Jak zrobić kompostownik samemu?

Kompost to jeden z najbardziej popularnych nawozów organicznych. Jest bardzo łatwy i tani w uzyskaniu, a korzyści jakie niesie są niezastąpione. Dostarcza roślinom wielu składników pokarmowych niezbędnych do wzrostu i rozwoju. Warto przeznaczyć w ogrodzie trochę miejsca na zbudowanie kompostownika. Zapraszam na instrukcję pt. “Jak zrobić kompostownik samemu?”

jak zrobić kompostownik

Lokalizacja kompostownika

Planując usytuowanie kompostownika w ogrodzie należy kierować się kilkoma zasadami:

  1. nie należy go budować w miejscu gdzie regularnie zalewanym wodą, ponieważ doprowadzi to do powstania niekorzystnych procesów gnilnych,
  2. nie może być to stanowisko słoneczne, gdyż szybkie wysychanie kompostu źle wpływa na jego strukturę,
  3. ze względu na niezbyt okazałe walory estetyczne warto usytuować kompostownik w miejscu ustronnym, gdzie nie będzie rzucał się w oczy.

Błędne ustawienie kompostownika będzie powodowało nie tylko wykształcenie kompostu niespełniającego naszych oczekiwań. Nie będzie tak bogaty w składniki pokarmowe, więc dla roślin będzie gorszym nawozem. Również nie powinno się go budować w centralnym miejscu w ogrodzie. Lepsze są miejsca ustronne z dala od tarasu.

Warstwy w kompostowniku

Po wybraniu miejsca na kompostownik dobrze jest przekopać ziemię. Ważne jest stworzenie dobrego fundamentu. W tym celu warto wykopać zagłębienie na około 40 cm. Zabieg ten wykonuje się w celu utrzymania optymalnej temperatury w kompoście. Aby nie powodować uwalniania związków do gleby należy dno wyłożyć agrowłókniną, będzie ona także zabezpieczała przed podkopywaniem się drobnych zwierząt oraz przed ucieczką wody. Następnie wsypuje się kilkunastocentymetrową warstwę torfu, który również zapobiegnie wnikaniu składników pokarmowych w głąb gleby. Gdy już jest dobrze przygotowane podłoże kompostownika można wkładać odpadki, z których powstanie nawóz oraz ziemię kompostową z poprzednich kompostowników do przyspieszenia procesu. Aby otrzymany nawóz nie był zbyt kwaśny należy dodać wapna (można zastąpić popiołem drzewnym). W ten sposób przygotowana pryzmę o wysokości do 1,5 metra należy przykryć warstwą ochronną składającą się z wymieszanych liści, trawy i ziemi z poprzednich kompostów. Nie wolno ubijać całej masy, gdyż powoduje to wypchnięcie powietrza, a w efekcie brak tlenu dla organizmów pożytecznych znajdujących się w kompoście.

Jak zrobić kompostownik jednokomorowy?

Do budowy kompostownika potrzebne będą:

  • cztery drewniane paliki (100–140 cm długości),
  • kilka płaskich desek (100–120 cm długości),
  • czarna folia perforowana (efentualnie otwory można zrobić samemu),
  • siatka,
  • worek torfu.

Po wybraniu odpowiedniego miejsca, przekopaniu ziemi oraz wyrównaniu terenu, należy wbić paliki, które będą czterema rogami kompostownika. Warto pamiętać, żeby wysokość palików nie przekraczała 100cm – zapewnia to większy komfort pracy. Do palików z trzech stron najpierw przytwierdza się siatkę, a następnie czarną folię; pomocny będzie gruby drut lub zszywki. Folia powinna być wymieniana co powinien czas, ponieważ może ulegać zniszczeniu, przez co źle wpływać na rozkład temperatur wewnątrz pryzmy. Czwartą ścianę będą stanowić deski, które zostaną systematycznie układane od wewnątrz wraz z dodawaniem odpadków do pryzmy. Długość desek powinna pozwolić na stabilne blokowanie na palikach. Warto pamiętać o zaimpregnowaniu drewnianych elementów konstrukcji, co przedłuży ich funkcjonowanie. Dno kompostownika wypełnia się torfem.

jak zrobić kompostownik

Jak zrobić kompostownik trójkomorowy?

Pryzmy nie wyglądają zbyt estetycznie, dlatego łatwo można zbudować domowymi sposobami kompostownik. Nadają się do tego palety, które będą stanowiły jego brzegi, a także tradycyjne murowane ścianki. Gdy samemu się tworzy konstrukcje warto zbudować kompostownik podzielony na trzy części. W pierwszej będą świeżo włożone odpadki organiczne, do następnej przedkłada się częściowo rozłożoną ziemię, a na ostateczne kompostowanie przekłada się kompost do ostatniej części. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić na czasie, ponieważ pozwala ono na stałe uzyskiwanie kompostu. Poza tym ziemia będzie dobrze napowietrzona w wyniku przekładania, co przyspieszy proces.

jak zrobić kompostownik

Co można wkładać do kompostownika?

kompostownik

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Powiązane wpisy

Dorota