Zimozielone drzewa i krzewy polecane do ogrodów, parków i zieleni miejskiej

Dobrze zaprojektowany ogród jest atrakcyjny cały rok. Czy to poprzez pierwsze wiosenne nasadzenia roślin cebulowych, letnie barwne rabaty, piękne jesienne przebarwienia liści, czy z kolei intrygujące aranżacje spod pokrywy śnieżnej. Dużo osób zapomina o tej ostatniej porze roku – zimie, lub błędnie myślą, że wtedy ogród nie musi być atrakcyjny, bo nikt z niego nie korzysta. Jednak ciekawe kształty oszronionych liści, niecodzienne pokroje drzew i krzewów, a także oświetlenie dodają magicznego charakteru całej kompozycji. Przeczytaj jakie zimozielone drzewa i krzewy będą pasowały do Twojego ogrodu.

Zimozielone drzewa i krzewy

Stanowiska

Zimozielone drzewa i krzewy iglaste są najpopularniejszymi gatunkami ozdobnymi cały rok, jednak nie można zapominać o liściastych roślinach, wśród których też jest bardzo wiele atrakcyjnych gatunków. Takie aranżacje sprawiają, że ogród będzie ciekawy przez cały rok. Warto pamiętać, że rośliny, które nie zrzucają liści i igieł na zimę są często mniej odporne na nasze warunki klimatyczne. Większość z nich wymaga stanowisk ciepłych i osłoniętych, a niektóre potrzebują nawet okrywania na okres zimy. Powodem tego jest ich wrażliwość na mroźne, suche wschodnie wiatry panujące w słoneczne dni. Dochodzi wtedy do szybkiego odparowania wody z rośliny (transpiracja), a zamarznięta gleba nie pozwala uzupełnić niedoborów w tkankach. Zjawisko takie nazywamy suszą zimową.

Zimozielone drzewa i krzewy – gatunki nagonasienne

Są to w przeważającej części rośliny iglaste. Zimozielone są przede wszystkim drzewa, a gatunki krzewiaste można znaleźć wśród jałowców i sosen. Uważa się, że stanowią one szkielet ogrodu niezmienny w trakcie następujących sezonów. Często formy kolumnowe stosowane są jako żywopłoty – najpopularniejsza odmiana żywotnika zachodniego ‘Szmaragd’ znajduje się w każdym ogrodzie ze względu na łatwy dostęp – można go kupić nawet w hipermarketach. Jej popularność spowodowała, że jest uznawana za roślinę szpecącą niż nadającą walory ozdobne. Istnieje dużo więcej roślin o ciekawszej barwie i pokroju. Wielu projektantów zaprzestało już dawno tworzenia nasadzeń z tym gatunkiem.

Wśród roślin iglastych istnieją także gatunki niezimozielone: modrzewie, miłorzęby, modrzewniki, cypryśniki i metasekwoje. Są one atrakcyjne i warto posadzić je w ogrodach lub parkach jednak trzeba się liczyć z faktem, że będą one gubić swoje igły i liście.

Zimozielone drzewa i krzewy – gatunki okrytonasienne

Jest to grupa roślin liściastych, jednak zimozielone są przeważnie krzewy i krzewinki, które w zimie mogą się schować pod pokrywą śnieżną. Część z nich jest atrakcyjnymi pnączami nadającymi się do obsadzeni ścian domów, a także jako rośliny okrywowe pod drzewami. Mogą być także z powodzeniem stosowane w zieleni miejskiej, gdyż niektóre z nich są odporne na zanieczyszczenie stanowiska (np. irgi).

Liściaste krzewy i krzewinki zimozielone

Nazwa polska Nazwa łacińska Polecana odmiana Uwagi
Modrzewnica zwyczajna Andromeda polifolia ‘Compacta’ niska, zwarta krzewinka, liczne małe różowe kwiaty
Berberys Julianny Berberis julianae osiąga wysokość 2-3m , pędy pokryte cierniami, nadaje się na żywopłoty, zimą ma czerwone owoce
Berberys gruczołkowaty Berberis verrticulosa osiąga wysokość 1,5 m, ma długie ciernie, tolerancyjna
Bukszpan wieczniezielony Buxus sempervirens ‘Suffruticosa’ karłowa, gęsta odmiana, osiąga 1m wysokości i szerokości
Irga Dammera Cotoneaster dammeri ‘Major’ Krzew o leżących gałęziach, wytwarza jasnoczerwone, liczne owoce
Irga wierzbolistna Cotoneaster salicifolius ‘Parkteppich’ Szybkorosnący krzew ze ścielącymi się liśćmi, osiąga 0,5m wysokości i 3m szerokości
Wrzosiec Erica odmiany o kwiatach białych, różowych i czerwonych, preferuje gleby kwaśne
Ostrokrzew kolczasty Ilex aquifolium Krzew o kłujących liściach i czerwonych owocach, roślina dwupienna
Kalmia Kalmia sp. Roślina z rodziny wrzosowatych, odmiany o kwiatach w barwie białej i różowej
Suchodrzew mirtolistny Lonicera nitida Okrywowy krzew o wysokości 1m, wymaga okrywania w zimie
Mahonia Mahonia sp. ‘Smaragd’ Krzew o wysokości 70cm, liście wiosną miedziane, kwiaty żółte i pachnące
Pieris kwiecisty Pieris floribunda Szeroki, gęsty pokrój, białe kwiatostany o długości 10cm na wierzchołkach pędów
Pieris japoński Pieris japonica Trująca roślina o barwnych młodych przyrostach, polecana na wrzosowiska
Różanecznik Rhododendron sp. Odmiany o barwnych, ozdobnych kwiatach, preferuje kwaśne stanowiska
Skimia japońska Skimmia japonica Osiąga wysokość do 1,5m, dekoracyjne czerwone owoce, małe wymagania siedliskowe
Żurawina błotna Vaccinum oxycoccos Płożąca roślina z rodziny wrzosowatych o czerwonych owocach
Kalina dawida Viburnum davidii Krzew o kulistym pokroju dorasta do wysokości 50cm, białe kwiaty, fioletowe owoce
Barwinek większy Vinca major ‘Variegata’ Okrywowa roślina o białoobrzeżonych liściach i fioletowych kwiatach
Barwinek pospolity Vinca minor Okrywowa roślina o fioletowych kwiatach, preferuje miejsca cieniste

Liściaste pnącza zimozielone

Pnącza zimozielone są z powodzeniem stosowane jako obsadzenia ziemi pod koronami drzew, gdzie większość bylin nie chce rosnąć. Są często kojarzone ze starymi parkami, w których wspinają się po drzewach. Można je także stosować jako zieleń pionową wzdłuż ogrodzeń i domów oraz do tworzenia łuków i pergoli. Najlepiej radzą sobie w cieniu, jednak przy dobrej pielęgnacji również będą rosły na stanowiskach słonecznych. Ich zaletą jest to, że występują w bardzo wielu odmianach.

Nazwa polska Nazwa łacińska Polecana odmiana Uwagi
Trzmielina Fortune’a Euonymus fortunei ‘Emerald ‘n’ Gold’ Niski krzew o wysokości do 40 cm, liście żółtoobrzezone, może rosnąć w cieniu
Bluszcz pospolity Hedera helix Krzew okrywowy, dobrze rośnie w cieniu, może wspinać się po podporach
Wiciokrzew Henrego Lonicera henrei ‚Copper Beauty’ Szybko rosnący krzew o pomarańczowych kwiatach, dorasta do 4m wysokości,

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *