Estetyka ogrodu – wybór idealnej koncepcji zagospodarowania

Wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z ogrodnictwem w momencie, gdy kupi dom z miejscem przeznaczonym na nawet nie duży ogród. Na samym początku czują się przytłoczeni, tym ile czeka ich pracy, żeby nie był to tylko trawnik. Warto jednak powoli zacząć się interesować ogrodnictwem, ponieważ nic nie zastąpi satysfakcji z własnoręcznie stworzonego i wykonanego projektu.

rabata

Jaki wybrać styl?

To pytanie należy sobie zadać jako pierwsze. Nie jest dobrym rozwiązaniem projektowanie ogrodu na zasadzie sadzenia wszystkich roślin, które mi się podobają, ponieważ nie zawsze będą one pasowały do warunków siedliskowych panujących na działce. Przed wszystkim należy zorientować się jakie warunki glebowe i klimatyczne panują na terenie wybranych pod nasadzenia, gdyż to one będą w głównej mierze decydowały o charakterze całej kompozycji. Gdy już to zostało ustalone, należy zastanowić się jaki styl ogrodu najlepiej będzie pasował do charakteru konstrukcji domu. Stary dom będzie ładnie wyglądał z nasadzeniami w stylu wiejskim, nowoczesne bryły wymagają minimalistycznych rozwiązań, natomiast proste domy o klasycznej bryle ciekawie komponują się z geometrycznymi aranżacjami. Warto szukać inspiracji w nasadzeniach u sąsiadów, ponieważ zobaczymy co dobrze rośnie na danym terenie, a w co nie powinno się inwestować. Można także pójść w stronę tematyczną projektu np. nasadzenia w stylu śródziemnomorskim, w określonej kolorystyce lub z intensywnie pachnącymi roślinami. Coraz modniejsze są także projekty z roślinami z konkretnego gatunku np. ogrody różane, wrzosowe lub różanecznikowe – wymagają one co prawda więcej pracy, bo są to gatunki coś wymagające, ale w okresie kwitnienia odwdzięczają się feerią barw.

Kolory ogrodu

Aby uniknąć chaosu spowodowanego nadmiarem barw i faktur, warto skupić się na dobraniu roślin w określonej kolorystyce. Większość ogrodników skupia się na rozwiązaniach jednokolorowych (np. ogród z nasadzeniami w barwie białej), lub w doborze kilku pasujących do siebie barw. Dobrze dobrane nasadzenia tworzą kwitnące kobierce przez cały sezon wegetacyjny.

Rabaty jednokolorowe

Ich podstawową zaletą jest fakt, że nie wymagają one nadzwyczajnie więcej pracy, a dają bardzo ciekawy efekt wizualny. Niektórzy ogrodnicy i projektanci uważają, że takie rozwiązania wnoszą spokój i harmonię do przestrzeni. Podstawową ideą aranżacji jednokolorowych jest zbudowanie napięcia opierającego się na różnych fakturach, kształtach, wielkościach i odcieniach koloru u posadzonych roślin. Doszukiwanie się drobnych szczegółów stanowi ciekawą zabawę w poznawaniu świata przyrodniczego. Przy nowoczesnych domach często sięga się po biel, która jest kolorem harmonii i prostoty, pozwala się odprężyć i zrelaksować, poza tym dobrze komponuje się z zielenią. Kolory w odcieniach żółtym, pomarańczowym i czerwonym są niesamowicie energetyzujące, ale muszą znajdować się w towarzystwie gatunków o stonowanej zielonej barwie liści, gdyż ich nadmiar może być zbyt dominujący. Odcienie różowe, fioletowe i niebieskie są barwami chłodnymi, ale istnieje bardzo wiele roślin i ich odmian o takich kwiatach.

 

Rabaty dwukolorowe

Aby dobrze skomponować dwa kolory, potrzeba nieco większych umiejętności, ale efekt końcowy może być niesamowity. Warto pamiętać, że nie wszystkie barwy dobrze ze sobą wymagają, szczególnie kiedy mówimy o roślinach. Podstawą dobrze skomponowanej rabaty dwukolorowej jest koło kolorów – barwy znajdujące się obok siebie (np. niebieski i różowy, zielony i żółty) są kombinacjami harmonijnymi. Natomiast barwy znajdujące się naprzeciwko siebie (zielony i czerwony, niebieski i pomarańczowy) są kombinacjami kontrastowymi, a dobrze zaprojektowane rabaty o tych barwach potrafią być bardzo atrakcyjnym dodatkiem do ogrodu, jednak nie każdy lubi takie połączenia. Przy łączeniu roślin w poszczególnych kolorach trzeba wziąć pod uwagę ile gatunków i ich odmian jest dostępnych w danym kolorze, gdyż to ułatwi tworzenie aranżacji. Dożo roślin występuje w palecie białej, żółtej, różowej, niebieskiej o fioletowej.

koło kolorów

Kolory pastelowe

Te barwy nadają się do ogrodów o charakterze romantycznym, jednak w połączeniu z żywym kolorem stworzą atrakcyjne rabaty w każdym ogrodzie. Ciekawie będą wyglądały w połączeniu z intensywną czerwienią lub purpurą, a także z mocno fioletowymi kwiatami. Warto jednak pokusić się o stonowaną rabatę jeżeli wszystkie inne w ogrodzie są w mocnych kolorach. Zbyt duże zamieszanie w barwach i kształtach nie wygląda dobrze w żadnej aranżacji.

Rabata atrakcyjna cały rok

Większość ogrodników chciałby mieć w miejscu najbardziej reprezentacyjnym nasadzenia, które będą ozdoba domu cały rok. Przy dobrze skomponowanych roślinach można ten efekt osiągnąć. Jednak trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim nie powinno się tam sadzić gatunków wyrazistych, które nie wyglądają dobrze w kompozycjach, poza tym jest mała szansa, że będzie okres, w którym rabata będzie wyglądała nadzwyczaj efektownie. Głównym szkieletem całorocznej aranżacji są rośliny zimozielone, które nie wykazują nadzwyczajnych zmian w poszczególnych porach roku. Elementem nadającym niepowtarzalny wygląd będą gatunki o różnej barwie liści, wielkości czy fakturze, a także wytwarzające atrakcyjne owoce. Dodatkiem do rabat będą byliny lub krzewy o ciekawych kształtach liści i pokroju. Na samym końcu trzeba uwzględnić element kwietny, które będzie się zmieniał wraz z następstwem poszczególnych miesięcy. Nie warto tworzyć kompozycji, w których rośliny kwitną w tym samym momencie, gdyż w innych miesiącach rabata nie będzie wyglądała atrakcyjnie.

Rabata jednosezonowa

Taka rabata dobrze sprawdzi się w miejscach, gdzie nie musi stanowić atrakcyjnego elementu przez cały rok. Rabaty sezonowe nadają specjalnego charakteru ogrodowi, gdyż jest ona najbardziej imponująca w określonych miesiącach. Można stworzyć piękne aranżacje z roślin kwitnących mniej więcej w tym samym okresie. Imponująco wyglądają rabaty z gatunków cebulowych lub wczesno wiosennych, gdy na początku okresu wegetacyjnego wyglądają najładniej, a przez resztę roku są raczej neutralne. Tworząc rabaty sezonowe można popuścić wodze fantazji w doborze kolorystyki, gdyż intensywne barwy, energiczne kształty i faktury będą tworzyły wspaniałe kompozycje.

Kształty i wysokości roślin

Aby osiągnąć harmonię przy projektowaniu rabat trzeba kierować się trzema wartościami: doborem kolorystyki, kształtów i pokroju roślin. Tradycyjnie z tyłu sadzi się większe rośliny, a z przodu niższe. Czasem jednak warto poeksperymentować np. tworząc niską rabatę ze strzeliście wyrastającymi krzewami w różnych miejscach – nada to energetyczny charakter kompozycji. Również wśród tylko wysokich nasadzeń trudno będzie zwrócić uwagę na wszystkie walory dekoracyjne roślin, ponieważ po prostu nie będzie ich widać. Warto pamiętać, że nie trzeba się ściśle trzymać wyznaczonych zasad przy projektowaniu, bo czasem niecodzienne rozwiązania nadają indywidualnego charakteru całej kompozycji.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *