Uprawa warzyw w pomieszczeniach

Warzywa nie tylko można uprawiać na polu, ale także mocno rozwinęła się produkcja w różnego rodzaju pomieszczeniach uprawowych. Zaliczamy do nich szklarnie i wysokie tunele foliowe, wciąż jeszcze wykorzystuje się inspekty, chociaż ich powierzchnia w skali kraju wciąż maleje. Niewątpliwie warzywa uzyskane uprawiane w pomieszczeniach różnią się od tych z upraw polowych pod względem jakości i wartości biologicznej. Do czynników powodujących te różnice zalicza się:

  • intensywność światła
  • temperaturę,
  • wilgotność podłoża i powietrza,
  • zawartość składników pokarmowych,
  • stopień dojrzałości.

 pomidor w szklarni

Intensywność światła

Wpływa zarówno na jakość jak i wartość biologiczną warzyw uprawianych w pomieszczeniach. Jest czynnikiem decydującym o wybarwieniu oraz zawartości cukrów i witamin (β-karoten) w warzywach. Zbyt mała intensywność światła wpływa na gorsze wybarwienie, z kolei zbyt duża może powodować na owocach plamy przypominające poparzenia słoneczne. Przy mniejszej intensywności światła dochodzi do nadmiernego gromadzenia się azotanów w owocach,

Temperatura

Ma decydujący wpływ na jakość użytkową warzyw, ponieważ niska jak i zbyt wysoka mają działanie niekorzystne. Zbyt niska temperatura w uprawach pomidorów może powodować nieprawidłowe wybarwienie oraz modyfikacje kształtu. Natomiast zbyt wysokie temperatury przyczyniają się do wytwarzania zbyt luźnych główek sałaty i brokułu. Niekorzystne są także wahania temperatur, które są powodem pękania skórek owoców.

Wilgotność podłoża i powietrza

Duże wahania wilgotności w trakcie prowadzenia upraw są często przyczyną pękania skórki owoców pomidora, co sprawia, że nie nadają się do sprzedaży. Uszkodzenia takie są bowiem idealnym wejściem dla grzybów i szkodników, więc owoce szybko będą się psuły.

Zawartość składników pokarmowych

Uprawa musi się odbywać na zasobnych w składniki pokarmowe podłożach i pożywkach. Jakiekolwiek obniżenie ich zawartości w bezpośredni sposób wpływa na jakość warzyw. Zarówno niedobór, jak i nadmiar poszczególnych składników pokarmowych może powodować niekorzystne zaburzenia fizjologiczne obniżające jakość warzyw.

Stopień dojrzałości

Na wartość biologiczną bezpośredni wpływ ma stopień dojrzałości warzyw. Przeważnie im warzywo jest bliżej dojrzałości tym bogatsze jest w witaminy i substancje organiczne, również w trakcie dojrzewania dochodzi do rozkładania szkodliwych substancji. Dojrzałe papryki zawierają dużo więcej witaminy C i β-karotenu niż te niedojrzałe. Natomiast niedojrzały pomidor zawiera szkodliwe i toksyczne substancje, rozkładane w miarę dojrzewania.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Powiązane wpisy

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *