Pnącza jednoroczne – 5 gatunków do ogrodu i na balkon

Pnącza jednoroczne to jedna z popularniejszych grup roślin. Nadają się zarówno na balkon, jak i do ogrodu. Nie potrzebują dużo miejsca dla korzeni, a przy dobrych warunkach siedliskowych są w stanie odwdzięczyć się pięknymi kwiatami i liśćmi. Również pnącza jednoroczne są niezastąpione do odświeżenia ogrodowej aranżacji.


Przeczytaj także:


Pnącza jednoroczne w ciągu sezonu wegetacyjnego są w stanie wytworzyć dużą masę zieleni, co jest niemożliwe u innych grup roślin. Ich pędy niekiedy osiągają po 4 metry długości i całe obsypane są barwnymi kwiatami. Nie potrzebują specjalnego nawożenia, ale trzeba zapewnić im dobry start w najlepszej gatunkowo ziemi ogrodniczej. Wymagają natomiast regularnego podlewania i słonecznego stanowiska.

Pielęgnacja

Pnącza jednoroczne kwitną prawie cały sezon wegetacyjny, ale aby uzyskać dużą masę liści warto zatroszczyć się o podpory dla pnączy. Poszczególne gatunki owijają się różnymi organami wokół podpór, dlatego należy dokładnie zapoznać się ze sposobem wzrostu danej rośliny i dopasować odpowiednią podporę. Niektóre pnącza jednoroczne preferują uprawę w gruncie, a inne wola pojemniki, ale pożądany efekt zawsze można uzyskać przy odpowiedniej pielęgnacji i zapewnieniu optymalnych warunków.

Najpopularniejsze pnącza jednoroczne

  • Tunbergia oskrzydlona (Thunbergia alata)

Jest to pnącze dwuletnie, ale w naszym klimacie traktowane jako jednoroczne, gdyż nie jest w stanie przezimować. Pędy osiągają do 4 m długości i są porośnięte żółtymi kwiatami z czarnym oczkiem od VIII do X. Wysiew nasion przypada na luty w szklarni lub w maju bezpośrednio do gruntu. Roślina wymaga stanowiska słonecznego.pnącza jednoroczne tunbergia oskrzydlona

  • Fasola wielkokwiatowa (Phaseolus coccineus)

Pnącze o łodygach słabo rozkrzewiających się, ale dorastających 3 metrów długości. Ozdobą są duże jajowate liście oraz czerwone i białe kwiaty zebrane w okazałe grona. Nasiona wysiewa się wprost do gruntu w maju. Początek kwitnienia przypada na czerwiec, a trwa do końca września. Wymaga miejsc słonecznych i częstego podlewania. Doskonale sprawdzi się jako zielona ściana na balkonie.

pnącza jednoroczne

  • Nasturcja większa (Tropaeolum majus)

Na naturalnych stanowiskach w Chile i Peru rośnie w postaci byliny wieloletniej. W naszym klimacie nie jest w stanie przezimować, dlatego jest traktowana jako roślina jednoroczna. Ozdobą są talerzowate okrągłe liści oraz duże pomarańczowe lub żółte kwiaty osadzone na długich szypułkach. Nasiona wysiewa się bezpośrednio do gruntu w połowie maja. Kwiaty zaczynają pojawiać się w czerwcu i są obecne na pędach przez całe lato. Pnącze nie ma specjalnych wymagań glebowych i lepiej toleruje gleby uboższe. Po zakończeniu wegetacji nasiona można zbierać i wykorzystać w roku następnym.

pnącza jednoroczne

  • Wilec purpurowy (Ipoomea purpurea)

Roślina pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej. Jej pędy osiągają długość do 3 metrów w ciągu sezonu wegetacyjnego. Łodygi ma silnie rozgałęzione z dużymi sercowatymi liśćmi. Ozdobą są duże fioletowe kielichowate kwiaty osadzone w kątach liściowych na długich szypułkach pojawiające się od lipca do września. Pnącze wymaga lekko wilgotnych gleb. Bardzo szybko wytwarza dużą masę zieleni i łatwo owija się wokół podpór.

pnącza jednoroczne

  • Kobea pnąca (Cobea scandens)

Pnącze pochodzi z Meksyku, gdzie jest wieloletnią byliną. W naszym klimacie jest traktowana jako roślina jednoroczna, a jej pędy osiągają długość do 4 metrów. Ozdoba są pierzaste liście oraz duże dzwonkowate fioletowe kwiaty na długich szypułkach pojawiające się od lipca do jesieni. Roślina preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe. Nasiona wysiewa się do gruntu w połowie maja.

pnącza kobea pnącza jednoroczne

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Powiązane wpisy

Dorota