rośliny w pojemnikach

Rośliny w pojemnikach jako niedoceniona dekoracja ogrodu i balkonu

Nie trzeba mieć dużego ogrodu, aby stworzyć dekoracyjne aranżacje. Wystarczy kawałek ziemi, a nawet balkon by stworzyć zachwycające zielone zakątki, które będą zachęcały do spędzania tam czasu. Wystarczy tylko dobrze dobrać rośliny w pojemnikach i zapewnić im dobre warunki do wzrostu i rozwoju.

pojemniki

Planowanie

Pierwszy krokiem jest dokładne wymierzenie przestrzeni przeznaczonej do zagospodarowania. Następnie należy dobrze zastanowić się nad tym, w jaki sposób będzie wykorzystywany ogród. Ściśle jest to uzależnione od jego wielkości, ponieważ w dużym ogrodzie jest większe pole do popisu i więcej możliwości zaadaptowania przestrzeni. Natomiast na małej powierzchni zmieszczą się zaledwie stół i krzesła, a rośliny będą tylko dodatkiem co całej kompozycji. W dużych ogrodach można wykorzystać więcej pojemników, ale stwarza to często sporo problemów.

Całą przestrzeń musi charakteryzować ład architektoniczny i nic nie może być przypadkowe. Potrzeby rodziny mogą być różne: pani domu często chciałaby mieć ogród warzywny, który nie nadaje się z kolei do zabaw dzieci. Przy planowaniu przestrzeni należy zadać sobie kilka pytań: przede wszystkim czy będzie się tam jadać latem oraz czy ma być to przedłużenie salonu przeznaczone dla całej rodziny? Warto także zastanowić się nad warunkami jakie panują w ogrodzie: czy jest to miejsce słoneczne czy raczej cieniste. W końcu trzeba pomyśleć w jakim stylu będzie zaaranżowana przestrzeń, a co za tym idzie, jakie będą pojemniki i jakie gatunki. Przede wszystkim należy trzymać się dwóch podstawowych zasad:

  1. ogród ma mieć konkretny plan,
  2. wszystkie miejsca muszą być w pełni dostępne.

Czasem się zdarza, że początkujący ogrodnik posadzi w donicy małą roślinę, a po paru latach okazuje się że przysłania ona całe wyjście na taras, a donica jest zdecydowanie za mała. Warto także przemyśleć rozmieszczenie donic w kontekście ułatwienia podlewania.

Wydzielanie pomieszczeń

Wykorzystując rośliny w pojemnikach można w bardzo łatwy sposób uzyskać podział ogrodu na kilka użytkowych przestrzeni. Zaletą donic jest to, że w jednym roku można ustawić je w kwitnącą ścianę, a za rok rozstawić je w różnych miejscach ogrodu. Dzięki temu ogrodnicy mają duże możliwości zmiany aranżacji, gdy ta przestanie być już ciekawa. Jest to przeciwieństwo tradycyjnych ogrodów, gdzie wszystko rośnie w gruncie, ponieważ przesadzanie roślin co sezon wegetacyjny nie tylko jest trudne w wykonaniu, ale niekorzystne dla roślin.

Miejskie ogrody są często na tyle małe, że trudno jest w nich wymyślić coś więcej niż trawnik i małe rabaty. Jednak dodając do tej koncepcji rośliny w pojemnikach, można wydzielić kilka przestrzeni. Pierwszą z nich może być taras, następnie donice z jednorocznymi barwnie kwitnącymi roślinami oddzielają go od trawnika. Warto przy tarasie posadzić rośliny, które odstraszają komary, dzięki temu będzie znacznie przyjemniej spędzać letnie wieczory na dworze. Taka kompozycja pozwala na wydzielenie trzeciej przestrzeni za pomocą skrzyń i stworzyć mały ogródek warzywny. Przy nieco większych ogródkach można zdecydować się na podwyższone rabaty zabezpieczone murkami oporowymi. Zaletą roślin w pojemnikach jest to, że za ich pomocą można bardzo łatwo ożywić aranżację i wprowadzić zmiany w nasadzeniach.

rośliny w pojemnikach

Rośliny w pojemnikach przy drzwiach

Drzwi stanowią wizytówkę domu, dlatego estetyczne zaaranżowanie przestrzeni wokół nich świadczy o guście mieszkańców. Rośliny w pojemnikach są niezastąpionym sposobem na stworzenie eleganckiego ganku czy wejścia. Klasycznym rozwiązaniem jest posadzenie po obu stronach wejścia wysokopiennego wawrzynu (Laurus nobilis) oraz strzyżonego bukszpanu (Baxus). Krzewy te wyglądają bardzo elegancko w prostych terakotowych donicach. Dla osób, które wolą bardziej kolorowe rozwiązania można wykorzystać nasadzenia róż pnących w połączeniu z barwnymi roślinami jednorocznymi. Przy roślinach wieloletnich należy się nastawić, że będą one wymagały regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak przycinanie, oraz częstego podlewania i nawożenia. W przypadku roślin jednorocznych prace te będą zdecydowanie bardziej ograniczone.

Donice przy schodach, alejkach i przejściach

Nawet na kilkustopniowych schodach rośliny w pojemnikach będą wyglądały atrakcyjnie. Zanim jednak zostaną one ustawione należy uwzględnić ich szerokość, ponieważ nie jest dobrym rozwiązaniem postawienie wielkiej donicy, która zastawi całe zejście ze schodów. Przy wąskich zejściach warto postawić drobne małe doniczki z roślinami jednorocznymi np. pelargonia albo petunia, a przy zejściu na gruncie umieścić większy pojemnik z kilkoma gatunkami. Bardzo ozdobnym rozwiązaniem jest posadzenie pnączy jednorocznych lub wieloletnich przy barierce, po której będą się one swobodnie wspinać. Zdecydowanie nada to charakteru romantycznego. Szerokie, symetryczne, frontalne schody atrakcyjnie będą wyglądały z takimi samymi klasycznymi donicami po obu stronach. Kwiaty w takim miejscu przyciągają wzrok i zapraszają do wejścia do domu.

W małym ogrodzie zastosowanie alejek i przejść nie tylko wydziela wnętrza, ale także, pozwala na zwiększenie powierzchni całej działki. Goście, idąc krętą ścieżką, będą zastanawiali się co jest za zakrętem. Czasem wystarczy zrobić alejki na kilka kroków, aby stworzyć ciekawą aranżację. Bardzo dobrym rozwiązaniem są rośliny w pojemnikach postawionych w miejscach cienistych, gdzie inne byliny nie chcą rosnąć. Dzięki temu można zagospodarować niewykorzystaną przestrzeń.

Rośliny w pojemnikach

Na małych powierzchniach balkonów i tarasów bardzo dobrze sprawdzą się pnącza. Stworzą one dodatkową płaszczyznę zieleni, bez zabierania powierzchni na gruncie. Innym równie atrakcyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie gatunków szczepionych na wysokim pniu. Pozwalają one na uzyskanie wielopoziomowych aranżacji, ponieważ pod nimi można posadzić małe byliny, trawy, albo rośliny jednoroczne. Często w blokach parapety zewnętrzne są na tyle szerokie, że zmieści się na nich skrzynka z roślinami. Nadaje się ona doskonale zarówno do roślin jednorocznych, jak i warzyw, które będą wykorzystywane w kuchni.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu