Rośliny kwietnikowe do miast, ogrodów i na balkony

Rośliny kwietnikowe do miast można nazwać roślinami do zadań specjalnych, ponieważ muszą być odporne na zanieczyszczenia powietrza, jakie produkują samochody, a jednocześnie posiadać atrakcyjne kwiaty od wiosny do jesieni. Powinny także posiadać dużą gamę kolorów tak, aby można było z nich tworzyć ciekawe kompozycje. Nie mogą także mieć dużych wymagań siedliskowych oraz muszą dobrze rosnąć na stanowiskach o silnym promieniowaniu słonecznym. Wszystko to wynika z faktu, że w mieście nikt nie ma czasu specjalnie zajmować się tymi roślinami, a muszą wyglądać ładnie, ponieważ często sadzi się je na terenach użyteczności publicznej oraz w miejscach reprezentacyjnych.

Do gatunków najlepiej pasujących do warunków panujących w mieście należą:

  • aksamitka rozpierzchła, wzniesiona, wąskolistna

Rośliny te pochodzą z Meksyku. Osiągają od 30 do 70 cm wysokości, a ich pędy są gęsto rozgałęzione i poryte liśćmi. Na końcu każdego znajduje się duży pojedynczy kwiat o barwie żółtej, pomarańczowej lub ceglastej. Aksamitki kwitną obficie przez całe lato do jesieni. Maja szerokie zastosowanie w terenach miejskich, a także w ogrodach i na balkonach. Atrakcyjnie wyglądają sadzone grupach, dlatego dobrze nadają się jako rośliny obwódkowe oraz kwietnikowe. Mają małe wymagania, a przy tym wytwarzają bardzo dużo kwiatów  co czyni je popularnymi roślinami w ogrodzie. Niskie odmiany dobrze będą prezentowały się w ogrodach skalnych. Aksamitki preferują stanowiska słoneczne, ale lekko wilgotne. Dobrze znoszą przesadzanie w trakcie sezonu wegetacyjnego nawet w czasie kwitnienia.

Polecane odmiany: ‘Carmen’, ‘Stefi’, ‘Gabi’, ‘Topaz’, ‘Pirat’.

  • bratek ogrodowy

 Bardzo atrakcyjna roślina dwuletnia osiągająca wysokość do 25 cm. Tworzy mocno rozgałęzione pędy zakończone barwnymi kwiatami o różnej wielkości. Występują odmiany o kwiatach dużych nawet do 7 cm średnicy oraz o małych – do 2 cm. Może mieć pokrój wzniesiony lub przewieszający się, dlatego nadaje się zarówno na kwietniki, jak i do wiszących pojemników. Z powodzeniem można je sadzić w skrzynkach balkonowych już od początku marca. Ze względu na bogactwo kolorów istnieje bardzo wiele odmian różniących się terminem kwitnienia. Najpopularniejsze są odmiany kwitnące wiosna i latem, ale na rynku coraz bardziej popularne stają się odmiany późne kwitnące aż do pierwszych przymrozków. Nie jest to gatunek bardzo wymagający i dobrze radzi sobie na słabszych glebach. Nadaje się do obsadzeni miejskich kwietników na stanowiskach słonecznych i półcienistych.

bratek ogrodowy

  • szałwia lśniąca

Roślina ta pochodzi z Brazylii gdzie osiąga do 150 cm. W naszym klimacie w zależności od odmiany dorasta od 15 do 60 cm. Cechą ozdobną są czerwone kwiatostany pojawiające się od czerwca do jesieni. Niektóre odmiany mogą mieć kwiaty łososiowe lub nawet fioletowe. Jej zaletą jest wyrównane i długie kwitnienie dlatego sprawdzi się w trudnych warunkach miejskich, jak i na balkonach w skrzynkach. Zaleca się sadzenie w większych grupach, jednak w ogrodzie atrakcyjnie wygląda w połączeniu z innymi roślinami kwietnikowymi.

  • żeniszek meksykański

Atrakcyjna roślina wywodząca się z Meksyku. Tworzy silnie rozgałęzione łodygi zakończone gęstymi baldachami o barwie fioletowej, białej lub różowej. W zależności od odmiany osiąga od 20 do 60 cm. Kwiaty pojawiają się od czerwca do jesieni. Odmiany niskie posadzone w dużych grupach tworzą atrakcyjne kobierce barwnych kwiatów. Żeniszki preferują gleby żyzne, ale przepuszczalne i stanowiska słoneczne. Aby uzyskać silnie rozkrzewioną roślinę należy systematycznie przycinać wierzchołki pędów. Jest tolerancyjny pod względem suszy, co czyni go idealną rośliną do warunków miejskich. Doskonale nadaje się na obwódki, do ogrodów skalnych, ale także na balkony do pojemników. Często jest łączony z szałwią i aksamitkami.

  • begonia stale kwitnąca

Begonia wywodzi się z Brazylii gdzie jest rośliną wieloletnią. W naszym klimacie uprawiana jest jako roślina jednoroczna o atrakcyjnych cechach dekoracyjnych. Osiąga wysokość od 20 do 50 cm. Łodygi ma gęsto pokryte błyszczącym liśćmi. Kwiaty zebrane są w baldachogrona na końcach pędów i pojawiają się od czerwca do jesieni. W zależności od odmiany może posiadać liście zielone lub purpurowe. Kwiaty natomiast mogą być czerwone, białe i różowe, ale w ostatnim czasie pojawiły się także łososiowe. Są bardziej wymagające pod względem warunków siedliskowych. Wolą gleby żyzne, próchniczne, lekko kwaśne. Preferują stanowiska słoneczne, ale źle znoszą suszę. Nadaje się do sadzenia w zieleni miejskiej, gdzie z różnych odmian można utworzyć ciekawe aranżacje kolorystyczne. Dobrze wygląda w ogrodach skalnych. Jest ciekawym rozwiązaniem do obsadzeni pojemników na balkonach, jednak przy silnych wiatrach może dojść do wyłamywania pędów.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu