Marzec w ogrodzie

W końcu pojawiły się pierwsze wyraźne oznaki wiosny, a w ogrodzie robi się coraz bardziej kolorowo. Pojawiają się rośliny cebulowe, które ożywiają wciąż jeszcze drzemiącą przyrodę. Wraz z początkiem sezonu wegetacyjnego, ogrodnicy maja coraz więcej pracy. Dni są wciąż dość chłodne, ale można posiedzieć na tarasie w cieplejsze, słoneczne dni.

marzec

W ogrodzie

Nadszedł miesiąc, w którym ogrodnicy mają pełne ręce roboty: byliny trzeba podzielić i przesadzić, trawa po osuszeniu potrzebuje wiosennej kuracji, krzewy zrzucające liście na zimę trzeba przesadzić do końca miesiąca oraz rozpocząć na parapecie uprawę kwiatów letnich.

Wygląd ogrodu zmienia się teraz bardzo szybko. Pożółkła trawa powoli zaczyna się zazieleniać i pojawiają się pierwsze pędy na drzewach. Kwitnące wiosną krzewy, takie jak forsycja, obsypują się kwiatami w intensywnych barwach jeszcze przed rozwojem liści. Również rośliny cebulowe zaczynają pokazywać swoje barwne kwiaty. Są one bardzo atrakcyjnymi roślinami, które pojawiają się zanim jeszcze inne gatunki zdążą się rozwinąć. Wystarczy im niewielkie nagrzanie podłoża, aby rozpocząć wzrost i otworzyć kwiaty w krótkim czasie. Dzięki organom spichrzowym (cebule, kłącza) gromadzą składniki pokarmowe, które pozwalają im na tak szybki rozwój. Przeważnie zaraz po kwitnieniu zamierają i chowają się z powrotem w ziemi. Mechanizm ten pozwala im przetrwać gorące i suche letnie pory roku. Część z nich wykopuje się przed nadejściem zimy, a niektóre można pozostawić w ziemi. Ważne jest jednak, aby nie usuwać ich z gleby zbyt szybko, ponieważ nie zdążą zakumulować niezbędnych składników do przetrwania okresu spoczynku. Najlepiej jest zaczekać aż wszystkie liście obeschnął i wtedy ostrożnie je wykopać. Pozostawianie roślin cebulowych na stałe w glebie osłabia ich wigor i powoduje, że rośliny będą słabiej kwitnąć.

 

Podłoże – podstawa każdego ogrodu

Prawidłowo przygotowane podłoże pod uprawę roślin pozwala dać lepszy start młodym siewkom, a jednocześnie obniża koszty późniejszego nawożenia i ilość prac pielęgnacyjnych. Uważa się, że w 1 litrze ziemi może żyć około 10 miliardów żywych organizmów, które rozkładają materię organiczną, uwalniają substancje odżywcze, a także napowietrzają glebę i poprawiają jej strukturę (np. dżdżownice). Również dla wielu roślin niezbędna jest obecność grzybów, które żyją w symbiozie z korzeniami – proces ten nazywa się mikoryzą.

Przygotowując glebę pod uprawę roślin najczęściej wielu ogrodników zwyczajnie przekopuje grządki. Obecnie uważa się, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż narusza się naturalną strukturę i warstwowość gleby. Z kolei wymieszanie płytszych i głębszych warstw podłoża częściowo niszczy życie biologiczne, które powraca do równowagi dopiero po kilku tygodniach. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przekopywanie grządek jeszcze jesienią, aby podłoże mogło dojść do siebie.

Przed uprawa roślin zaleca się stosowanie kompostu jako elementu wzbogacającego podłoże. Zawiera on substancje niezbędne do wzrostu i rozwoju roślin, a także poprawia jej strukturę. Można postawić gotowy kompostownik lub zbudować go własnoręcznie. Kompostownik.

Drzewa i krzewy

Teraz jest dobry moment do zmian roślinności w ogrodzie, szczególnie pod względem dosadzania nowych egzemplarzy. W sklepach ogrodniczych i szkółkach jest bardzo duży wybór gatunków, jednak nie należy zakupów wykonywać pochopnie. Należy dokładnie przeanalizować jakie wymagania musi mieć roślina, aby mogła rosnąć w wyznaczonym miejscu oraz jakie cechy ozdobne interesują domowników. Również należy dokładnie przyjrzeć się drzewkom w sklepie, aby uniknąć rozczarowania.

Drzewka przeznaczone do ogrodu powinny mieć prosty i nieuszkodzony pień, który wytwarza dobrze rozgałęzioną koronę na wysokości około 2 m. Istotne jest aby był wyraźnie widoczny główny przewodnik u form o wyprostowanym pokroju, natomiast u drzew o koronie kulistej lub płaczącej pędy muszą być zdrowe.

Niektóre krzewy mogą być kupowane z gołymi korzeniami (np. forsycja, porzeczka ozdobna). Takie sadzonki powinny mieć wykształcone co najmniej trzy silne i rozgałęzione pędy wolne od chorób i szkodników oraz zdrowy, mocno rozgałęziony system korzeniowy. Bardziej wrażliwe krzewy sprzedawane są z balotem ziemi. O dobrej kondycji rośliny świadczy zbita, okrągła bryła korzeniowa, natomiast luźny balot wskazuje na wykopanie rośliny z gleby i uzupełnienie go o ziemię torfową tuż przed sprzedażą.

Rośliny przeznaczone na żywopłoty dostępne w centrach ogrodniczych mają często wątpliwą jakość. Często sadzonki te nie mają dobrze rozwiniętych pędów i jest ich mało, a system korzeniowy jest niewielki. Po zakupie takich roślin trzeba je przyciąć o ponad połowę żeby uzyskać gęsty żywopłot w następnych latach. Mimo iż rośliny są stosunkowo tanie, to uzyskanie zwartego szpaleru będzie dużo droższe. Najlepiej zakupy dokonywać w zaufanych szkółkach ogrodniczych, gdzie pracownicy dokładnie znają się na sprzedawanym przez siebie materiale.

szkółka

Kwiaty letnie

Na przełomie lutego i marca można rozpocząć wysiew nasion jednorocznych kwiatów letnich, które będą atrakcyjnym elementem dekoracyjnym każdej kompozycji. Szybszy wysiew nasion sprawi, że nie będzie trzeba długo czekać na efekty. Na rynku dostępnych jest coraz więcej gatunków i odmian, przez co każdy ogrodnik znajdzie coś, co będzie idealnie pasowało do jego ogrodu. Również producenci oferują szeroką gamę równego rodzaju akcesoriów pomagających wyhodowanie małych roślin – są to głównie doniczki torfowe o równych rozmiarach, a także małe szklarenki, które można postawić na parapecie.

Przed wysiewem należy zaopatrzyć się w dobrą ziemię ogrodniczą lub ziemię przeznaczoną do uprawy siewek. Po wsypaniu jej do pojemnika należy ją wyrównać i delikatnie spryskać wodą. Równe gatunki wysiewa się na różną głębokość. Ogólna zasada mówi, że prawidłowa głębokość równa się dwu-trzykrotnej wielkości nasiona – czyli duże nasiona (np. fasola ozdobna) umieszcza się około 3cm pod powierzchnią podłoża, a małe (np. maciejka) można nie przykrywać ziemią. Każdy rządek dobrze jest zaopatrzyć w karteczkę z nazwą gatunku, aby później nie zastanawiać się co gdzie rośnie. Gdy siewki wytworzą 2-3 pary właściwych liści można je przepikować do doniczek (np. torfowych), gdzie będą rosły do momentu wysadzenia na miejsce docelowe.

Część roślin nadaje się do wysiania bezpośrednio do gruntu, co można zrobić dopiero  w połowie maja po ustaniu porannych przymrozków.

Trawnik

Intensywna pielęgnacja trawnika rozpoczyna się wraz z kwitnięciem forsycji. Przede wszystkim należy usunąć większe gałęzie. Od tego momentu należy pamiętać o cotygodniowym koszeniu, jedynie czasem można pozwolić sobie na dłuższe przerwy, ale nie jest to wskazane. Częste koszenie sprzyja zagęszczaniu się źdźbeł. Pierwsze koszenie wykonujemy tak, aby pozostało 2/3 wysokości trawy, natomiast drugie docinamy do 1/3 wysokości. Pozostawienie zbyt długich źdźbeł spowoduje jej słabe rozrośnięcie, z kolei zbyt mocne doprowadzi do jej osłabienia.

Już po drugim koszeniu można wykonać zabiegi wertykulacji, które pozwolą usunąć warstwę tzw. filcu powstałego z ścinek trawy, opadających liści oraz drobnych korzeni, która zmniejsza dostęp powietrza do głębszych warstw. Zabieg ten można wykonywać aż do połowy września.

Warzywnik

Teraz jest dobry czas na wysiew nasion na domowym parapecie oraz bezpośrednio do gruntu roślin odpornych na przymrozki. Uprawa w warunkach domowych odbywa się podobnie jak u kwiatów letnich. Natomiast bezpośrednio w gruncie można już uprawiać warzywa liściowe – sałaty, roszponkę, szpinak, także warzywa strączkowe oraz marchew i rzodkiewkę.

Dla osób starszych dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie tego miesiąca na budowę podwyższonych zagonów, przy których nie trzeba się aż tak mocno schylać.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *