Mały ogród – dobór miniaturowych krzewów iglastych

Nie każdy ma możliwość posiadania dużej działki, czasem musi wystarczyć mały ogród lub balkon. Przy odpowiednio dobranych gatunkach iglastych łatwo można zaaranżować szkielet ogrodu. Warto zastosować formy miniaturowe ze względu na niską wysokość krzewów (do 0,8m) oraz bardzo mały roczny przyrost. Chcesz wiedzieć jakie to? Czytaj dalej, a Twój mały ogród nabierze nowego charakteru!

mały ogród - dobór gatunków

Rośliny iglaste jako szkielet kompozycji

Szkielet ogrodu stanowią gatunki iglaste. Wynika to z faktu, że cały czas mają igły i nawet, gdy w okresie zimy nie ma liści, iglaki potrafią stworzyć przyjemną atmosferę.Stanowią także dobry materiał na gęste żywopłoty. Warto zastosować formy miniaturowe ze względu na niską wysokość krzewów (do 0,8m) oraz bardzo mały roczny przyrost roczny pędów (2,5cm). Zaletą odmian karłowych jest ich bardzo powolny wzrost, atrakcyjne formy oraz ciekawe barwy igieł.

Mały ogród – formy miniaturowe

 • Jodła balsamiczna – Abies balsamea ‘Nana’, ‘Piccolo’

Niewielkie krzewy o średnicy 1 m, w ciągu 10 lat osiągają wysokość 0,5 m. Mają zwarty, zaokrąglony pokrój. Wymagają gleb żyznych i wilgotnych. Polecane do ogrodów skalnych.

 • Jodła koreańska – Abies coreana ‘Brevifolia’

Niewielka forma karłowa o ciekawym pokroju i sztywnych zielonych igłach. W ciągu 10 lat osiąga wysokość 0,5 m. Ma wysokie wymagania siedliskowe, ale jest polecana do ogrodów skalnych.

brevifolia

 • Cyprysik japoński – Chamaecyparis obtusa ‘Nana Aurea’, ‘Nana Gracilis’, ‘Tsatsumi’

Wszystkie odmiany są formami karłowymi o wolnym wzroście i nieregularnym pokroju, dlatego żadnej mały ogród nie może się bez nich obejść. W ciągu 10 lat osiągają wysokość 0,5 m. Polecane szczególnie do ogrodów japońskich oraz ogrodów skalnych. Wymagają raczej żyznych gleb i wilgotnego stanowiska.

 • Cyprysik groszkowy – Chamaecyparis pisifera ‘Filifera Aurea Nana’

Odmiana cyprysika o złocistożółtych, cienkich, przewieszających się łuskowatych pędach. Świetnie nadaje się do małych ogrodów, skalniaków i alpinariów. Ma przeciętne wymagania wilgotnościowe i glebowe. W ciągu 10 lat osiąga wysokość 0,4 m i szerokość 0,6 m.

 • Cyprysik groszkowy – Chamaecyparis pisifera ‘Filifera Nana’

Podobnie jak u poprzedniej odmiany, ta także ma cienkie, przewieszające się łuskowate pędy, ale o barwie intensywnie zielonej. Ma dość duże wymagania wilgotnościowe i wodne, ale z powodzeniem nadaje się do skalniaków. Osiąga wysokość 0,5 m w ciągu 10 lat.

Z innych odmian cyprysików groszkowych warte zaznaczenia są ‘Filifera Aureovariegata’ oraz ‘Nana Aureovariegata’, które sprawią, że mały ogród będzie wyglądał ciekawie i intrygująco.

filifera

 • Jałowiec pospolity­ – Juniperus communic ‘Anna Maria’

Jest to jedna z polskich odmian o bardzo powolnym wzroście, w ciągu 10 lat osiąga 0,3 m wysokości i 0,4 m średnicy. Jej dużą zaletą są małe wymagania siedliskowe, przez co nadje się do skalniaków i alpinariów.

 • Świerk pospolity – Picea abies ‘Little Gem’

Bardzo silnie karłowa odmiana osiągająca wysokość 0,5 m w ciągu 10 lat. Ma niewielkie wymagania siedliskowe. Polecana do obsadzania wrzosowisk, ogrodów skalnych oraz do pojemników.

 • Świerk biały – Picea glauca ‘Alberta Globe’

Kulisty karłowy krzew osiągający 0,3 m w ciągu 10 lat o niewielkich wymaganiach siedliskowych. Odmiana bardzo dobra do ogrodów skalnych, niestety często atakowana przez przędziorka sosnowca.

 • Sosna kosodrzewina – Pinus mugo ‘Mops’

Kulista bardzo wolno rosnąca forma kosodrzewiny o ciemnych igłach. Osiąga wysokość 0,5 m w ciągu 10 lat. Ze względu na niskie wymagania nadje się do obsadzeni w terenach miejskich oraz do pojemników.

 • Sosna karłowa – Pinus pumila ‘Glauca’

Dużym walorem ozdobnych tej odmiany są niebieskozielone igły o różnej długości od 3 do 10 cm. Roślina ma pokrój krzaczasty i wykazuje bardzo powolny wzrost, w ciągu 10 lat osiąga 0,5 m wysokości i 1 m szerokości. Szczególnie polecana do ogrodów skalnych i na wrzosowiska.

 • Cis pospolity – Taxus baccata ‘Amersfoort’

Bardzo ciekawa odmiana praktycznie nie przypominająca cisa. Ma nieregularny, luźny, krzaczasty pokrój. W ciągu 10 lat osiąga 0,6 m. Pędy są pokryte krótkimi igłami o długości 0,5cm. Ma dość duże wymagania siedliskowe, ale jest z powodzeniem polecana do ogrodów półcienistych w cieplejszych regionach Polski.

 • Żywotnik zachodni – Thuja occidentalis ‘Hoseri’

Atrakcyjny niewielki krzew o ciemnozielonych igłach i kulistym pokroju. Osiąga wysokość 0,4 m w ciągu 10 lat. Ma dość spore wymagania wilgotnościowe i glebowe, ale jest polecana do ogrodów przydomowych i skalnych.

 • Żywotnik zachodni – Thuja occidentalis ‘Teddy’

Niewielka, karłowa, kulista forma osiągająca 0,3 m w ciągu 10 lat. Pędy ma stosunkowo cienkie, ale gęste. Ma dość duże wymagania siedliskowe.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *