Jak zbudować podwyższone grządki do ogrodu i na balkon?

Coraz popularniejszym rozwiązaniem w ogrodach stają się podwyższone grządki. Pasują one do ogrodów nowoczesnych, minimalistycznych, a także w stylu japońskim. Są wygodne ponieważ można łatwo zmieniać w nich uprawiane rośliny, a kompozycje wyglądają atrakcyjnie.

Jak zbudować podwyższone grządki do ogrodu i na balkon?


Przeczytaj także:


Podwyższone grządki

Dobrze wykonane grządki pozwalają na pozostawienie roślin na zimę bez obawy o ich przemarznięcie. Ich zaletą jest także łatwa pielęgnacja bez potrzeby schylania się w trakcie zabiegów. Nadają się z powodzeniem do uprawy roślin ozdobnych oraz warzyw. Świetnie spełniają swoją rolę nie tylko w ogrodach przydomowych, ale także na balkonach, gdzie uprawa jest dość trudna ze względu na brak ziemi i powierzchni. Również można je wykorzystać w miejscach użyteczności publicznej w połączeniu z siedziskami.

Podwyższone grządki – konstrukcja

Prawidłowa konstrukcja skrzyni, zwanej też zagonem lub podwyższoną grządką, z dobrym zabezpieczeniem na zimowe przymrozki:

Jak zbudować podwyższone grządki do ogrodu i na balkon?

Głębokość grządki

Podwyższone grządki powinny być zbudowane w zagłębieniu około 20 cm, dzięki temu najważniejsze korzenie roślin (tzw. korzenie włośnikowe pobierające składniki pokarmowe) będą lepiej chronione przed mrozem. Również taka konstrukcja jest bardziej stabilna.

Długość, szerokość i wysokość grządki

Szerokość

Planując miejsce na  podwyższone grządki, musimy się zastanowić jak duża i jak wysoka ma ona być. Nie powinno się robić skrzyń szerszych niż 1-1,2 metra na otwartej przestrzeni. Przy budynku, gdzie z jednej strony nie mamy dostępu do roślin, maksymalna szerokość zagonu to 0,6 metra. Wynika to z komfortu pracy, ponieważ nie jesteśmy w stanie wygodnie wykonywać zabiegów pielęgnacyjnych na odległość większą niż 0,6 m, a przy otwartym zagonie musimy mieć dostęp do roślin z każdej strony.

Długość

Długość grządki wynika często z czystko praktycznych względów. Jeżeli brzeg planujemy zrobić z drewnianych desek, które mierzą 2,5 metra, to najrozsądniej aby właśnie tej długości zrobić naszą skrzynię. Przy krótszych betonowych elementach mamy więcej możliwości aranżacji grządki. Na brzegi możemy użyć praktycznie wszystkiego co nam podpowiada fantazja (deski, drewniane palisady, betonowe płyty chodnikowe, cegły, stare opony, fragmenty starych mebli), ale należy pamiętać o tym, aby były to dość grube materiały i wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Drewniane konstrukcje koniecznie muszą być lakierowane (nielakierowane drewno będzie gniło i po 5 latach się rozpadnie!).

Wysokość

Wysokość części, która znajduje się nad powierzchnią zależy od naszych potrzeb i wymagań, tak aby wygodnie nam się pracowało. Najczęściej jest to około 40-60 cm. Jednak podwyższone grządki mogą być zrobione na wysokość elementu konstrukcyjnego brzegu (wysokość betonowych płyt, desek, itp).

Jak zbudować podwyższone grządki do ogrodu i na balkon?

Konstrukcja

Do wykopanego zagłębienia wkładamy około 10 cm warstwę drenażu. Możemy także wyłożyć dno dołu siatką, która zabezpieczy przed gryzoniami. Drenażem mogą być suche gałęzie bez liści (liście będą gniły), żwir, drobne kamyki lub gruby piasek, keramzyt, spotyka się także drenaż w postaci potłuczonych talerzy lub ceramicznych donic. Zadaniem drenażu jest odprowadzać nadmiar wody z gleby, gromadzić wilgoć potrzebną roślinom i stanowić zapasy tlenu dla korzeni. Następnie kładziemy warstwę agrowłókniny, a na nią dobrą ziemię ogrodniczą wymieszaną z wieloskładnikowym długodziałającym nawozem, który będzie źródłem makro i mikroelementów dla naszych upraw przez cały okres wegetacyjny. Przed siewem ziemia musi zostać dobrze spulchniona i uwilgotniona.

Aby konstrukcja podwyższonej grządki mogła chronić rośliny także zimą (głównie wieloletnie krzewy i byliny, a także wysiane warzywa na zbiór wczesnowiosenny), musimy zadbać o dobrą izolację termiczną brzegów skrzyni. Robimy to za pomocą styropianu o grubości 2-3 cm włożonego z brzegu dołu na głębokość 5-10 cm. Styropian dobrze jest zaizolować agrowłókniną od ziemi uprawowej. W ten sposób będzie on wyglądał stosunkowo estetycznie i spełni wszystkie swoje funkcje.

 Masz jakieś pytania odnośnie budowania podwyższonych grządek i nasadzeń? Śmiało pisz w komentarzach!

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Powiązane wpisy

Dorota