Jak dbać o ogród we wrześniu?

Wrzesień jest bardzo pracowitym okresem. Właśnie teraz trzeba zebrać dojrzałe jabłka, gruszki, winogrona i jeżyny. Również w warzywniku jest to czas zbiorów pomidorów, ogórków, fasoli i dyni. Wciąż jeszcze można wypoczywać korzystając z ostatnich ciepłych dni.

 sad wrzesien

Owoce

W sadzie nadeszła pora zbiorów. Większość jabłek i gruszek jest już na tyle dojrzała, że nadają się do zerwania. Prawie wszystkie odmiany można bezpośrednio spożywać, tylko nieliczne wymagają odczekania kilku miesięcy zanim będą smaczne. Jeżeli przy zakładaniu sadu dobrze były przemyślane nasadzenia, to owocami można cieszyć się przez całą zimę. Po zbiorze należy ułożyć osobno jabłka i gruszki w skrzyniach. Powinno się je przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu, jednak aby zapobiec rozwijaniu się chorób grzybowych muszą być to suche pomieszczenia. Warto co 2-3 tygodnie przeglądać owoce i usuwać te porażone przez patogeny. To jest też dobry moment by zebrać grabiami spady  (jabłka, które spadły na ziemię i pojawiły się na nich oznaki chorobowe), ponieważ mogą być one źródłem zakażeń w roku następnym. W ogrodzie nie powinno zabraknąć gatunków, których owoce stanowią pożywienie dla zwierząt m.in. dzikiej róży i ozdobnych jabłoni.

Kompost

W trakcie porządkowania ogrodu nie powinno się wyrzucać odpadów ogrodowych do śmieci. Prawdziwi ogrodnicy wiedzą, że to jest darmowe bogate źródło składników pokarmowych dla roślin. Jednak nie wszystko nadaje się do wrzucenia do kompostownika.

Odpady organiczne do kompostowania

TAK NIE
Resztki warzyw i owoców Nabiał, tłuszcz, resztki mięsa i ryb
Skorupki jaj Odchody kotów i psów
Fusy od kawy i herbaty Niedopalone papierosy
Skoszona trawa Opakowanie trudne w rozkładzie
Opadłe liście i igły sosnowe Papier z kolorowymi nadrukami
Resztki jedzenia w płynie Rośliny porażone przez choroby i szkodniki oraz chwasty
Małe zwierzęta domowe Nieumyte skórki owoców cytrusowych i bananów

Lawenda

Jest to dość wrażliwa na mróz roślina. Aby ułatwić jej przetrwanie zimy należy ostrym sekatorem uciąć wszystkie suche kwiatostany, dzięki czemu nie będzie musiała tracić sił na już nie potrzebne organy. Lawendę warto także przycinać w trakcie sezonu wegetacyjnego, ponieważ często sprzyja to ponownemu jesiennemu kwitnięciu. Do tego zabiegu używa się ostrych nożyc lub sekatora. Uschnięte kwiatostany wciąż mają bardzo przyjemny i mocny zapach, dlatego można je powiązać w pęczki i wykorzystać jako jednogatunkowy suchy bukiet. Natomiast same kwiaty warto przesypać do lnianego woreczka i położyć w szafie. Ubrania nie tylko będą ładnie pachnieć, ale także pozbędziemy się moli.

Trawy

We wrześniu zaczynają pojawiać się kwitnące pióropusze traw. Tworzą one bardzo ciekawe kompozycje wraz z późno kwitnącymi jeżówkami i astrami. Warto zadbać, aby w ogrodzie pojawiło się takie nasadzenie, ponieważ będzie ono wyglądało atrakcyjnie przez całą jesień i zimę. Trawy pokryte porannym jesiennym szronem tworzą zaskakujące kompozycje i pozwalają cieszyć się nowym wymiarem ogrodu nawet gdy na dworze jest zbyt zimno, aby siedzieć na tarasie.

nazwa wysokość okres kwitnienia
Butelua smukła (Bouteloua gracilis) 40 cm VII-VIII
Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostit acutiflora) 150 cm VII-VIII
Trawa popasowa (Cortaderia selloana) 220 cm IX-X
Heliktotrichon wiecznie zielony (Helictotrichon sempervirens) 80 cm VI-VIII
Miskant chiński (Miscanthus sinensis) 120-150 cm VIII-X
Trzęślica trzcinowa (Molinia arundinaceae) 180-200 cm VIII-X
Proso rózgowate (Panicum virgatum) 80 cm VII-X
Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) 60-120 cm VIII-X
Ostnica włosowata (Stipa capilata) 80 cm VII-VIII

 trawy jesien

Rośliny cebulowe

Na przełomie sierpnia i września w sklepach ogrodniczych pojawia się coraz szerszy wybór cebul roślin ozdobnych, które kwitną już wczesną wiosną. Warto się w nie zaopatrzyć, ponieważ właśnie teraz jest dobry termin ich sadzenia. Nie warto czekać z tym zbyt długo, ponieważ wrażliwe na mróz cebule mogą zostać uszkodzone. Warto korzystać z dobrych i sprawdzonych sklepów ogrodniczych, gdzie każda roślina jest opatrzona etykietką. W takich centrach można także skorzystać z porady eksperta w razie jakichkolwiek wątpliwości. Cebule dobrej jakości pozna się po tym, że są suche, twarde i maja gładką skórkę. Również istotna jest ich wielkość – duże cebule zgromadziły dużo substancji zapasowych i będą obficie kwitły. Jeżeli już na jesień dobrze zostaną dobrane gatunki, to można liczyć na pierwsze kwiaty już od lutego.

Idealnym stanowiskiem dla roślin cebulowych jest rabata bylinowa. Wszystkie gatunki wymagają przepuszczalnego podłoża, ponieważ nadmiar wody prowadzi do gnicia i uszkodzenia cebul. Warto podnieść jakość gleby poprzez przemieszanie jej z kompostem, co odwdzięczy się obfitym kwitnięciem. Większość roślin wymaga stanowiska słonecznego, jednak są też odmiany, które poradzą sobie w półcieniu.

Przy planowaniu rabaty cebulowej należy pamiętać, że atrakcyjnie wyglądają kwiaty zebrane w małe grupy, dlatego korzystne jest sadzenie po kilka cebul obok siebie.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu