Rola roślin w domu, na tarasach i na balkonach

Wiele osób zrezygnuje z posiadania kwiatów w domu i na balkonach z obawy o skomplikowaną pielęgnację. Okazuje się, że wystarczy poświęcić roślinom tylko trochę czasu, aby odwdzięczyły się intensywnie zielonymi liśćmi i pięknymi kwiatami.

 anturium

Rośliny nie tylko pełnią funkcje dekoracyjne w pomieszczeniach, ale także wpływają korzystnie na osoby przebywające w pokojach z kwiatami. Najistotniejsze dobroczynne działanie roślin polega na ich zdolności do oczyszczania powietrza. Zdarza się nawet, że powietrze może być nawet dziesięciokrotnie bardziej zanieczyszczone w mieszkaniu niż na dworze, wynika to z parowania szkodliwych substancji z farb, lakierów, materiałów biurowych, a nawet wody z kranu. Coraz częściej budowane są mieszkania z kuchnią połączoną z pokojem dziennym, co powoduje unoszenie się szkodliwych substancji w powstających np. podczas smażenia w całym domu. Wystarczy postawić kilka doniczek z roślinami, aby odczuć ich pozytywne oddziaływanie. Polega ono na zdolności liści roślin do wyłapywania zanieczyszczeń i akumulowania ich na swojej powierzchni. Tworzy się niewidoczny gołym okiem osad, który nie unosi się już ponownie w powietrze, ale jest przyklejony do blaszki liściowej. Jest to szczególnie istotne w przypadku pary drobnych kropel tłuszczu unoszących się podczas gotowania. Dlatego tak ważne jest regularne oczyszczanie liści mokrą ściereczką lub spłukiwanie zanieczyszczeń pod prysznicem.

Rośliny oczyszczające powietrze:

  • Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) oczyszcza powietrze z pochodnych formaldehydu i benzenu
  • Bluszcz pospolity (Hedera helix) likwiduje z powietrza formaldehyd, toluen, benzen, ksylen i trójchloroetylen
  • Figowce (Fikus) – pochłaniają formaldehyd, benzen i amoniak.
  • Sansewieria (Sansevieria) oczyszcza powietrze z formaldehydu i benzenu. Roślina wytwarza tlen nawet w nocy, co zwiększa jej skuteczność.
  • Gatunki i odmiany paproci pochłaniają formaldehyd i dobrze nawilżają powietrze.
  • Gerbera Jamesona (Gerbera jamesonii) pochłaniają formaldehyd i dobrze nawilżają powietrze.
  • Aglaonema (Aglaonema Schott) usuwa z powietrza benzen, toluen i amoniak
  • Dracena (Dracaena) oczyszcza powietrze m.in. z formaldehydu, ksylenu, toluenu, benzenu i trójchloroetylenu oraz tleneku węgla (czadu). Gatunkami, które najlepiej pochłaniają zanieczyszczenia są dracena wonna, dracena deremeńska i dracena obrzeżona.
  • Zielistka (Chlorophytum) usuwa formaldehyd, tlenek węgla, chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym.
  • Palmy usuwają z powietrza toluen, ksylen, amoniak, formaldehyd, benzen, trójchloroetylen. Dodatkowo rośliny te dobrze nawilżają powietrze. Gatunkami palm, których zdolności do oczyszczania powietrza są największe, to m.in. areka i daktylowiec niski.

rośliny pokojowe

Ponadto nawet liście pokryte warstwą kurzu pełnią swoją rolę producentów tlenu, co odczuwalny sposób poprawia jakoś powietrza. Rośliny dzięki procesowi fotosyntezy pod wpływem światła zamieniają dwutlenek węgla na energię, a jako produkt odpadowy wytwarzają tlen. A jak wiadomo, człowiek potrzebuje do oddychania tlen, a wydycha dwutlenek węgla. Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy większość osób miało telewizory i monitory kineskopowe, warto było mieć w pokoju paproć, która wyłapywała ujemne jony emitowane przez ekrany, dlatego były to tak popularne rośliny domowe.

Inną równie ważną rolą roślin jest zwiększanie wilgotności powietrza. Jest to ważne szczególnie w czasie zimy, gdy stosowane jest ogrzewanie, które powoduje wysuszanie powietrza. Zakłada się, że im większa jest powierzchnia liści tym intensywniejsza produkcja tlenu i zwiększanie wilgotności powietrza. Dlatego szczególnie polecane są różne gatunki i odmiany paproci i szeflery, które są stosunkowo łatwe w uprawie i odporne na niekorzystne warunki.

Opisując zalety roślin domowych należy wspomnieć o ich korzystnym oddziaływaniu na psychikę człowieka. Uważa się, że kolor zielony uspokaja i pozwala się odprężyć., dlatego w trakcie sytuacji stresujących warto kierować wzrok w stronę roślin i otaczać się nimi w miarę możliwości. Również przyjemne zapachy kwiatów doniczkowych i balkonowych pozwalają się odprężyć i zrelaksować. Słodkawa woń jaśminu lekarskiego działa antydepresyjnie, jednak nie poleca się tej rośliny do małych pomieszczeń, gdyż ma bardzo silny zapach. Liście i kwiaty drzewek gatunków cytrusowych uspokajają, poprawiają koncentrację. Na balkonie lub tarasie warto posadzić pelargonie i petunie, ich słodkawy zapach w ciepłe wieczory ułatwia relaks. Ponadto według sztuki aranżacji przestrzeni – feng shui – duże znaczenie mają kształty liści. Łagodną, delikatną energię wydzielają rośliny o zaokrąglonych liściach takie jak begonie, fiołki, bluszcz. Natomiast do działania pobudzają szpiczaste i twarde liście np. sansewierii.

Ciekawostka!
·         W mieszkaniach osób starszych warto trzymać fiołki afrykańskie – mają korzystny wpływ.

·         Anturium polecane jest osobom nieśmiałym.

·         Bugenwilla pomaga podczas rehabilitacji oraz osłabienia spowodowanego stresem.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *