Kwiecień w ogrodzie

Dni są już dość ciepłe i zdecydowanie dłuższe. Rośliny już rozwinęły się i zakwitły różnymi kolorami. Wciąż można zachwycać się roślinami cebulowymi, a także kwitnącymi jabłoniami. Jednak jest już zdecydowanie więcej pracy do wykonania. Słoneczne dni sprzyjają przesiadywaniu w ogrodzie, dlatego należy szczególnie zadbać o kącik do relaksu.

Wszystko kwitnie

Wiosna w Japonii rozpoczyna się świętem kwitnącej wiśni, gdy całe miasta zamieniają się w kwietne oazy spokoju i relaksu. Przez dwa tygodnie ludzie spotykają się w parkach by podziwiać kwitnące drzewa o krzewy. Również w Polsce można się cieszyć bardzo intensywnie kwitnącymi odmianami wiśni piłkowanej ‘Ananogawa’ o kolumnowej koronie, czy ‘Kanzan’ o pokroju rozszerzającym się ku górze. Obie odmiany są gęsto pokryte jasnoróżowymi kwiatami. W naturalistycznych parkach oraz lasach pojawiają się wiosenne, białe kwiaty zawilca gajowego (Anemone nemorosa), które z biegiem czasu tworzą atrakcyjne białe dywany pod koronami drzew.

lewkonia

Rozmnażanie zimozielonych roślin okrywowych

W wielkopowierzchniowych ogrodach często drzewostan jest rozbudowany i składa się z wielu dużych drzew. Pod ich ciemnymi koronami niewiele gatunków może sobie poradzić. Rozwiązaniem są zimozielone rośliny okrywowe takie jak bluszcz, runianka japońska czy barwinek, które mają ulistnienie przez cały rok i tworzą gęste dywany. Kwiecień jest dobrym miesiącem aby zacząć je rozmnażać bez większego nakładu pracy. Wykorzystuje się do tego naturalną zdolność roślin do wytwarzania korzeni na pędach. Wybrane ukorzenione fragmenty odcina się od rośliny macierzystej i sadzi w nowym miejscu. Od początku trzeba je intensywnie podlewać, żeby dobrze zaaklimatyzowały się na zmienionym stanowisku, a gdy już się przyjmą należy je przyciąć, aby pobudzić roślinę do wytwarzania nowych pędów.

Ściółkowanie

Wraz z rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego, zwiększonym promieniowaniem i wzrostem temperatury w ogrodzie zaczynają pojawiać się coraz intensywniej chwasty. Już teraz należy rozpocząć walkę z nimi, aby zapobiec ich rozprzestrzenieniu się i zagłuszeniu gatunków ozdobnych. Prawidłowo rozłożone ściółki poprawiają także jakość gleby poprzez ograniczanie parowania wody, a także pobudzają rozwój organizmów glebowych.

Jeżeli ściółka jest rozkładana po raz pierwszy w kwietniu to należy się liczyć z koniecznością wcześniejszego odchwaszczenia gleby. Ściółkami mogą być różne materiały: kora, kamienie, żwir, słoma, czy otoczaki. Należy ją równomiernie rozłożyć, tak aby pokryła całą powierzchnię gleby. Już istniejące ściółki trzeba przede wszystkim odchwaścić, a następnie uzupełnić jej braki, żeby była szczelna i nie dopuszczała promieni słonecznych do gleby.

Byliny

Mimo że w sklepach ogrodniczych wybór byliny jest duży aż do jesieni, to wiosna jest najlepszym terminem na ich sadzenie. Wynika to z prostego faktu opartego na sezonowości naszej przyrody – rośliny zasadzone wiosną mają sporo czasu na ukorzenienie się i wzmocnienie na nowym miejscu przed zimowym okresem spoczynku. Najlepszy wybór wielu gatunków i odmian znajdziemy w zaufanych centrach ogrodniczych; zdecydowanie odradza się kupowanie roślin w hipermarketach ze względu na wątpliwą jakość materiału roślinnego. Przy zakupie nie należy przejmować się niewielkimi rozmiarami egzemplarzy, ponieważ największe znaczenie ma dobrze rozwinięty i nieuszkodzony system korzeniowy. W dobrych sklepach ogrodniczych sprzedawane są sprawdzone rośliny o dużym wigorze, przez można mieć pewność, że część nadziemna rozwinie się bardzo szybko po zaaklimatyzowaniu się na miejscu stałym w ogrodzie.

Kwiaty letnie

W sklepach ogrodniczych jeszcze można dostać wiele nasion roślin jednorocznych i dwuletnich. Kwiecień jest ostatnim miesiącem do produkcji gatunków, które trzeba wysadzać na miejsce stałe w postaci rozsady. Nie zaleca się jeszcze wysiewania nasion do gruntu, ponieważ wciąż mogą pojawić się wiosenne przymrozki. Można to zrobić najwcześniej pod koniec miesiąca w osłoniętych i słonecznych miejscach ogrodu. Przy zakupie nasion warto kupować droższe egzemplarze, ponieważ można mieć wtedy pewność o prawidłowym procesie produkcji co gwarantuje ich dużą zdolność kiełkowania.

Balkon i taras

Jeżeli do tej pory nie zostały zrobione porządki na balkonie to teraz jest ostatnia możliwość. W kwietniu jeszcze zbyt często nie korzysta się z tarasów, więc można zastanowić się nad drobnymi zmianami w wystroju. Trzeba już rozplanować układ donic oraz ich obsadzenia. Nie może zabraknąć pachnących kwiatów letnich, które zwabiają motyle i ćmy oraz dekorują swoimi barwnymi kwiatami. Szczególnie warto mieć lewkonie letnią (Matthiola incana), rezedę wonną (Reseda odorata), dziwaczek Jalapa (Mirabilis jalapa) o wielobarwnych kwiatach i pnący groszek pachnący (Lathyrus odoratus). Warto już zacząć hartować rośliny pojemnikowe, które do tej pory stały w pomieszczeniu, ale ich docelowym miejscem jest taras. Należy je stopniowo przyzwyczajać do zewnętrznych warunków. Początkowo zaleca się wystawianie ich w cienistych miejscach w ciągu dnia, następnie przenoszenie na słoneczne stanowiska, a w końcu można je na stałe pozostawić na dworze. Przy transporcie ciężkich i dużych egzemplarzy najlepiej posłużyć się wózkami, żeby nie obciążać kręgosłupa i nie narazić roślin na uszkodzenia. Donice i skrzynki balkonowe, w których będą sadzone rośliny, należy dokładnie umyć z resztek ziemi i korzeni pozostawionych z poprzedniego sezonu. Dzięki temu zabiegowi usuwa się także możliwe szkodniki. Przy zakupie nowych pojemników należy kierować się ich trwałością, a także obecnością otworów odwadniających na dnie, które wraz z drenażem będą odprowadzały nadmiar wody.

Trawnik

Jeżeli na istniejących trawnikach do końca marca nie wykonano wertykulacji i aeracji, należy przeprowadzić je w kwietniu. Również należy pamiętać, że sezon wegetacyjny nabiera już coraz silniejszego tempa i koszenie trzeba wykonywać raz w tygodniu.

W kwietniu i maju można zakładać nowe trawniki. Temperatura jest już wystarczająco wysoka, a promieniowanie słoneczne intensywne, że nasiona szybko będą kiełkować, a po dwóch-trzech miesiącach nowy trawnik może już być użytkowany. Zanim zostaną wysiane nasiona należy dokładnie przygotować podłoże. Przede wszystkim dobrze jest oczyścić powierzchnię z chwastów, resztek korzeni i kamieni oraz dobrze ją wyrównać. Następnym etapem jest dobre spulchnienie gleby za pomocą glebogryzarki oraz wyrównanie grabiami górnej warstwy gleby. Ciężkie gleby warto przemieszać z piaskiem, a lekkie zagęszczamy kompostem, dzięki tym zabiegom podłoże będzie lepiej wiązało wodę i składniki odżywcze. Po tych zabiegach należy pozostawić teren przeznaczony pod trawnik na około 10 dni (jeżeli pada deszcz) lub 3 tygodnie (jeżeli jest sucho) i dopiero po tym czasie można wysiewać nasiona. Do tego celu najlepiej użyć siewnik, przyspieszy to pracę, a nasiona będą bardziej równomiernie rozmieszczone niż w przypadku siewu ręcznego. Norma wysiewu podana jest zawsze na opakowaniu, jednak zakłada się, że jest to 20-30 g nasion na 1m2. Skład mieszanki jest ściśle uzależnione od przeznaczenia danego trawnika. Nawierzchnie sportowe muszą być bardziej odporne na ścieranie niż trawniki ozdobne, po których rzadko się chodzi, także zabiegi pielęgnacyjne są dostosowane do sposobu użytkowania. Po wysianiu nasiona mieszamy delikatnie z powierzchniową warstwą gleby, a następnie ugniatamy walcem, aby dobrze zagłębiły się w podłożu i nie były wymywane w trakcie deszczu. Początkowo lepiej jest stosować zraszanie niż podlewanie wężem ogrodowym, gdyż młode siewki nie są mocno zakorzenione i mogą zostać uszkodzone. Pierwsze koszenie należy wykonać gdy trawa osiągnie wysokość 10 cm, przycina się ją maksymalnie o 1/3 wysokości, a następnie nawozi azotem.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Powiązane wpisy

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.