Dodatki do ogrodu wiejskiego, które nadadzą mu charakteru

Dodatki do ogrodu wiejskiego są specyficzne i bardzo klimatyczne, nadają mu charakteru i podkreślają jego zalety. Ważną zasadą jest funkcjonalność, która jest najważniejsza w ogrodach wiejskich. Dodatki muszą być praktyczne i łatwe w utrzymaniu.

dodatki do ogrodu wiejskiego

Dodatki do ogrodu wiejskiego

Ogrody wiejskie były nastawione na przede wszystkim na funkcjonalność, a w drugiej kolejności na estetykę. Z kolei trzeciorzędną kwestią były wykorzystane materiały. Takie także muszą być dodatki do ogrodu wiejskiego. Są to:

  1. wygodne meble ogrodowe,
  2. ławeczka stawiana często przed domem,
  3. obrośnięty roślinami płot,
  4. studnia
  5. trawa jako główny rodzaj nawierzchni.

Meble ogrodowe

Często początkujący ogrodniczy wybierają modele ze sklepów ogrodniczych, nie tyle kierując się ich estetyką, co raczej praktycznym wykorzystaniem i ceną. W związku z tym, często są to meble w pstrokatych kolorach kompletnie nie pasujące do aranżacji ogrodowej. Szczególnie jest to rażące w ogrodach stylizowanych na nowoczesne. Jednak w ogrodach wiejskich można w bardzo łatwy sposób rozwiązać ten problem, ponieważ w tradycyjnych gospodarstwach większość elementów było wykonywane ręcznie i miało swoje praktyczne zastosowanie. Wykorzystywano surowce łatwo dostępne lub takie, które gospodarz znalazł na strychu lub w szopie. Nie zawsze wszystko musiało być z tego samego kompletu – czasem krzesła różniły się od siebie, jedne miały oparcia, a inne nie. Meble mają pełnić być funkcjonalne, czyli służyć do siedzenia i spożywania posiłków lub spędzania czasu z rodziną. Obecnie, na powszechnych giełdach staroci, można wyszukać przecudne krzesła i stoły, które staną się niepowtarzalnym kompletem mebli.

Dodatki do ogrodu wiejskiego

Ławeczka

Mieszkańcy wsi ciężko pracowali fizycznie w polu przy roli, a także w gospodarstwie przy hodowli zwierząt. Po powrocie do domu siadali w ogrodzie lub przed posesją i odpoczywali. Ławeczka stanowiła także miejsce spotkań i rozmów z rodzina i znajomymi w wolnym czasie. Dodatki do ogrodu wiejskiego musiały być funkcjonalne i estetyczne. Był to tradycyjny element krajobrazu na wsi. Przeważnie były to drewniane ławki z oparciem, dosyć duże, aby mogło się tam zmieścić kilka osób.

Zastanawiając się nad aranżacja ogrodu wiejskiego warto odszukać stare fotografie i samemu przekonać się jak wyglądał wtedy ogród. Sklepy i centra ogrodnicze posiadające szeroki wybór mebli ogrodowych często maja w swojej ofercie stylizowane ławki pasujące do ogrodu wiejskiego. Są one przeważnie proste i estetyczne, ale dość drogie. Im bardziej produkt odbiega od gustu przeciętnego klienta, tym wyżej można podnieść cenę. Jednak lepszym rozwiązaniem i zdecydowanie tańszym jest samodzielne zmontowanie ławki z kilku desek. Warto zainwestować w te stylizowane na stare i poddane działaniu czynników atmosferycznych. Z pewnością meble zbudowane samodzielnie będą miały o wiele większą wartość dla gospodarza, niż te zakupione w sklepie.

Dodatki do ogrodu wiejskiego

Delightful Cottage Garden. Beautiful backyards:

Płot

W tradycyjnym gospodarstwie płoty pełniły ważne funkcje. Ochraniały zwierzęta w zagrodzie i rośliny na posesji przed wtargnięciem zwierzyny leśnej, a jednocześnie zabezpieczały przed ucieczka trzody chlewnej. Nie były to wysokie betonowe konstrukcje 2,5 metrowe, jakie obecnie spotyka się wokół działek, ale głównie stawiało się drewniane płotki z niezbyt gęsto poprzybijanymi deskami. Nie miały one za zadanie ogrodzić się od otaczającego świata, a jedynie stanowić barierę dla zwierząt. Łatwo można było przez nie zajrzeć na posesję, sprawdzić czy gospodarz już wrócił z pola, a także przystanąć i chwilę porozmawiać. Były konstrukcjami swobodnymi, nie miały z góry narzuconych norm wysokości, ani kształtu. Często do ich budowy wykorzystywano deski po rozbiórce szopy, a także grubsze gałęzie. Mocniejsze płoty budowano z dodatkiem kamiennych elementów. Wzdłuż płotu rosło dużo  jednorocznych roślin pnących, które się po nim wspinały np. groszek pachnący, fasola, czy róże.

'Pierre de Ronsard', MEIviolin, (also known as 'Eden') (1985) Modern Climbing Rose | Suzanne MacCrone Rogers:

Cottage Charm - My dream home, dream garden and dream entrance complete with climbing roses.:

hydrainga border, split cedar fence, cottage garden:

płotek

Studnia

Nie ma nic bardziej kojarzącego się z ogrodem wiejskim niż studnia z pompą, z której niegdyś gospodyni czerpała wodę. Stanowiły one centralną część całego ogrodu i były umiejscowione tak, aby było blisko i do domu, i do zagrody ze zwierzętami. Obecnie nie pełni ona aż tak ważnej funkcji, ale można ją wykorzystać do stworzenia atrakcyjnej aranżacji. Drewniana obudowa cembrowin, żuraw lub inny mechanizm służący  do wyciągania wiadra mogą stać się ozdobą całej kompozycji lub jej elementem centralnym. Ich wiejski charakter doskonale będzie komponował się z roślinami. Ciekawym pomysłem jest ustawienie obok studni ławeczki obrośniętej dookoła kwitnącymi roślinami, gdzie można się zrelaksować.

Wszędzie trawa

W tradycyjnych ogrodach wiejskich nikt nawet nie pomyślał, żeby budować ścieżki z betonowej kostki brukowej czy z wielkim płyt granitowych. Stawiano na prostotę i wykorzystanie łatwo dostępnych materiałów. Przede wszystkim były to ścieżki gruntowe utwardzone, a te które częściej użytkowano wykładano kamieniem polnym lub żwirem. Dobrze utwardzona nawierzchnia jest bardzo odporna na użytkownie, a jednocześnie dobrze wpasowuje się w charakter aranżacji. Decydując się na ogród wiejski także radzi się zrezygnowanie z twardych nawierzchni nieprzepuszczalnych dla wody w miejscach gdzie to nie jest konieczne. Nawet na podjazdach dla samochodów można zastosować takie gatunki traw i bylin, które są odporne na nadmierne ugniecenie, a nawet zawracanie. Będzie to o wiele korzystniejsze dla środowiska, ale także ogród stanie się częścią otaczającego krajobrazu nie powodując w nim żadnych zmian.

Źródło: pl.pinterest.com

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Powiązane wpisy

Dorota