Znaczenie jakości wody w pielęgnacji roślin domowych

Woda stanowi podstawę funkcjonowania roślin, co wynika z faktu, że jest głównym elementem stymulującym procesy w nich zachodzące. Znaczenie jakości wody w pielęgnacji roślin ma jest szczególnie istotne w uprawie każdego gatunku, ponieważ woda bezpośrednio ma wpływ na intensywność wzrostu i rozwoju roślin.

Znaczenie jakości wody w pielęgnacji roślin

Znaczenie jakości wody w pielęgnacji roślin

Rodzaj i jakoś wody ma kluczowe znaczenie w pielęgnacji wszystkich roślin. O ile w uprawach wielkopowierzchniowych i szklarniowych może być czynnikiem limitującym uprawę, to w mieszkaniach wypływ ten jest mniejszy i nie pociąga za sobą większych szkód. Wynika to z faktu, że w domu można na bieżąco podejmować decyzje o podlewaniu bez większych strat finansowych. Często sposób dozowania wody i jej jakości jest dobierany eksperymentalnie metodą prób i błędów, ponieważ różne metody mogą się sprawdzać bądź nie w zależności od warunków panujących w danym pomieszczeniu. Mieszkania ciepłe i słoneczne spowodują, że rośliny będą wymagały częstszego podlewania, natomiast w ciemnych i wilgotnych pomieszczeniach będzie trzeba robić to ostrożniej. Jednak aby dopasować odpowiedni sposób pielęgnacji, należy wiedzieć jak istotne jest znaczenie jakości wody w pielęgnacji roślin.

Funkcje wody w roślinach:

  1. jest budulcem substancji organicznych – wchodzi w skład wielu substancji jakie powstają w roślinach i są im niezbędne do funkcjonowania,
  2. umożliwia rozpuszczanie i transport substancji odżywczych i asymilatów,
  3. zapobiega więdnięciu, czyli utrzymuje turgor tkanek – sprawia, że rośliny mają sztywne pędy i liście, co ułatwia im ruch np. w kierunku światła (fototropizm),
  4. reguluje temperaturę rośliny poprzez parowanie.

Jakość wody

Parametry określające jakoś wody:
·         zasolenie
·         twardość
·         odczyn

Zasolenie wody

Na zasolenie wody wpływa suma rozpuszczonych w niej wszystkich soli mineralnych. Należy mieć świadomość, że ilość tych rozpuszczonych soli zależy od źródła pochodzenia wody – różna może być różna w wodzie wodociągowej, deszczówce, stawach czy studni. To z kolei decyduje o jej przeznaczeniu, ponieważ nie każdy rodzaj wody nadaje się do każdej rośliny. Trzeba wiedzieć, że deszczówka zawiera mało rozpuszczonych soli mineralnych.

Twardość wody

Parametr ten jest bezpośrednio związany z zasoleniem wody. Sole wapnia, magnezu i sodu (węglany i siarczany), które są rozpuszczone w wodzie, ograniczają jej przydatność do podlewania. O ile węglany wapnia i magnezu powodują twardość zanikającą, którą można usunąć przez zakwaszenie lub przegotowanie wody, to węglany tych samych pierwiastków prowadzą do twardość, której nie można usunąć przez wyżej wymienione metody. Woda twarda ma odczyn zasadowy (alkaliczny), przez co wymaga zakwaszenia przed użytkowaniem. Podlewanie roślin taką wodą przez dłuższy czas może przyczynić się do wzrostu odczynu gleby, co z kolei spowoduje zachwianie w pobieraniu składników pokarmowych oraz wpłynie negatywnie na wzrost i wygląd roślin.

Odczyn wody

Ogólna zasada mówi, że najbardziej odpowiednią wodą do podlewania jest taka o odczynie lekko kwaśnym (pH 6,5). Oczywiście są gatunki, które preferują bardziej zasadowe podłoże, ale dobrze radzą sobie w odczynie obojętnym. Natomiast rośliny, które wolą gleby kwaśne nie są tak tolerancyjne. Należy pamiętać, że niewłaściwy stopień kwasowości może prowadzić do wystąpienia niedoborów substancji organicznych.

Woda “odstana” jest najlepsza

Nie zależnie jakie mamy rośliny w domu czy na balkonie nie zaleca się używania wody prosto z wodociągów. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że woda powinna odstać przynajmniej jeden dzień w konewce lub baniaku zanim zostanie użyta do podlewania. Jest istotne z dwóch względów:

  1. niektóre substancje mogą ulotnić się jako gazy – np. chlor,
  2. temperatura wody będzie taka sama jak otoczenia więc rośliny nie doznają szoku.

Należy pamiętać także, że rośliny preferujące kwaśne podłoże powinno się podlewać wodą przegotowaną i ostudzoną.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Powiązane wpisy

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.