5 rzadkich roślin jednorocznych i dwuletnich o dużych rozmiarach

W ogrodzie podstawę kompozycji stanowią wieloletnie drzewa, krzewy i byliny. Tworzą one szkielet całej aranżacji, który nie ulega zbytnim zmianom na przestrzeni lat. Oczywiście rośliny o szybszym wzroście powiększają swoje rozmiary, a te o wolniejszym nie mają aż tak spektakularnych przeobrażeń. Jednak na wiosnę, wraz ze zmianami jakie wnosi ta pora roku, przychodzi chęć na zmiany. Można przesadzać rośliny, zmieniać ich układy, ale istnieje łatwiejszy sposób na odświeżenie ogrodu. Są nim rośliny jednoroczne i dwuletnie, które można sadzić bardzo szybko.

Mają one szereg zalet:

 1. mają długi okres kwitnienia – od wczesnej wiosny do późnej jesieni,
 2. gatunki występują w bardzo wielu odmianach różniących się barwą kwiatów i pokrojem,
 3. są plastyczne – mogą służyć jako rośliny kwietnikowe, obwódkowe, solitery lub być uprawiane na kwiat cięty,
 4. nie mają dużych wymagań siedliskowych – znoszą okresowe niedobory wody, dobrze sobie radzą na stanowiskach silne nasłonecznionych,
 5. w krótkim czasie osiągają duże rozmiary,
 6. są odporne na zanieczyszczenia powietrza.

kwietnik

W centrach ogrodniczych dostępnych jest bardzo wiele gatunków i odmian roślin jednorocznych i dwuletnich osiągające różne rozmiary. Są one kupowane przez osoby prywatne do ogrodów i na balkony, ale także do obsadzeni kwietników w miastach. Mają duże wartości dekoracyjne i reprezentacyjne dzięki długiemu okresowi kwitnienia. Ich zaletą jest to, że nie wymagają nadmiernych prac pielęgnacyjnych oraz fakt, że atrakcyjnie wyglądają sadzone w dużych grupach. O najbardziej popularnych możesz przeczytać w artykule Rośliny kwietnikowe do miast, ogrodów i na balkony, gdzie znajdziesz informacje o gatunkach takich, jak:

 • aksamitka rozpierzchła, wzniesiona, wąskolistna,
 • bratek ogrodowy,
 • żeniszek meksykański,
 • szałwia lśniąca,
 • begonia stale kwitnąca.

Istniej jednak wiele innych gatunków, które nadają się dosadzenia w większych grupach i bardzo dobrze sprawdza się w ogrodach. Warto po nie sięgnąć, aby wyróżnić swój ogród pośród innych, szczególnie, że często maja ciekawe pokroje i nadają się do tworzenia interesujących kompozycji. Ich spore rozmiary w krótkim czasie wyczarują ciekawe aranżacje i odmienią ogród.


Przeczytaj także:


 • Ostóżeczka ogrodowa (Delphinium ajacis)

Atrakcyjna roślina jednoroczna z rodziny jaskrowatych. Pochodzi z krajów śródziemnomorskich, gdzie dorasta do wysokości 1 m. Ozdobą są kwiaty z długą ostrogą zebrane o okazałe grona o barwie niebieskiej, różowej lub białej. Kwitnienie zaczyna się w połowie czerwca i trwa do połowy sierpnia, jednak najwięcej kwiatów powstaje w lipcu. Odmiany różnią się miedzy sobą pod względem siły wzrostu, zdolności pędów do krzewienia się oraz wypełnieniu i barwie kwiatów. W ogrodach uprawia się głównie odmiany z grupy Juno. Ostróżeczki wymagają gleb starannie uprawionych, średnio zwięzłych i umiarkowanie wilgotnych, wynika to z głębokiego korzenienia się. Posadzenie ich w miejscu słonecznych, ale osłoniętym od wiatru odwdzięczy dużą intensywnością kwitnienia. Wysiew przypada na marzec i kwiecień w roku poprzedzającym. Bardzo atrakcyjnie wyglądają sadzone w większych wielobarwnych grupach.

 • Klarkia wytworna (Clarkia elegans )

Roślina należąca do rodziny wiesiołkowatych pochodzi z Kalifornii, gdzie na naturalnych stanowiskach osiąga wysokość do 60 cm. Ma zwarty pokrój, a kwiaty o średnicy 2-3 cm są barwy purpuroworóżowej. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Odmiany różnią się barwą kwiatów – najczęściej są różowe, czerwone lub fioletowe. Polecana jest odmiana ‘Feuergarbe’ o kwiatach miedzianoszkarłatnych. Roślina ta nie ma zbyt wysokich wymagań siedliskowych, ale dobrze rośnie na stanowiskach przewiewnych, słonecznych lub półcienistych. Klarkię można sadzić w większych grupach, gdzie tworze duże połacie barwnych kwiatów. Nadaje się także do uprawy na kwiat cięty. Zaleca się ścinanie pędów gdy tylko dolne kwiaty są rozwinięte, a po moczeniu całych pędów przez około 4 godziny układa się je w wazonie.

Znalezione obrazy dla zapytania klarkia wytworna

 • Kleome ciernista (Cleome spinosa)

Pochodzi z Ameryki, gdzie osiąga wysokość do 1,5 m. Ozdobą rośliny są silnie rozgałęzione i ulistnione łodygi oraz kwiaty zebrane w grona na wierzchołkach pędów. Kwiaty są bardzo dekoracyjne, pojawiają się od początku lipca i ozdabiają roślinę aż do jesieni. W ogrodzie warto posadzić kilka odmian, które różnią się miedzy sobą barwą kwiatów – dostępne są rośliny o kwiatach białych, różowych, a nawet fioletowych. Najczęściej uprawia się odmiany z grupy Queen, które osiągają wysokość do 120 cm. Pod względem wymagań siedliskowych gatunek ten preferuje miejsca o glebach żyznych, przepuszczalnych i niezbyt wilgotnych, a także stanowiska słoneczne. Bardzo ważne jest regularne nawożenie roślin, co będzie stymulowało je do intensywniejszego wzrostu i kwitnienia. Poleca się je do sadzenia w dużych grupach, ale również nadają się na kwiat cięty (wytrzymują do 2 tygodni w wazonie).

Znalezione obrazy dla zapytania kleome ciernista

 • Lewkonia letnia (Matthiola incana Br.)

Bardzo popularna roślina dostępna w kwiaciarniach w postaci kwiatu ciętego. Pochodzi z krajów śródziemnomorskich gdzie osiąga wysokość 1 m. Najbardziej ozdobnym elementem są intensywnie pachnące kwiaty zebrane w okazałe grona na szczytach pędów. Podstawową barwą jest ciemny fiolet, ale występuje bardzo wiele odmian o kwiatach białych, różowych i fioletowych. Kwitną od czerwca do września. Poza barwa kwiatów odmiany różnią się między sobą stopniem rozkrzewienia oraz długością okresu uprawy. W ogrodach najczęściej uprawia się odmiany wielopędowe o wysokości 40-60 cm. Rośliny wymagają gleb gliniastych, żyznych i wapiennych. Najintensywniej kwitną na stanowiskach słonecznych, ale trzeba je podlewać w trakcie długotrwałej suszy. Należy także pamiętać aby nie sadzić ich bezpośrednio po oborniku. Lewkonie polecane są do sadzenia w grupach na trawniku oraz do uprawy na kwiat cięty (odmiany jednopędowe). Rośliny, które będą ścinane wyrywa się z ziemi razem z korzeniami, które obcina się bezpośrednio przed włożeniem do wazonu. Można przedłużyć trwałość kwiatu poprzez moczenie całej rośliny w wodzie przez 5 godzin.

Znalezione obrazy dla zapytania lewkonia

 • Rącznik pospolity (Ricinus communis )

Jedna z mniej popularnych roślin należących do rodziny wilczomleczowatych. Jej naturalnym stanowiskiem jest zwrotnikowa Afryka i Indie, gdzie rośnie w postaci drzew. W naszym klimacie jest uprawiana jako roślina jednoroczna osiągająca wysokość i szerokość do 3 m. Ozdobą są olbrzymie klapowane liście rosnące na długich ogonkach. Ciekawy jest sposób kwitnienia tego gatunku – w dolnej części występują kwiaty męskie, a w górnej żeńskie, oba rodzaje pojawiają się w postaci okazałych wiech w lipcu i sierpniu. Roślina ta nie jest polecana do nasadzeń blisko obiektów użytkowanych przez dzieci ze względu na jej trujące właściwości. Poszczególne odmiany różnią się wysokością oraz barwą liści. Najczęsciej uprawiana jest odmiana o liściach purpurowych (‘Sangiuneus Apache’) oraz o liściach zielonych (‘Zanzibarensis’). Rącznik nie jest zbyt wymagającą rośliną, dobrze radzi sobie na stanowiskach słonecznych o glebach gliniasto-piaszczystych. Wymaga regularnego podlewania i nawożenia, co stymuluje roślinę do intensywnego wzrostu i atrakcyjnego wybarwienia liści. Jest to gatunek polecany do nasadzeń soliterowych (pojedynczo) lub w niewielkich grupach na trawniku. Atrakcyjnie wygląda w nasadzeniach wzdłuż ogrodzeń. Trzeba jednak pamiętać, aby główny pędy przywiązywać do palików, co zapobiegnie łamaniu się podczas wietrznej pogody.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Powiązane wpisy

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.