Zakładanie szklarni

Szklarnia jest marzeniem niejednego początkującego ogrodnika. Można w niej uprawiać wiele warzyw nie tylko w trakcie sezonu wegetacyjnego, ale także w okresie zimy.  Stanowi bardzo dobre warunki dla wzrostu roślin egzotycznych, przez co często jest aranżowana w postaci ogrodów zimowych lub całorocznych. Jednak zanim zostanie postawiona w ogrodzie trzeba się dokładnie zastanowić nad przeznaczeniem szklarni i jej użytkowaniem.

szklarnia

 

  1. Szklarnia czy może tunel foliowy

To jest w zasadzie pierwsze pytanie, jakie powinien zadać sobie ogrodnik, ponieważ od tego zależy sposób użytkowania obiektu. Tunele foliowe są tańsze w utrzymaniu, jednak nie są tak dobrze zaizolowane przez co uprawy w trakcie zimy są niemożliwe. Z drugiej strony ogrzewana szklarnia daje większe możliwości wykorzystania przez cały rok, ale koszty utrzymania są znacznie większe.

Tunel foliowy

– prosta i stosunkowo tania konstrukcja, łatwa do samodzielnej budowy

– lekka konstrukcja łatwa do demontażu i przewożenia

– pozwala na szybsze uzyskanie większych roślin i przyspiesza plonowanie o kilka tygodni

– daje ochronę przed silnymi wiatrami i deszczem

– częściowo izoluje przez niskimi temperaturami

– nie ma możliwości regulacji temperatury, przez co nie utrzymuje jej na stałym poziomie

– folia łatwo ulega zniszczeniu i trzeba ją wymieniać co kilka lat

– konstrukcja może ulec zawaleniu przy dużym obciążeniu pokrywą śnieżną

– w niskich tunelach prace pielęgnacyjne są utrudnione

– możliwy do użytkowania tylko w sezonie wegetacyjnym

– nie wygląda estetycznie

Namiot foliowy

– konstrukcja na stałe związana z ziemią

– bardziej stabilna

– wady podobne jak w przypadku tunelów foliowych

Szklarnia nieogrzewana

– umożliwia wcześniejsze rozpoczęcie uprawy

– przyspiesza plonowanie o kilka tygodni

– postawiona na stałe w jednym miejscu

– wygląda bardziej estetycznie niż konstrukcje foliowe

– nie chroni przed wahaniami temperatury

– koszty budowy stosunkowo wysokie

Szklarnia ogrzewana

– utrzymuje temperaturę na stałym poziomie

– umożliwia użytkowanie cały rok

– można w niej uprawiać gatunki egzotyczne

– przyspiesza wzrost roślin

– umożliwia przyspieszenie plonowania

– koszty budowy i utrzymania są wysokie

– montaż i konserwacja wymaga dużej wiedzy i wysokich nakładów finansowych

  1. Lokalizacja w ogrodzie

Przed zbudowaniem tunelu czy namiotu foliowego trzeba się dobrze zastanowić, gdyż ich mało estetyczny wygląd może psuć charakter ogrodu. Z klei z lokalizacja szklarni nie ma aż takiego problemu, ponieważ dobrze będzie się komponowała zarówno w eleganckich nowoczesnych ogrodach, jak i naturalistycznych kompozycjach. Wybór stanowiska wiąże się jedynie z koniecznością adaptacji i niewielkich zmian konstrukcji. Należy jednak pamiętać aby teren był możliwie jak najbardziej płaski, co pozwoli na budową bez wcześniejszego przygotowania terenu. Inaczej jest z tunelami foliowymi, które można budować na obszarach o lekkim spadku. Powodem takiej różnicy jest to, że konstrukcje foliowe są lekkie i można je przestawiać. Natomiast szklarnie są stawiane na stałe w konkretnym miejscu, nie ma możliwości ich dowolnego przemieszczania, a jakikolwiek spadek powoduje spływanie składników pokarmowych. Warto przypomnieć, że wybierając lokalizację powinno się unikać obszarów zacienionych. Nie po to stawiamy szklarnie, żeby ograniczyć ilość promieni słonecznych, dlatego najlepiej unikać sąsiedztwa wysokich drzew i budynków. W przypadku tuneli foliowych dobrze jest wybrać miejsce osłonięte od silnych wiatrów, aby ograniczyć ryzyko zniszczenia konstrukcji. Nie ma natomiast takich ograniczeń przy budowie szklarni, gdyż jest to obiekt stabilny i dobrze związany z gruntem, a jego ściany nie są podatne na uszkodzenia wywołane prze porywiste podmuchy.

  1. Wielkość szklarni

Zastanawiając się nad powierzchnią szklarni najlepiej jest popytać znajomych o ich konstrukcje. Przede wszystkim warto zapytać się w jaki sposób użytkują i co uprawiają w swoich szklarniach, jak duże mają zbiory w roku, ile wymaga od nich kosztów i pracy utrzymanie konstrukcji. Dzięki temu początkujący ogrodnik będzie miał obraz czego może się spodziewać w przyszłości w swoim ogrodzie. Najkorzystniejsze do ogrodów przy domach jednorodzinnych są szklarnie o powierzchni 10-15m2. Można także budować większe konstrukcje jednak trzeba pamiętać, że na budowle powyżej 25m2 trzeba mieć specjalne pozwolenie na budowę budynku, tak jak w przypadku większych altan ogrodowych. Niemiej warto pamiętać, że nawet szklarnię mniejszych wymiarów należy zgłosić w urzędzie terytorialnym wraz z terminem, zakresem i rodzajem robót budowlanych.

  1. Zagospodarowanie wnętrza szklarni

Gdy już mamy wybudowaną szklarnię dobrze jest przemyśleć sposób jej użytkowania. Przy wykorzystaniu jej jako ogród zimowy powinno się stworzyć równą posadzkę na której będą ustawione krzesła i stół, a także przeznaczyć miejsca na rośliny. Część z nich może stać na ziemi w ozdobnych donicach, a inne będą atrakcyjnie wyglądały przewieszając się z wiszących pojemników. Oczywiście gatunki powinny mieć podobne wymagania pod względem temperatury i wilgotności powietrza. W przypadku roślin egzotycznych trzeba się liczyć z większymi kosztami ogrzewania, jednak ogród taki odwzajemni się nam oryginalnymi barwami i kształtami jakich niejeden pozazdrości. Dobrze jest też zamontować systemy zraszaczy, które pozwolą na utrzymanie optymalnej wilgotności. Najlepiej szukać roślin w sprawdzonych centrach ogrodniczych nawet jeśli mają one być droższe. Warto wtedy także zastosować bardziej wyszukane dodatki w postaci atrakcyjnych donic.

W przypadku bardziej tradycyjnego użytkowania, czyli szklarni pod uprawę warzyw należy przemyśleć zamontowanie systemów grzewczych w postaci rur dolnych i górnych, których rozstawa wynosi odpowiednio 1-1,5 m i 1,5-2 m. W większych konstrukcjach dobrze jest również zamontować systemy nawadniające. Jednak mniejsze szklarnie dobrze radzą sobie bez ogrzewania i bez nawadniania, choć nie można ich użytkować cały rok. Gotowe zestawy umożliwiają uprawę na różnych poziomach poprzez zamontowane półki, co pozwala jednocześnie na wzrost rozsady oraz uprawę roślin w doniczkach.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *