Ogród skalny – 5 atrakcyjnych i niezawodnych gatunków

Ogród skalny to coraz popularniejsza forma zagospodarowania ogrodu. Nie musi być duży, aby przyciągać wzrok i być najbardziej dekoracyjnym elementem kompozycji. Czasem wystarczy tylko kilka drobnych aranżacji, aby osiągnąć sukces. Poza samą konstrukcją ważny jest jednak dobór odpowiednich gatunków.

Ogród skalny - 5 atrakcyjnych i niezawodnych gatunków

Ogród skalny – planowanie

Tak jak każda przestrzeń, ogród skalny wymaga dużo planowania na wstępnie, a potem sporo pracy, aby osiągnąć zamierzony efekt. Ogród skalny może mieć różne formy i kształty, może być głównym elementem całej aranżacji lub stanowić jej dopełnienie. Najważniejsze jednak na etapie projektowania jest stworzenie zagospodarowania naśladującego naturalne warunki wysokogórskie, a co za tym idzie stworzenia nasadzeń z gatunków, które dobrze rosną na kamienistym podłożu. Poszczególne rośliny należy sadzić tak, aby były zbliżone wymaganiami pasującymi do panujących warunków siedliskowych. Warto także zwrócić uwagę, aby posadzone gatunki były atrakcyjne nie tylko w trakcie kwitnienia, ale także miały ozdobne liście oraz pokrój. Oczywiście można zaaranżować ogród skalny w cienistym zakątku, ale najlepsze efekty osiągnie się w miejscu słonecznym o przepuszczalnej, żyznej i umiarkowanie wilgotnej glebie z domieszką piasku lub żwiru.

Rośliny

Istnieją takie gatunki, które dobrze sobie poradzą w każdych warunkach siedliskowych, a ponad to będą charakteryzowały się długim okresem kwitnienia, szybkim wzrostem oraz atrakcyjnym okrywaniem terenu. Jest to tzw. “piątka skalniakowa”. W przypadku problemu w doborze roślin warto sięgnąć właśnie po te rośliny, ponieważ są niezawodne i przyciągają wzrok. Dzięki nim ogród skalny będzie reprezentacyjnym elementem kompozycji.

Ogród skalny - 5 atrakcyjnych i niezawodnych gatunków

Żagwin ogrodowy – Aubrieta cultorum

Podstawową zaletą tego gatunku jest to, że nie gubi liści na zimę, a zatem będzie atrakcyjna przez cały sezon wegetacyjny. Jest to bardzo ładna okrywowa roślina osiągająca wysokość do 10 cm. Cechą ozdobną są drobne, purpurowo fioletowe kwiaty głównie rozwijające się kwietniu i maju, które całkowicie pokrywają roślinę. Kwiaty pojawiają się także w mniejszej ilości w ciągu całego lata. Warto także zwrócić uwagę na stosunkowo małe, zielone liście. Pod względem wymagań siedliskowych jest to gatunek, który preferuje gleby lekkie, przepuszczalne, zasobne w wapń. W ogrodach skalnych najlepiej będzie wyglądać posadzony w małych grupach. Polecane odmiany:

 • ‘Royal Violet’, ‘Cascade Purple’ – odmiany o ciemnych fioletowych kwiatach,
 • ‘Leichtlinii’, ‘Royal Red’ – odmiany o kwiatach różowych,
 • ‘Royal Rose’ – odmiana o kwiatach jasnoróżowych,
 • ‘Royal Blue’ – odmiana o kwiatach niebieskich,
 • ‘Neuling’ – wczesna odmiana o kwiatach jasnofioletowych,
 • ‘Tauricola’ – odmiana o kwiatach granatowych,
 • ‘Silberrand’ – odmiana o białoobrzeżonych liściach i fioletowych kwiatach.

Gęsiówka kaukaska – Arabis caucasica

Kolejna atrakcyjna bylina o drobnych, szarozielonych liściach utrzymujących się cały rok. Białe, gęste kwiatostany pojawiają się od marca do kwietnia i wyrastają ponad liście, nadając ciekawego kontrastu z innymi gatunkami. Cała roślina tworzy ciekawe kobierce o wysokości około 20 cm. Posadzona w niewielkich grupach bardzo szybko okrywa duże powierzchnie. Powinno się ją sadzić na glebach przepuszczalnych i wapiennych. Ze względu na swoją ekspansywność polecana jest do dużych ogrodów. Polecane odmiany:

 • ‘Variegata’ – odmiana o białoobrzeżonych liściach; mniej ekspansywna,
 • ‘Plena’ – odmiana o kwiatach pełnych; wcześnie zakwita,
 • ‘Rosea’ – odmiana o kwiatach różowych,
 • ‘Compinkie’ – odmiana o kwiatach ciemnoróżowych.

Smagliczka skalna – Aurinia saxatilis

Gatunek o intensywnie żółtych, pachnących kwiatach, pojawiających się od kwietnia do maja. Jest to zimozielona krzewinka osiągająca wysokość do 30 cm i wytwarzająca wydłużone, szare liście. Podobnie do poprzednich roślin, smagliczka także dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych o przepuszczalnej, wapiennej glebie. Najlepiej ją sadzić pojedynko lub w niewielkich grupach. Wśród dostępnych w centrach ogrodniczych odmian można spotkać odmiany o kwiatach cytrynowożółtych oraz odmiany o kwiatach pełnych. Większość z nich wytwarza siny, miodowy zapach.

Ubiorek wieczniezielony – Iberis sempervirens

Jednym z najbardziej popularnych skalnikowych gatunków są ubiorki ze względu na ich odporność na niekorzystne warunki siedliskowe. Są to zimozielone krzewinki osiągające wysokość do 30 cm. Ozdobą są liczne, drobne, białe kwiatostany pojawiające się w maju. Odmiany dostępne na rynku różnią się siłą wzrost i pokrojem mniej lub bardziej zwartym. Wśród polecanych odmian jest ‘Little Gem’ osiągająca wysokość 15 cm oraz wytwarzająca mniejsze liście.

Płomyk szydlasty – Phlox subulata

Jedna z najmniej wymagających roślin polecanych do ogrodów skalnych. Wytwarza gęste kobierce kwiatów w odcieniach bieli i różu, w zależności od odmiany od kwietnia do maja. Ta górska, zimozielona, płożąca się bylina wytwarza bardzo gęsto ulistnione pędy. Ze względu na brak wysokich wymagań siedliskowych nadaje się do każdego ogrodu. Najlepiej sadzić ją w małych grupach, ponieważ jest bardzo ekspansywna. Polecane odmiany:

 • ‘Amazing Grace’ – odmiana o kwiatach białych z różowym oczkiem,
 • ‘Atropurpurea’ – odmiana o kwiatach ciemnoczerwonych,
 • ‘Candy Stripes’ – odmiana o kwiatach białych z dwoma różowymi liniami na każdym płatku,
 • ‘G.F.Wilson’ – odmiana silnie rosnąca o szeroniebieskich kwiatach,
 • ‘MacDaniels Cushion’ – odmiana o bardzo dużych, różowoczerwonych kwiatach,
 • ‘Scarlet Flam’ – odmiana o bardzo dużych, jaskrawo karminowoczerwonych kwiatach,
 • ‘White Delight’ – odmiana silnie rosnąca o kwiatach śnieżnobiałych.

 

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Powiązane wpisy

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.