Uprawa pomidorów na balkonie

Obecnie już nie tylko rośliny kwietnikowe uprawia się na balkonach, ale coraz bardziej popularna staje się hodowla warzyw. Nie trzeba mieć dużo miejsca, wystarczy tylko tyle aby zmieścić donicę. Największym zainteresowaniem ciszy się uprawa pomidorów na balkonie, szczególnie jest to zauważalne u osób, które dopiero zaczynają poznawać tajniki ogrodnictwa.

uprawa pomidorów na balkonie


Więcej o uprawach warzyw w artykułach:


Od czego zacząć?

Uprawa pomidorów na balkonie może być przyjemnością, jednak początkujący ogrodnicy muszą dobrze zastanowić się na kilkoma kwestiami. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że są to żywe rośliny, które wymagają regularnego podlewania, nawożenia oraz zabiegów pielęgnacyjnych, co zajmuje trochę czasu. Także każdy, kto już na początku myśli, że wystarczy tylko włożyć nasiona do ziemi i czekać na owoce, powinien dobrze przemyśleć czy warto rozpoczynać uprawę jakiejkolwiek warzywa. Należy sobie uświadomić, że hodowla każdej rośliny, czy to balkonowej czy domowej, wiąże się z pewnymi obowiązkami, o których nie można zapominać.

Uprawa pomidorów na balkonie – najlepsze stanowisko

Gdy już przyszły ogrodnik jest pewien czego chce, trzeba się upewnić, czy balkon spełnia wymagania siedliskowe do hodowli pomidorów. Dla prawidłowego wzrostu roślin oraz wytworzenia dużych owoców o intensywnej barwie najlepszym stanowiskiem będzie miejsce słoneczne najlepiej od strony południowej. Strona północna jest najmniej oświetlone i nie będzie odpowiednia dla uprawy pomidorów. Również balkon musi być dość duży ponieważ krzewy mogą osiągać spore rozmiary, a korzenie potrzebują sporych donic do prawidłowego rozwoju.

Uprawa pomidorów na balkonie

Wybór odmiany

Uprawa pomidorów na balkonach cieszy się coraz większą popularnością, dlatego hodowcy stworzyli bardzo wiele odmian polecanych do uprawy w pojemnikach, są to przede wszystkim odmiany karłowe i pomidory koktajlowe w różnych kształtach i kolorach. Co  roku pojawiają się na rynku coraz nowsze odmiany o obfitych polonach i gęstych krzewieniu się, więc możliwość wyboru jest bardzo duża. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na symbol F1 przy nazwie odmiany. Oznacza on, że roślina jest mieszańcem, przez co często charakteryzuje się lepszymi cechami (np. wielkością owocu czy odpornością na choroby), jednak utrzymują się one tylko w pierwszym pokoleniu, więc w następnym roku trzeba zainwestować w nowe rośliny.

odmiana charakterystyka
Batory F1 Odmiana wczesna o czerwonych owocach polecana na przetwory.
Piko F1 Odmiana wczesna tworząca długie grona równo dojrzewających owoców
Awizo F2 Odmiana wczesna wytwarzająca czerwone owoce, jest odporna na zarazę ziemniaka, na chłód i suszę.
Ola Polka Odmiana o słabej sile wzrostu. Wytwarza żółte owoce.
Pinokio Odmiana wczesna o słodkich owocach barwy  pomarańczowej zebranych w długie grona.

Aby uprawa pomidorów na balkonie zakończyła się ogrodniczym sukcesem, najlepiej zakupów dokonywać w zaufanych sklepach ogrodniczych. W takich punktach sprzedawcy dobrze zna swój towar i sąw stanie podpowiedzieć kilka cennych wskazówek w uprawie określonej odmiany.

 Znalezione obrazy dla zapytania tomatoes

Jak uzyskać zdrową rozsadę?

Uprawa pomidorów na balkonie może rozpocząć się na dwa sposoby. Można kupić nasiona i samodzielne przygotować rozsadę, albo skorzystać z gotowej dostępnej w centrach ogrodniczych. Pierwszy wariant jest bardziej czasochłonnych, ponieważ wysiew należy wykonać w drugiej połowie marca, ale daje więcej satysfakcji i pewność co do wybranej odmiany. W tym przypadku nasiona wysiewa się rzutowo do skrzynek lub punktowo (po 2-3 nasiona) do wielodoniczek z mieszanką torfu i piasku w stosunku 1:1. Nasiona trzeba przykryć ciekną warstwą podłoża oraz zrosić wodą, można dodatkowo przykryć wszystko przezroczystą folią. Tak przygotowane pojemniki ustawia się na jasnym parapecie w mieszkaniu. Ważne jest, aby na samym początku zapewnić dość wysoką temperaturę 20-25°C, która stymuluje do kiełkowania, a pierwsze wschody pojawiają się już po 7-10 dniach.

Po wschodach młode rośliny należy przenieść do pomieszczenia o niższej temperaturze 16-18°C i zdjąć folię. Teraz bardzo ważne jest utrzymanie dobrego oświetlenia, co zapobiegnie wyciąganiu się roślin do światła. Po około 2 tygodniach od wschodów należy przepikować małe siewki do doniczek o średnicy 10 cm lub pojemników po jogurcie z otworem na dnie. Rośliny trzeba podlać przykryć woreczkiem foliowym na kilka dni, co zapewni dużą wilgotność i lepsze ukorzenienie się roślin. Uzyskanie dobrze wykształconej rozsady trwa około 7-8 tygodni. Niezależnie od sposobu otrzymania sadzonek (samodzielnie czy ze sklepu) na balkon wysadza się rośliny nie wcześniej niż 15 maja. Data ta daje pewność, że już minęły wszystkie wiosenne przymrozki.

Uprawa pomidorów na balkonie

Sadzenie gotowej rozsady

Ze względu na małą ilość podłoża w donicy warto zainwestować w urodzajną glebę, która zapewni lepszy wzrost roślin. Warto zwrócić uwagę na rozmiary pojemnika – minimum 40cm średnicy, ale im większy tym lepszy. Na dużych balkonach można pokusić się na nasadzenia po kilka sztuk w dużych skrzyniach. Również trzeba wziąć pod uwagę kolor donicy, gdyż ciemne barwy sprzyjają nadmiernemu nagrzewaniu się podłoża w gorące dni. Najlepsze są pojemniki drewniane lub ceramiczne, które poza spełnianiem swojej podstawowej funkcji są także atrakcyjne wizualnie.

Po wyborze pojemnika czas na ziemię. W sklepach ogrodniczych można zakupić gotowe podłoże do uprawy warzyw. Gleba nie może być zbyt ciężka, gdyż wpływa to niekorzystnie na rozwój korzeni. Na dno pojemnika należy nasypać warstwę drenażu, może to być gruby żwir lub keramzyt, co ułatwi odprowadzanie nadmiaru wody w glebie i zapobiegnie gniciu korzeni. Należy pamiętać, aby roślinę sadzić głębiej niż rosła w doniczce – najlepiej do pierwszych liści, które zostaną usunięte po posadzeniu.

Pielęgnacja w trakcie sezonu

Uprawa pomidorów na balkonie jest o wiele trudniejsza niż tradycyjna w glebie, ponieważ trudniej utrzymać optymalną wilgotność podłoża. W trakcie sezonu przede wszystkim należy pamiętać o regularnym podlewaniu co 1-2 dni, czasem częściej jeżeli jest gorące lato. Nie można zalać roślin, ponieważ zgniją im korzenie, ale przesuszenie podłoża też nie wpływa na nie dobrze. Należy jednak uważać, aby nie zmoczyć liści, ponieważ może to powodować choroby grzybowe. Warto zainwestować w dobry nawóz do warzyw ze zwiększoną zawartością potasu i fosforu. Pierwiastki te odpowiadają za lepsze wybarwienie owoców i smaczniejszy miąższ oraz zapobiegają atakowi gorzkiej zgnilizny.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *