Projekt tarasu z kaskadą wodną

Nie każdy może pozwolić sobie na zakup domu z dużym ogrodem, szczególnie przy obecnie wysokich cenach działek, dlatego coraz częściej mają one charakter małego dodatku do domu czy niewielkiego tarasu. Większość osób nie ma poczucia przestrzeni i chciałaby na małej powierzchni zmieścić miejsce na grilla, stół z krzesłami, spory trawnik, warzywnik i miejsce do zabaw dla dzieci. Okazuje się jednak, że nie ma na to miejsca, ponieważ po zbudowaniu domu zostaje tylko kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów kwadratowych. Jednak przy sprawnym zagospodarowaniu posiadanej przestrzeni można wyczarować niewielką przestrzeń, która będzie funkcjonalna dla wszystkich domowników.

 taras

Zanim powstanie projekt

Przy projektowaniu małego fragmentu zieleni należy postawić na umiar w fakturach i tworzywach. Warto także zadbać o detale np. ciekawa nawierzchnia, niebanalne podwyższone rabaty czy przyciągająca wzrok roślina. Interesującym elementem będzie misa lub zbiornik z pluskającą wodą, która odpręża i zagłusza szum otoczenia. Zadbanie o szczegóły jest niezmiernie istotne w małych aranżacjach, ponieważ to na nich najbardziej skupia się wzrok. Zbyt duża mieszanina barw, faktur i roślin może spowodować chaos i przynieść odwrotny efekt do pożądanego. Zdecydowanie korzystniej będzie wyglądała przestrzeń zagospodarowana geometrycznie w prostych kształtach i liniach.

Przy projektowaniu niewielkiego tarasu najlepiej zwrócić się do doświadczonego projektanta, który posiada doświadczenie w tworzeniu niecodziennych kompozycji. Trzeba mieć także na uwadze, że nie można posadzić dużych drzew, gdyż potrzebują one dużo miejsca do rozwoju. Poza tym przeważnie na utwardzonej nawierzchni nie ma możliwości ulokowania rośliny, której system korzeniowy będzie potrzebował sporo miejsca.

Element wodny na tarasie

Woda jest elementem przyciągającym wzrok, a jednocześnie urozmaica przestrzeń. Szmer strumienia wpływa uspokajająco i zaciekawia, a tafla w stawie stwarza atrakcyjne wizualnie odbicia. Wodę można wykorzystać  do stworzenia ciekawych aranżacji, które będą pasowały do każdego ogrodu.

Na niewielkim tarasie można pokusić się o zbudowanie małej kaskady, która będzie wydawała charakterystyczny szmer pluskającej wody. Element ten będzie stanowił główny punkt kompozycji. Wystarczy, aby woda spadała z wysokości 10 cm, a już będzie słychać przyjemny plusk. Nie ma potrzeby budować bardzo skomplikowanych konstrukcji, czasem wystarczy nawet jeden niewielki stopień. Poruszająca się woda korzystnie wpływa na natlenienie zbiornika i przeciwdziała pojawianiu się komarów. Zakłada się, że kaskada powinna funkcjonować w obiegu zamkniętym. Czasem wystarczy postawić dwie kamienne misy jedna nad drugą i za pomocą specjalnej pompy wprowadzić wodę w ruch. Jednak nie trzeba samemu tworzyć aranżacji i wystarczy udać się do sklepu ogrodniczego, gdzie dostępne są różnego rodzaju plastikowe elementy imitujące kamień, z których można stworzyć atrakcyjną kaskadę.

taras z kaskadą 1

Układ funkcjonalno-przestrzenny i kompozycyjny małego tarasu z kaskadą

Przedstawiona propozycja zagospodarowania małego tarasu obejmuje kilka funkcjonalnych elementów:

  • Rośliny ustawiono w pojemnikach mocowanych na balustradach. Nie są to tradycyjne skrzynki balkonowe, ale znacznie większe skrzynie, które pomieszczą gatunki większych rozmiarów, co stworzy charakter małego ogrodu. Stworzenie bujnych i kolorowych aranżacji kwietnych będzie stanowiło ważny element dekoracyjny tarasu.
  • Ze względu na brak większych drzew zaproponowano zbudowanie pergoli po której będą wspinały się wieloletnie ozdobne pnącza dając zacienienie. Można też pokusić się na posadzenie pnączy jednorocznych, które osiągają długość do 4 metrów i dają dużą masę zieleni. Przestrzeń od pergolą idealnie nadaje się do postawienia niewielkiego stolika z krzesłami, co będzie miejscem spotkań domowników i ich gości. Pod względem funkcjonalnym jest to bardzo istotny element społeczny. Należy pamiętać, aby pergola była solidnie przymocowaną konstrukcją, która nie ulegnie przewróceniu przy silniejszych podmuchach wiatru. Nie mogą być także zbyt masywne, ponieważ zdominują nad całą kompozycją.
  • Aby zapewnić miejsce wypoczynku postawiono huśtawkę ogrodową z miejscem dla dwóch osób, która również może być użytkowana przez dzieci. Przestrzeń wokół huśtawki obsadzono wyższymi roślinami, które optycznie zmniejszą ściany budynku oraz nadadzą odpowiednie proporcje całej kompozycji. Ten fragment kompozycji ma służyć relaksowi i wypoczynkowi.
  • Oczko wodne zostało zaprojektowane w rogu kompozycji jako dwie różnych rozmiarów misy o kształcie ćwiartki koła umieszczone jedna nad drugą. Większość ciężaru tej konstrukcji spoczywa na mocowaniu do balustrady. Kaskada stanowi najważniejszy element całej aranżacji tarasu. Nie musi być zbyt głęboka, wystarczy tylko kilka centymetrów głębokości o ile nie będą tam żyły ryby. Nasadzenia z roślin wodnych nadadzą miękkiego charakteru konstrukcji.

taras z kaskadą 2

Rośliny

  Nazwa gatunku Nazwa łacińska i nazwa odmiany
1 Wilczomlecz Euphorbia x martini
2 Bodziszek Geranium x cantabrigiense ‘Cambridge’
3 Berberys Thrunberga Berberis thunbergii ‘Dart’s Red Lady’
4 Choina kanadyjska Tsuga Canadensis ‘Cole’s Prostrate’
5 Diaskia Diascia barberae ‘Blackthorn Apricot’
6 Turzyca Bauchannana Carex bauchananii
7 Lawenda szypułkowa Lavendula pedunculata
8 Powój krzewiasty Convolvulus cneorum
9 Aktinidia pstrolistna Actinidia kolomikta
10 Knieć błotna (kaczeniec) Caltha palustris ‘Alba’
11 Kosaciec gładki Iris laevigata ‘Variegata’
12 Wiązówka błotna Filipendula ulmaria ‘Aurea’
13 Rozchodnik Sedum ‘Indian Chief’
14 Kosodrzewina pospolita Pinus mugo ‘Mops’
15 Dziurawiec olimpijski Hypernicum olympicum
16 Hakonechloa smukła Hakonechloa macra
17 Rumian żółty Anthemis tinctoria ‘E.C. Buxton’
18 Eskalonia Escallonia ‘Ref Elf’
19 Kostrzewa popielata Festuca glauca ‘Blauglut’
20 Jaśminowiec PhiladelphusManteau d’Hermine’
21 Posłonak Helianthemum ‘The Bride’
22 Garia eliptyczna Garrya elliptica ‘James Roof’
23 Modrak sercolistny Crambe cordifolia
24 Fukcja magelańska Fuchsia magellanica

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *