Czerwiec w ogrodzie

Większość dni jest już bardzo ciepła i słoneczna, co powoduje, że ogród odsłania swoje najciekawsze zakamarki i zachęca do zwiedzania pachnących alejek. Wszystko kwitnie tysiącami barw, a w sadzie i warzywniku pojawiają się pierwsze plony. Teraz jest czas wytężonej pracy, ale i czas odpoczynku.

recinzione con rose

Miesiąc róż

Róże są jedną z ulubionych roślin wszystkich ogrodników. Stanowią wyzwanie pod względem pielęgnacji, ale potrafią odwdzięczyć się pięknymi kwiatami. W czerwcu zaczynają kwitnąć, a wtedy sprawiają, że inne gatunki stanowią jedynie tło dla ich atrakcyjnych kwiatów.

Róże wywodzą się z Azji skąd zostały przywiezione do Europy w XVIII. Tu z kolei zostały skrzyżowane z rodzimymi różami dzikimi i od tego czasu rozpoczął się proces hodowli wielu odmian różniących się barwą i kształtem kwiatów oraz typem wzrostu. Jest ich na tyle dużo, że bez problemu można dopasować odpowiednią odmianę do każdego ogrodu.

Przy planowaniu nasadzeń z róż warto zastanowić się czy będą one jedyną ozdobą rabaty, czy stworzą kompozycję z gatunkiem uzupełniającym. Przy doborze dodatkowej rośliny należy kierować się kołem kolorów, które ułatwia dopasowywanie barw kontrastowych (np. fioletowy i żółty) oraz harmonijnych (np. fioletowy i różowy). Dzięki temu ogrodnik będzie miał pewność, że stworzona przez niego aranżacja będzie estetycznie i atrakcyjnie wyglądała. Inną możliwością jest dobór gatunku dodatkowego na podstawie jego pokroju. Ciekawie będzie prezentowało się połączenie róż o płożącym pokroju z roślinami o kwiatostanie wyprostowanym i strzelistym. Bardzo dobrym sąsiedztwem, które sprawdzi się w każdym okolicznościach, są trawy. Najlepiej wybierać gatunki o krzaczastym pokroju i ciekawym kwitnieniu. Zaletą traw jest kontrastowy pokrój oraz inna pora kwitnienia niż róż. Naparstnice sprawdza się dobrze jako tło na rabacie, atrakcyjnie będą wyglądały ich różowe kwiaty w połączeniu z żółtymi odmianami róż. Posadzone w formie powtarzającego się elementu na rabacie stworzą ciekawą efekt artystycznej harmonii.

Motyle i pszczoły w ogrodzie

Byliny spełniają wiele funkcji w ogrodzie – nie tylko ładnie wyglądają, ale także przyciągają rośliny pożyteczne takie jak motyle i pszczoły. Niektóre gatunki są prawdziwym magnesem na owady i nie powinno ich zabraknąć w ogrodzie.

  • Wrzośce – rośliny, które szczególnie są lubiane przez pszczoły ze względu na wczesny okres kwitnienia oraz jego obfitość.
  • Lawenda wąskolistna – oprócz atrakcyjnych kwiatów wytwarza także przyjemny zapach, który przypadnie do gustu nie tylko domownikom, ale i owadom. Jest to gatunek, który ma dodatkową zaletę – odstrasza komary szczególnie sadzony w większych ilościach.
  • Tymianek, bazylia – zioła są znane przede wszystkim ze swojego znaczenia kulinarnego, jednak ich niewielkie kwiaty z powodzeniem będą przyciągały pszczoły.
  • Jeżówka purpurowa – przyciąga motyle i pszczoły. Ze względu na duże rozmiary (100 cm) stanowi ciekawe tło dla rabat. Jej zaletą jest to, że nie trzeba jej podpierać oraz długi okres kwitnienia od lipca do września.

motyle

Byliny w cieniu

W momencie gdy drzewa wytworzyły dużą masą zieleni, a pod ich koronami panuje cień, niewiele roślin chce rosnąć. Przyroda wytworzyła bardzo dużo roślin, które nie lubią intensywnego światła i doskonale sprawdzą się one właśnie w cieniu drzew. Przede wszystkim warto posadzić łatwe w uprawie funkie (Hosta), które mają odmiany o różnej barwie, wielkości i kształcie liści oraz ciekawych białych i fioletowych kwiatach. Są okazami długowiecznymi i często całkowicie chowają się w ziemi na okres zimy. Nieco trudniejsze w uprawie są paprocie, ale warto się na nie skusić, gdyż tworzą aranżacje przypominające naturalne lasy. Wśród nich mamy do wyboru m.in. adiantum stepowe (Adiantum pedatum), zanokcice (Asplenium scolopendrium), czy rodzimą paproć długosza królewskiego (Osmunda regalis).

Warzywa

W warzywniku jest coraz więcej pracy. Przede wszystkim trzeba systematycznie usuwać chwasty, które stanowią dużą konkurencję dla roślin uprawnych. Zabieg ten zaleca się wykonywać nawet raz w tygodniu, aby nie dopuścić do nadmiernego rozwoju gatunków szkodliwych, a tym bardziej do wytworzenia przez nie kwiatów. Kolejnym ważnym zabiegiem jest ściółkowanie. Jest to bardzo ważne, ponieważ upalne dni sprzyjają nadmiernemu wysychaniu gleby, co w efekcie przekłada się na ilość i jakość plonów. Niezależnie od pogody należy utrzymywać jednakową wilgotność podłoża. Nierównomierne nawodnienie jest szczególnie widoczne na uprawach marchwi i kalarepy w postaci zniekształconego korzenia. Część z warzyw można na bieżąco wysiewać w odstępach dwu tygodniowych, dotyczy to szpinaku i rzodkiewki. Wymagają one jednak wykonania przerywki gdy pojawią się młode siewki. Czerwiec jest także miesiącem zbiorów. Przed wszystkim dojrzałe są już rzodkiewki, szpinak oraz sałaty. Również, jeżeli pogoda była sprzyjająca, można już zbierać groszek cukrowy, który najlepiej smakuje zjadany od razu, gdy jest młody i zielony.

Kwiaty letnie

W czerwcu należy wysiać rośliny dwuletnie, które w pierwszym roku wydadzą tylko rozetę liściową, a w drugim wytworzą kwiatostany. Są to przede wszystkim naparstnice purpurowe i malwy ogrodowe. Poza tym można się cieszyć początkiem kwitnienia roślin jednorocznych i dwuletnich. Większość z nich będzie miała kwiaty aż do jesieni. Warto mieć w swoim ogrodzie pnącza, które nie potrzebują wiele miejsca, a tworzą dużą masę zieleni. Można je nawet sadzić w skrzynkach balkonowych, gdzie wspinają się po balustradzie. Wśród nich szczególnie poleca się nasturcję większą (Tropaeolum majus), tunbergię oskrzydloną (Thunbergia alata) oraz groszek pachnący (Lathyrus odoratus). Gatunki te nadają się na stanowiska słoneczne i są stosunkowo wytrzymałe na niekorzystne warunki. Również warto zasadzić jednoroczne rośliny kwietnikowe, które można dostać w sklepach ogrodniczych nawet do końca lipca. Sprawdzą się one jako wypełniacze pustych miejsc po roślinach cebulowych.

Na balkonie i tarasie

Na balkonach i tarasach kwiaty letnie są szczególnie narażone na niedobory wody, ponieważ mała bryła ziemi nie jest w stanie utrzymać wilgoci przez dłuższy czas. Dlatego należy pamiętać o systematycznym podlewaniu i nawożeniu. Najlepszy termin do nawadniania to wieczór, gdy promienie słoneczne nie świeca bezpośrednio na rośliny. Najlepsza jest deszczówka, ale może też być odstana 2-3 dni woda z kranu. Również należy pamiętać o systematycznym usuwaniu przekwitniętych kwiatów i chwastów. Zeschnięte fragmenty roślin są nieatrakcyjne, poza tym cięcie pobudza roślinę do wytwarzania nowych kwiatów. Trzeba też regularnie przeglądać rośliny w poszukiwaniu szkodników i oznak chorobowych. Zarażone fragmenty najlepiej od razu wycinać lub separować od pozostałych skrzynek balkonowych. W początkowym etapie po zaobserwowaniu szkodników można zastosować środki ekologiczne, jednak przy dużym nasileniu owadów mogą one nie wystarczyć.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *