Najczęstsze błędy przy projektowaniu rabaty

Projektowanie i wykonanie idealnej rabaty nie jest łatwym wyzwaniem ze względu na sporą ilość błędów jakie można popełnić. Do najbardziej typowych należy nieodpowiednie dobranie roślin do stanowiska oraz błędy wynikające z braku wiedzy, złej praktyki lub przyzwyczajeń. Również wiele osób zaczyna od sadzenia roślin zanim wykona projekt lub, co gorsza, zostaje obdarowanych przez rodzinę różnymi gatunkami, które nie koniecznie będą do siebie pasować.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Nie tylko kolorystyka jest ważna

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez osoby niedoświadczone jest opieranie kompozycji tylko na kolorystyce. Wiele osób zapomina o innych równie ważnych aspektach jakimi są układ i rzeźba rabaty. Nieprawidłowo zaprojektowana kompozycja będzie wyglądała jak gąszcz chaotycznie pomieszanych kształtów, które dadzą wrażenie jakby znalazły się przez przypadek obok siebie. Jedynie przemyślana aranżacja, która poza kolorystyką bierze pod uwagę także kształty i pokroje roślin, da poczucie ładu i porządku.

Krzewy – co za dużo to nie zdrowo

Wielu początkujących ogrodników zapomina, że sadzi się rośliny, które mają małe rozmiary, ale w ciągu kilku lat mogą się rozrosnąć i zdominować rabatę. Często nawet nie zdają sobie sprawy, że taki krzew może zdominować kompozycję, a nawet cały ogród. Istnieje szkoła, która mówi, że unikanie stosowania krzewów sprzyja utrzymaniu świeżości i lekkości rabaty. Niekoniecznie chodzi tylko o uzyskanie większej przestrzeni, ale również dotyczy to postrzegania krzewów jako brył pozbawionych wyraźnych i mocnych kształtów. Ich bryły nie zawsze wzbogacają kształt nasadzeń, a fakt, że po kwitnięciu tracą swój urok również nie przemawia za nimi. Panuje także mylne założenie, że wszystkie krzewy są roślinami wymagającymi jedynie minimalnych nakładów pracy przy pielęgnacji. Dużo osób zapomina, że zaniedbane krzewy, szczególnie te o szybkim wzroście, wymagają regularnego przerzedzania pędów.

Jeżeli już na rabacie znajdują się zbytnio rozwinięte krzewy zaburzające harmonię, powinno się go silnie przyciąć nawet przy samej ziemi. Dzięki temu można uzyskać świeżą, odmłodzoną roślinę o ładniejszym ulistnieniu i pokroju. Nie należy się bać, że w ten sposób doprowadzi się do śmierci rośliny, gdyż zdecydowana większość gatunków jest odporna na takie zabiegi.

Duże rośliny do małych przestrzeni

Jedną z podstawowych zasad projektowania, nie tylko ogrodów, jest dobieranie małych kształtów do dużych powierzchni co ją optycznie zmniejsza oraz dużych obiektów do małych przestrzeni wizualnie powiększających. W małym ogrodzie warto jest posadzić jedną lub dwie większe atrakcyjne rośliny, co spowoduje mocny akcent kompozycyjny, natomiast obsadzenie rabaty miniaturkami podkreśli ograniczenie przestrzenne. Również bardzo ważne jest sadzenie pionowych akcentów na płaskich powierzchniach co daje trójwymiarowy efekt aranżacji. Tak samo ważne są pergole i drzewa, które dodają element gry światła i cienia.

Unikanie gołej ziemi

Niezależnie czy projektowana jest rabata w cieniu drzew czy słoneczna nigdy nie powinno się dopuszczać do pozostawienia odsłoniętej gleby. Można zastosować obsadzenie takiej powierzchni roślinami okrywowymi lub wyłożyć ściółkę. Ściółkowanie jest istotne z kilku względów:

  • ściółki ograniczają rozwój chwastów – poprzez limitowanie dostępu do światła,
  • chronią przed nadmiernym wyparowywaniem wody z gleby –stanowią izolację przytrzymują wilgoć w glebie,
  • pomagają utrzymać stałą temperaturę gleby, chłodząc ją latem i ogrzewając zimą,
  • chronią podłoże przed rozmywaniem w czasie deszczu lub podlewania, a także ograniczają wypłukiwanie z gleby składników pokarmowych,
  • pobudzają do rozwoju mikroorganizmy glebowe, które wzbogacają glebę w składniki pokarmowe.

Jako ściółki można z powodzeniem stosować korę, otoczaki, agrowłókninę lub żwir – rodzaj użytego materiału musi być dopasowany do stylu kompozycji. Natomiast roślin okrywowych jest bardzo wiele zależności od warunków siedliskowych jakie panują na rabacie – istnieją gatunki preferujące stanowiska zarówno cieniste, jak i słoneczne.

Zbyt wiele odmian wprowadza chaos

Każdy projektant zgodzi się z tym, że stosowanie poszczególnych gatunków tylko po jednym egzemplarzu wprowadza chaos i nieład. Takie rabaty wyglądają jak zbiorowiska roślin, a nie jak zaplanowane kompozycje. Najczęściej tworzą je osoby, które nie znają się na projektowaniu i dobierają rośliny, które im się podobają. Prawie zawsze doprowadza to do nieprzemyślanych aranżacji, a rośliny i tak w najbliższych sezonach zostaną przesadzone. Lepiej jest wybrać kilka ulubionych roślin, które do siebie pasują i na nich bazować projekt rabaty. Inaczej wygląda ta kwestia przy zamierzonych kolekcjach roślinnych, gdzie często występują pojedyncze egzemplarze, jednak wtedy trzeba poświęcić wiele czasu, aby dobrze zaplanować aranżację. Najatrakcyjniej wyglądają rabaty, na których rośliny są połączone w niewielkie regularnie powtarzane grupy, tak aby uzyskać pewnie rytm.

Brak strachu przed dużymi rabatami

Warto pamiętać, że im większa rabata tym większe pole do popisu. Dlatego nie należy tworzyć małych rabat poupychanych na brzegach projektu. Wielu ogrodników tak właśnie robi – tworzy wąską  i niewielką rabatę na tle nieciekawego ogrodzenia. Zdecydowanie lepszy efekt, szczególnie w dużym ogrodzie, osiągnie się przez stworzenie dużej, lekkiej kompozycji, która odzwierciedli charakter całego projektu. Warto poświęcić dodatkowy kawałek trawnika na zaplanowanie ciekawej aranżacji.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *