodniczej, ewentualnie można zastosować na początku wiosny nawożenie dostosowane do gatunku lub grupy roślin. Zaletą nasadzeń jednorocznych jest fakt, że zabiegi pielęgnacyjne są mocno ograniczone, a nawożenie ma jedynie stymulować rośliny do obfitszego kwitnięcia.

Inaczej sprawa wygląda przy uprawie warzyw w gruncie, u których najważniejsze jest wytworzenie części jadanych, a także przy hodowli roślin obficie kwitnących – te gatunki należy regularne nawozić, aby uzyskać pożądany efekt. Rośliny posadzone w pojemnikach lub skrzyniach należy zacząć nawozić w ciągu 6 tygodni od posadzenia, gdyż w tym czasie wykorzystają swoje zapasy energii i będą potrzebowały nowego zastrzyku sił.

Wybierając rodzaj nawozu należy zwrócić uwagę na stosunek trzech pierwiastków azotu (N), potasu (K) i fosforu (P) zapisany na etykiecie każdego preparatu (N:P:K). Azot odpowiada za wzrost wegetatywny i wytwarzanie nowych liści, potas wypływa na powstawanie zdrowych korzeni, natomiast fosfor powoduje formowanie kwiatów i produkcję owoców. Każda roślinna ma inne wymagania nawozowe, dlatego producenci mają w swojej ofercie różne produkty dostosowane do danej grupy roślin.


Czytaj więcej o uprawie pomidorów na balkonach i w ogrodzie:


Kompostowanie – Jak zbudować kompostownik?

W warunkach uprawy amatorskiej najczęściej stosowany jest kompost jako nawóz organiczny.  Powstaje on w kompostownikach z odpadów roślinnych i zwierzęcych w wyniku częściowego, tlenowego rozkładu przez mikroorganizmy. Najlepiej skonstruowany kompostownik ma trzy komory: do pierwszej wrzucamy świeże resztki np. skoszona trawa, po częściowym rozkładzie przerzucamy te resztki do drugiej komory, w której zachodzi właściwe kompostowanie (dobrze jest przykryć tą część), gotowy kompost przenosimy do trzeciej komory. Zaletą tego układu jest regularne przemieszanie kompostu, a także uzyskanie gotowych partii nawozu do wykorzystania. Jeżeli kompostownik ma jedną komorę to należy często przemieszać zawartość komory, aby dochodziło do równomiernego rozkładu.

Odpady organiczne do kompostowania

TAK NIE
Resztki warzyw i owoców Nabiał, tłuszcz, resztki mięsa i ryb
Skorupki jaj Odchody kotów i psów
Fusy od kawy i herbaty Niedopalone papierosy
Skoszona trawa Opakowanie trudne w rozkładzie
Opadłe liście i igły sosnowe Papier z kolorowymi nadrukami
Resztki jedzenia w płynie Rośliny porażone przez choroby i szkodniki
Małe zwierzęta domowe Nieumyte skórki owoców cytrusowych i bananów

Wymagania nawozowe roślin:

Wysokie wymagania Średnie wymagania Małych wymagania
kapusta biała, czerwona, chińska, włoska; kalafior, brokuł cebula, czosnek strączkowe: groch, fasola, bób
ogórek, cukinia, dynia, cykoriaseler późna marchew, skorzonera, por, kukurydza, chrzan, pomidor, brukselka, ziemniaki, ziemniaki wczesne, papryka, bakłażany, oberżyna, rzodkiew, buraki czerwone większość ziół, marchew wczesna, buraki ćwikłowe, koper, pietruszka, sałaty, szpinak, endywia, rzodkiewka, kalarepa

Nawadnianie

Wykonując zabiegi pielęgnacyjne trzeba pamiętać, że rośliny rosnące w pojemnikach i skrzyniach łatwo tracą wodę w ciągu lata. Szczególnie jeśli nie zastosowano prawidłowej budowy skrzyń oraz ściółki. Woda bardzo łatwo wyparowuje lub wręcz odwrotnie – ucieka w głąb gleby. Dlatego należy systematycznie podlewać rośliny, szczególnie warzywa i rośliny o intensywnym kwitnieniu. Po sprawdzeniu czy gleba jest sucha można przystąpić do tego zabiegu. Ale nic nie jest tak niszczące dla roślin jak ich zalanie. Aby do tego nie doprowadzić należy równomiernie małymi porcjami rozlewać wodę po grządce i obserwować wsiąkanie. Ważną zasadą jest podlewanie gdy na rośliny nie świeci bezpośrednie słońce, dlatego najlepszą porą pochmurna pogoda, a w lecie, gdy słońce jest najsilniejsze, podlewanie wczesnym rankiem lub wieczorem.

Odchwaszczanie

Zabieg należy wykonywać systematycznie gdy tylko pojawią się siewki chwastów. Dzięki temu nie dojdzie do konkurencji z roślinami uprawowymi o wodę i składniki pokarmowe zawarte w glebie. Ważne jest usuwanie chwastów wraz z korzeniami, ponieważ niektóre z nich mogą regenerować się z części podziemnych. Nie można dopuścić do rozwoju chwastów i ich kwitnienia.

mgr inż. Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu