Ogród w barwach fioletu

Fiolet, podobnie jak róż i błękit są zaliczane do barw chłodnych. Jednak projektanci uważają, że rozwiązania jednokolorowe są zawsze w modzie. Wystarczy tylko połączyć odcienie fioletu z różnymi pokrojami roślin aby otrzymać ciekawe aranżacje przyciągające wzrok.

fiolet

Kolorystyka ogrodu

Przy podjęciu wyzwania zaprojektowania ogrodu w barwach fioletowych, należy sobie uświadomić, że w głównie w tym kolorze istnieją krzewy, byliny i rośliny jednoroczne. W przypadku drzew trudno jest znaleźć gatunki pasujące do omawianej kompozycji. Dlatego warto skorzystać z roślin tworzących atrakcyjne, zielone tło dla barwnych kompozycji. Projektowanie całego ogrodu tylko w barwie fioletowej może okazać się dość trudne oraz zbyt odważne, dlatego warto zaaranżować choćby rabatę w tym kolorze. Atrakcyjnie będą także wyglądały nasadzenia dwubarwne np. proste i delikatne połączenie bieli i fioletu, klasyczne kompozycje odcieni różu z fioletem lub energetyczne dodatki z czerwieni, barwy pomarańczowej czy żółci. Warto łączyć opisywaną barwę bazową z intensywnymi kolorami, które wprowadzą dynamizm i rozświetlą kompozycje. Ciekawie będą wyglądały także połączenia różnych faktur, wielkości i kształtów, które nadadzą trójwymiarowości aranżacjom.

Poza kolorami roślin, warto wprowadzić do ogrodu elementy dekoracyjne np. ciekawe nawierzchnie, donice, siedziska czy rzeźby. Należy tylko trzymać się określonego stylu, aby nie wprowadzać nadmiernego chaosu. W ogrodach nieformalnych można pozwolić sobie na większą dowolność, ale często prowadzi to do przeładowania aranżacji kształtami i fakturami, które nie powinny znaleźć się obok siebie. Kompozycje formalne ułatwiają zadanie, ponieważ zalecane są proste bryły o niezbyt skomplikowanych fakturach. W obu przypadkach dobrze sprawdzą się delikatne nawierzchnie z naturalnego żwiru lub szarych płyt. Bardziej odważni ogrodnicy mogą pozwolić sobie na stworzenie rabaty na tle murowanej ściany pomalowanej na kolor fioletowy. Wtedy należy dokładnie przemyśleć nasadzenia, aby wyróżnić rośliny i ciekawe dodatki.

Krzewy

Kwitnące na fioletowo gatunki krzewów są w większości powszechnie znane i wykorzystywane do tworzenia aranżacji ogrodowych. Często atrakcyjnie wyglądają w nasadzeniach soliterowych oraz sadzone w grupach. Przy dokładnym przemyśleniu doboru roślin można uzyskać efekt barwnych kwiatów przez większość sezonu wegetacyjnego.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych wiosennych roślin jest lilak pospolity (Syringa vulgaris), który rośnie nie tylko w ogrodach, ale także w parkach, a ze względu na odporność niektórych odmian na zanieczyszczenia powietrza, jest sadzony również w miastach. Są także kojarzone z ogrodami wiejskimi. Warto sięgnąć po ten gatunek, ponieważ jego przyjemny zapach przyciąga motyle i pszczoły. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie ogrodników, hodowcy cały czas pracują nad udoskonaleniem nowych odmian, dlatego do każdych warunków siedliskowych można znaleźć odpowiednią roślinę. Lilaki sadzi się głównie na stanowiskach słonecznych, ale dobrze sobie radzą w półcieniu. Preferują gleby ciężkie, żyzne i wilgotne oraz zasobne w wapń. Wśród wszystkich odmian fioletowe kwiaty wytwarzają ‘Charles X’, ‘Congo’ oraz ‘Katherine Havemeyer’. Warto zwrócić wagę tak ze na różnorodność zastosowania lilaków: ze względu na zdolność do szybkiej regeneracji nadają się do tworzenia formowanych żywopłotów, a także na kwiat cięty.

Wśród gatunków o fioletowej barwie kwiatów znajdzie się także bardzo wiele odmian lawendy wąskolistnej (Lavendula angustifolia), która jest bardzo dekoracyjną rośliną. Warto zwrócić na nią uwagę ze względu na przyjemny zapach, a także przyciąganie motyli i pszczół oraz odstraszanie komarów. Ma także szerokie zastosowanie w ogrodach – może tworzyć samodzielne grupy, ale również nadaje się na obwódki rabat oraz do obsadzania brzegów ścieżek. Jej niewielkie wymagania powodują, że z powodzeniem może być sadzona w pojemnikach. Ze względu na duży wybór odmian warto zwrócić uwagę na siłę wzrostu oraz zdolność do przezimowania. Bardzo atrakcyjnie będą prezentowały się ‘Dwarf Blue’ osiągająca zaledwie 40 cm, ‘Blue Scent’ o intensywnej fioletowej barwie i dużej wytrzymałości na niskie temperatury oraz ‘Mustread Strain’, która tworzy szerokie kępy, a kwiatostany ładnie prezentują się w bukietach.

Stosunkowo popularne są krzewy budlei Dawida (Buddleja davidii) potocznie zwanej także motylik krzewem. Jest to roślina o bardzo atrakcyjnym i długim kwitnieniu od czerwca nawet do października. Większość odmian wykształca długie, przewieszające się, efektowne kwiatostany nawet do 70cm długości, które wytwarzają przyjemny zapach wabiący motyle i owady. Krzewy osiągają do 3m wysokości i wymagają ciepłych, słonecznych stanowisk i żyznej gleby. Jest dość wrażliwa na mróz. Ze względu na powstawanie kwiatów na pędach jednorocznych wymaga silnego cięcia w tym samym roku, aby zachować swoje walory ozdobne. Do ogrodów poleca się fioletowo kwitnące odmiany ‘Ile de France’, ‘Black Night’ i ‘Blue Chip’.

budleja

Byliny

W sklepach ogrodniczych bardzo łatwo kupić byliny o fioletowych kwiatach, ponieważ są one ciekawym dodatkiem do barwnych kompozycji. Warto jednak pokusić się choćby na stworzenie jednokolorowej rabaty, która nada niepowtarzalny klimat całej aranżacji ogrodu.

Nazwa polska Nazwa łacińska Wysokość w trakcie kwitnienia [cm] Pora kwitnienia
Przylaszczka pospolita Hepatica nobilis 15 III-IV
Pierwiosnek wyniosły Primula elatior 10-30 III-IV
Fiołek wonny Viola odorata 5-10 IV
Żagwin ogrodowy Aubrieta x cultorum 5-10 IV-V
Bodziszek leśny Geranium sylvaticum 60 V-VI
Kocimiętka Faassena Nepeta x faassenii 30 VI-IX
  Salvia officinalis 30-60 VI
Tawułka Arendsa Astilbe x arendsii 50-100 VI-VII
Zatrwian szerokolistny Limonium latifolium 60 VI-VII
Dzwonek okrągłolistnt Campanula rotundifolia 40 VI-VIII
Przymiotno ogrodowe Erigeron hybridus 50 VI-VIII
Szałwia omszona Salvia nemorosa 80 VI-IX
Lebiodka pospolita Origanum vilgare 20-50 VII-IX
Płomyk wiechowaty Phlox paniculata 100 VII-IX
Aster krzaczasty Aster dumosus 35-50 IX-X
Aster nowobelgijski Aster novi-belgii 100-120 IX-X

Rośliny jednoroczne

Wielu posiadaczy balkonów i tarasów mogłoby bez problemu wymienić popularne gatunki kwitnące na fioletowo. Są one łatwe w uprawie, kwitną przez większość okresu wegetacyjnego i są stosunkowo wytrzymałe na niesprzyjające warunki siedliskowe. Przede wszystkim należy powiedzieć o tak popularnych roślinach jak petunia ogrodowa (Petunia hybrida), która ma bardzo wiele odmian o różnej wielkości i ilości kwiatów, pojawiają się nawet odmiany o kwiatach pełnych. Ma niewielkie wymagania dlatego nadaje się do sadzenia prawie w każdych warunkach. Należy też wspomnieć o popularnych bratkach ogrodowych (Viola x wittrockiana), które można sadzić już w połowie marca, a kwiaty będą utrzymywały się nawet do października. Bratki posiadają bardzo dużo odmian o kwiatach jedno lub dwukolorowych, dlatego można je bez problemu wkomponować w każdą aranżację. Również dużo jest odmian werbeny (Verbena) fioletowo kwitnących, która może być sadzona w gruncie oraz na balkonach w pojemnikach. Wytwarza liczne, pachnące kwiaty, które przyciągają owady oraz szeroko się rozgałęzia tworząc barwne kobierce. Ciekawie pachnąca jest także lewkonia dwurożna potocznie zwana maciejką (Matthinola longipelata), która wytwarza przyjemną, słodkawą woń przyciągającą pszczoły. Dlatego poleca się ją do obsadzeni wokół tarasów, patio i na pachnące rabaty. Jest łatwo uprawiana z nasion, a kwiaty utrzymuje aż do września.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Print Friendly, PDF & Email

Powiązane wpisy

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *