Lipiec – słoneczny relaks w ogrodzie

Zaczyna się sezon odpoczynku i relaksu w ogrodzie. Jest to czas korzystania z dobrodziejstw zielonego salonu, a długie i ciepłe wieczory zachęcają do rodzinnych spotkać na świeżym powietrzu. W upalne dni szuka się ochłody w cieniu rozłożystych drzew i chłodnym powietrzu przy zbiornikach wodnych. Teraz jest moment gdy ogród odwdzięcza się ogrodnikowi za całoroczną pracę.

lipiec

Drzewa i krzewy

Jak wiadomo woda jest niezbędna do życia wszystkich organizmów, w tym drzew i krzewów. W czasie letnich upałów często dochodzi do niedoborów wody, które prowadzą do wystąpienia suszy. Mimo że drzewa i krzewy mają rozległy system korzeniowy to nie zawsze są w stanie uzupełnić braki wody, dlatego należy im w tym pomóc stosując dodatkowe nawadnianie. Szczególnie dotyczy to niedawno posadzonych drzewek, ponieważ ich korzenie jeszcze nie są w pełni rozwinięte. Najbardziej wrażliwe są okazy, które maja płytki system korzeniowy, ponieważ zapasy wody znajdują się przeważnie poza ich zasięgiem. Zaliczamy tu gatunki takie jak różaneczniki i azalie, lawendy, hortensje i magnolie. Z kolei rośliny, które korzenią się stosunkowo głęboko, takie jak szarłat, budleja, oliwnik oraz większość róż, są w stanie przetrwać okres suszy bez większych strat.

Aby podlewanie wody było racjonalne i przyniosło oczekiwane skutki należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim trzeba zdecydować się na sposób uzupełniania niedoborów wody. Najpopularniejsze i stosunkowo oszczędne, jednak czasochłonne, jest podlewanie wężem ogrodowym kierując strumień bezpośrednio na obszar występowania korzeni. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie systemów zraszających o dużym promieniu, które jednocześnie podlewają sporą grupę roślin. Mimo że ta druga metoda jest wygodniejsza, jednak niesie ze sobą ryzyko nadmiernego zawilgocenia liści, co może powodować występowanie chorób grzybowych. Poza tym jest to sposób bardziej kosztowny i wiąże się ze zwiększonym zużyciem wody w wyniku strat podczas jej rozpraszania. Natomiast podlewanie bezpośrednie za pomocą węża lub konewki pozwala na dostarczenie wody ściśle tam, gdzie jest ona potrzebna. Przy okazji pozwala przyjrzeć się lepiej roślinom i zaobserwować żerowanie szkodników. Obecnie często w wielkopowierzchniowych ogrodach stosowane jest nawadnianie kropelkowe, które dostarcza w sposób ciągły niewielkie ilości wody bezpośrednio pod każdą roślinę. Zamontowanie takiego systemu wiąże się z większym wydatkiem, jednak oszczędność na wodzie w efekcie końcowym obniża koszty. Ta metoda jest szczególnie polecana, gdy w ogrodzie występuje gleba gliniasta, ponieważ woda potrzebuje więcej czasu, żeby wsiąknąć w podłoże.

podlewanie_1

Byliny

Lato to miesiąc, w którym kwitnie bardzo wiele roślin, jedne kończą swój rozwój, a inne dopiero zaczynają. Na rabatach można podziwiać efekt pracy w miesiącach poprzednich. Jednak nawet teraz jest trochę pracy do wykonania. Przede wszystkim trzeba usuwać przekwitnięte kwiatostany oraz podpierać wysokie łodygi dźwigające duże kwiaty. Dzięki temu nie tylko można pozbyć się nieestetycznego wyglądu, ale także zapobiec samowysiewowi nasion. Podobnie jak w przypadku drzew i krzewów, w okresy niedoboru wody należy rośliny mocno podlewać rano lub wieczorem. Trzeba pamiętać, że wysokie gatunki mają większe zapotrzebowanie na wodę, natomiast te rosnące na w ogrodach skalnych o niskich rozmiarach są stosunkowo odporne na działanie promieni słonecznych i suszę. Aby zapobiec przesuszaniu wierzchnich warstw podłoża należy regularnie spulchniać glebę na rabatach.

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z faktu, że rośliny o srebrno zabarwionych liściach są zdecydowanie bardziej odporne na suszę. Liście i łodygi są pokryte delikatnymi, jasnymi włoskami, warstwą wosku lub jasnego filcu, które odbijają promienie słoneczne, chroniąc w ten sposób roślinę przed silnym promieniowaniem nadfioletowym. Wiele z tych bylin pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, a więc preferują stanowiska w pełnym słońcu i przepuszczalnym podłożu, dlatego dobrze znoszą duszę. Najczęściej spotykaną rośliną jest lawenda wąskolistna (Lavendula angustifolia), która jest popularna w wielu ogrodach ze względu na swój niepowtarzalny zapach, długi okres kwitnienia, przyciąganie pszczół i odstraszanie komarów. Innymi gatunkami odpornymi na suszę i silne słońce jest krwawnik (Achillea millefolum), firletka kwiecista (Heliantheum) i rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum). Rośliny o srebrnych liściach są bardzo cenione na rabatach, ponieważ tworzą kontrast dla gatunków o intensywnej barwie, a także nadają lekką śródziemnomorską atmosferę. Poza tym często są stosowane w ogrodach skalnych, a także w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Kwiaty letnie

Lipiec jest dobrym miesiącem na wysiew roślin dwuletnich, takich jak malwa i naparstnica. W roku wysiewu gatunki te wytwarzają rozetę liściową, a kwiaty wytwarzane są w roku następnym. Przeważnie po kwitnieniu rośliny te zamierają. Jednak zdarza się, że goszczą one na stałe w ogrodach. Dzieje się tak jeżeli po kwitnieniu zostaną pozostawione do samoczynnego wysiewu nasion. Trzeba tylko uważać przy pieleniu lub koszeniu trawy, aby nie uszkodzić małych siewek. Należy jednak pamiętać, że są to gatunki stosunkowo ekspansywne i wymagają kontrolowania podczas samorozsiewania nasion.

Balkon i taras

W czasie długotrwałych i silnych suszy najważniejsze jest podlewanie. Zaleca się wykonywać je rano lub wieczorem, gdy promienie słoneczne nie świecą bezpośrednio na rośliny, ponieważ może dojść do pojawienia się nieestetycznych, wypalonych dziur w liściach. Czasami może się okazać, że zabieg ten trzeba wykonać dwa razy dziennie – nie należy wtedy oszczędzać na wodzie, ponieważ jej niedobór będzie natychmiastowo widoczny w postaci zwiędłych roślin. również należy pamiętać o usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów oraz suchych liści, a także o regularnym nawożeniu. W przypadku zaobserwowania powstania zaskorupiałej wierzchniej warstwy ziemi, należy ją delikatnie spulchnić małymi pazurkami. Dzięki temu podłoże będzie lepiej wchłaniało wodę.

Trawnik

Aby trawnik był cały czas atrakcyjny i intensywnie zielony należy cały czas go pielęgnować. Przede wszystkim trzeba pamiętać o nawożeniu. Jeżeli nie zostało ono wykonane w czerwcu to teraz jest na to dobry moment. Ważne jest przede wszystkim zasilanie potasem, by pobudzić do wzrostu korzenie i wzmocnić tkanki roślin. W dalszym ciągu należy raz w tygodniu kosić trawę, aby pobudzać ją do wzrostu. Jednym z ważniejszych zabiegów jest podlewanie trawnika. Ma to duże znaczenie w przypadku okresowych niedoborów wody, ponieważ ma on wtedy tendencję do wolniejszego wzrostu i żółknięcia. Trzeba pamiętać, że lepiej jest podlać rzadziej, a obficiej, niż często i w małych dawkach.

Warzywnik

Najważniejszym zabiegiem w uprawie warzyw jest ich obfite podlewanie w czasie suszy, ponieważ tracą one jakość i aromatyczność nawet przy krótkotrwałych niedoborach wody. Strumień deszczówki należy kierować bezpośrednio na strefę korzeniową. Najlepiej podlewanie wykonywać wcześnie rano, gdy promienie jeszcze nie są takie silne.

Stosując ściółki można zmniejszyć parowanie wody z gleby. trzeba jednak pamiętać, aby nie wykonywać tego zabiegu zbyt późno, najlepiej gdy gleba jest jeszcze stosunkowo wilgotna. Dobrze do tego nadaje się ścięta trawa lub słoma. W trakcie gdy trawa ulegnie rozkładowi należy spulchnić podłoże i przykryć je kolejną warstwą ściółki.

Teraz jest dobry czas na zbiór sałaty i buraka liściowego, jednak nie zaleca się ścinać tych warzyw na zapas, lepiej robić to w miarę potrzeb. Również do bezpośredniego spożycia można zbierać różyczki brokułów. Systematycznie można wykonywać zbiór rzodkiewki i marchwi, a także wczesne odmiany ziemniaków.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Powiązane wpisy

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.