Jak wygląda ogród wiejski w teorii i w praktyce?

Jak wygląda ogród wiejski w tradycyjnej odsłonie? Jest bardzo malowniczy, ma wiele barwnych kompozycji, wpasowujących się w krajobraz i nie wprowadzających negatywnych zmian do środowiska. Ich założeniem jest korzystanie z tego, co znajduje się dookoła. Tradycyjnie miały charakter użytkowy, jednak z biegiem czasu nabrały walorów ozdobnych.

jak wygląda ogród wiejski

Dlaczego znikają tradycyjne ogrody wiejskie?

Ogrody wiejskie są od wieków wpisane w naszą kulturę. Jednak w obecnych czasach stają się coraz większą rzadkością. Głównym sprawcą jest moda i chęć posiadania roślin takich jakie przedstawione są w kolorowych czasopismach. Poza tym sklepy ogrodnicze nie proponują klientom wiele ponad standardowe rośliny. W ten sposób powstaje kolejny ogród z dużym nisko przystrzyżonym trawnikiem i iglastymi drzewkami dookoła posesji. Jest to spowodowane głównie brakiem czasu na pielęgnacje roślin oraz konieczność zagospodarowania terenu wokół działki stosunkowo niskim kosztem. W tej chwili nawet ogrody, które znajdują się na wsiach już w niewielkim stopniu przypominają te tradycyjne ogrody wiejskie z przedogródkiem, warzywnikiem i ławeczką przed domem. Wszystko wynika z powszechnie panującej mody na minimalizm, a ogród wiejski jest jego przeciwieństwem.

Jak wygląda ogród wiejski?

Z założenia ogród wiejski ma być swobodną kompozycją zmieniającą się wraz z porami roku, a także na przestrzeni lat. Przeważnie są tworzone na bazie prostych linii i kształtów geometrycznych. Sadzone są rośliny, które mają jakieś praktyczne zastosowanie w gospodarstwie i tylko gdzieniegdzie można spotkać barwne byliny i rośliny jednoroczne. Duże znaczenie także mają zioła, które rosną w każdym możliwym miejscu. Rośliny są sadzone na zasadzie uprawy współrzędnej, czyli dobierania roślin tak, aby korzystnie oddziaływały na siebie w trakcie wzrostu. To jak wygląda ogród wiejski jest ściśle związane z odpowiedzią na potrzeby domowników, ponieważ ma być źródłem pożywienia.

Ogród wiejski w teorii i w praktyce

Ogród wiejski z założenia ma się kojarzyć się z sielanką, bosymi spacerami po trawie i jedzeniem owoców prosto z krzaczka. Jest to miejsce spotkań, gdzie odbywają się huczne zabawy pod gołym niebem. Również miejsce spożywania posiłków wraz z rodziną. Można tu skosztować świeżych owoców i warzyw.

Obecnie często sięga się po łąki kwietne, które tworzy się na dużych przestrzeniach. Poza ciekawym urozmaiceniem krajobrazu, wpływają one na wzrost bioróżnorodności oraz stanowią miejsce bytowania dzikich gatunków zwierząt.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Powiązane wpisy

Dorota