Kwiaty na ścianach – inspiracje

Jest taki typ ogrodnika, który chce pokryć roślinami każdą powierzchnię, nawet ściany. Nie ma w tym nic złego, szczególnie, że istnieje wiele ciekawych rozwiązań, aby to zrobić. Można powiesić drewniane konstrukcje skrzynek balkonowych, pojedyncze metalowe doniczki lub stworzyć płóki, na których będą stały kwiaty. Wszystko to kwestia inwencji twórczej.

Kwietne ściany na balkonach można porównać do “veritical garden”, czyli tworzenia roślinnych kompozycji na ścianach. Rozwiązania takie są dobre nie tylko na małe balkony, ale także na ściany budynków, ponieważ wykorzystywana jest w ten sposób dodatkowa płaszczyzna, która dostaje nowe zastosowanie. W miastach pnącza mają szczególne znaczenie, ponieważ dają dodatkową zieleń, a jednocześnie nie potrzebują wiele podłoża. Natomiast w ogrodach i na balkonach pozwalają stworzyć zielone ściany wzdłóż ogrodzeń lub wydzielają wnętrza ogrodowe. Zapraszamy na garść kwietnych inspiracji!


Czytaj więcej o pnączach:


Na mały balkon

Balkony to szczególne miejsca, zwłaszcza dla osób nie posiadających ogrodu. Często trzeba się zadowolić małą powierzchnią i wtedy zaczyna się kombinowanie. Pokazujemy Wam kilka pomysłów, które sami możecie zrealizować za pomocą młotka, gwoździ, drewnianych desek i nieograniczonych pokładów kreatywności. Z racji, że o potrzebne materiały nie jest trudno (znajdziecie je na działach dla majsterkowiczy w sklepach takich jak Obi czy Castorama), organicza Was jedynie chęć do tworzenia.

Living Wall This DIY outdoor living wall was create by ‘Dremel Weekends’ for ‘Curbly’, and this is clearly the way to grow herbs. Plenty of light gets in, easy to water, no weeding, good air circulation… win, win!:

Vertical Balcony Garden Ideas | This is one cheap solution you should look at. Planters are hanged on this wooden bracket mounted on the wall.:

a nice way to brighten up your balcony - brightly painted flower pots placed vertically on a wall:

Wiszące doniczki są świetnym miejscem do uprawy ziół – łatwo można zmieniać kompozycję, dokładać nowe rośliny, gdy poprzednie zostaną już wykorzystane. Na zdjęciu wykorzystano szyny i pojemniki na sztućce z Ikei. Pomysł przeszedł z kuchni na balkony i nie potrzebuje obrony, bo efekt jest rewelacyjny. Takie kwietne ściany sprawdzą się każdym miejscu, nawet na bardzo małym balkonie.

The FINTORP series was actually designed to help you organize the kitchen, but it makes a creative and beautiful way to show off your foliage. Perfect for that blank wall in your living room, as an alternative to hanging artwork.:

Two Green Thumbs Up for Small Space Indoor Gardens | Apartment Therapy:

Kolejne inspiracja także zaczerpnięta z tego samego sklepu, który oferuje skrzynie z pionowym panelem i połkami. Na zdjeciach widzicie doniczki swobodnie zaczepione na drewnianym stelażu – przy odrobinie zdolności malualnych można taki panel stworzyć samemu.

vertical garden for side wall:

SPACE: BALCONY. i love the neatness of this small balcony garden.:

Fabulous-Spring-Balcony-Decor-Ideas-45-1 Kindesign:

Każdy z nas ma jakąś starą, niepotrzebą półkę – jeśli jest stwosunkowo niewielka to świetnie nadaje się na balkon. Czasem trzeba nałożyć nową warstwę farby, a czasem wprowadzić kilka zmian konstrukcyjnych, ale efekt może być zaskakujący.

Urban Jungle Bloggers: Kitchen Greens by @lobsterandswan:

Love the look of this hanging herb garden. Not sure we get enough light in the kitchen for it. Maybe on the side wall outside?:

DIY Wall Planter | Free Plans | rogueengineer.com #DIYwallplanter #outdoorDIYplans:

Creative Indoor Vertical Wall Gardens • Lots of Great Ideas and Tutorials! Including, this idea of small tin buckets attached to repurposed wood. Love this look!:

 

Na większy balkon i do ogrodu

Zielone ściany wydzielające wnętrza ogrodowe to to o czym marzy wielu ogrodników. Nie jest to łatwe do uzyskania bo zanim rośliny osiągną odpowiednią wysokość mija kilka lat, ale wykorzystując specjalne, wielopoziomowe konstrukcje można z łatwością tworzyć pionowe rabaty, a to czym zostaną obsadzone zależy już tylko od domowników. Natomiast na balkonach ściany takie pozwolą odgrodzić się od sąsiadów i swtorzyć własną oazę spokoju.

Na inspiracji poniżej znajduje się bardzo łatwa w budowie konstrukcja, która nie tylko nadaje się do budowy zielonej ściany na tarasie, ale także (w wersji bez kółek) może wydzielać wnętrza ogrodowe. Świetnie będą w niej rosły wieloletnie byliny np. barwinek (na stanowiskach cienistych), trzmielina fortune’a (na każdym stanowisku), a także pnącza jednoroczne takie, jak fasola ozdobna, groszek pachnący czy tunbergia oskrzydlona. Więcej o tym możecie przeczytać w wymienionych artykułach na samej górze.

Planter dividing wall:

Palety są wciąż na topie. Można z nich tworzyć dosłownie WSZYSTKO. Przedstawiamy przykłady zastosowań palet jako zielonych ścian do uprawy warzyw i ziół. Taki niecodzienny warzywnik na pewno wzbudzi zainteresowanie, a także odejmie sporo miejsca w ogrodzie. Warto go jednak zlokalizować wzółż jednej ze ścian budynku, wcześniej odizolowanej za pomocą argowłókniny (zapobiegnie zabrudzeniom tynku).

7 easy garden walls you can create: Use shipping pallets. Mount one in the style of a shadow-box wall planter or hang an entire grid as shown above via plataformaarquitectura.cl:

Poniżej możecie zobaczyć w jaki sposób skonstuować wiszący warzywnik. Dokładne instrukcje w formie fotograficznej na stronie http://www.muyingenioso.com/jardin-vertical-usando-un-pale/.

Jardín vertical usando un palé

Do zrobienia prostych zielonych ścian wcale nie trzeba drogich materiałów. Możecie się sami przekonać w tutorialu zamieszczonym na stronie http://www.manmadediy.com/users/chris/posts/3582, gdzie krok po kroku jest zamieszczona instrukcja jak zbudować poniższą konstrukcję.

created at: 04/08/2015

Vertical garden – warzywa, owoce, byliny

Ogrody pionowe mogą być także formą wystroju wnętrz. Wielkie zielone ściany porośnęte pnączami, paprociami, bądź różnymi małymi bylinamy, są najlepszym motywem przewodnim każdej aranżacji zarówno w domach, jak i hotelach czy biurowcach. Oto kilka przykładów tematycznych pionowych ogrodów w różnych przestrzeniach z wykorzystaniem warzyw, kwiatów, paproci, bylin, ziół, a nawet drzew i krzewów.Seu jardim com mais vida e cores. Lindo! Your garden with more life and color. Beautiful!‬:

Jardim vertical com chuveirão para dias quentes:

Zielona ściana z klonami palmowymi, krzewami iglastymi oraz trawami w roli głównej – barwna kompozycja na taras lub do ogrodu. Ściana jest jednocześnie rabatą o ciekawej formie, kolorze i kształcie.

vertical garden - Cant wait till this ice / snow apocalypse disappears, ready to garden MJP:

Ściany z barwnym elementem z żurawki, która występuje w wielu kolorowych odmianach, a w tym przypadku staje się motywem przewodnim.

20 Excellent DIY Examples How To Make Lovely Vertical Garden:

Piękna zielona ściana stosująca zasadę “mniej znaczy lepiej” – prosty skład gatunkowy sprawia, że ma charakter elegancki i formalny. Idealne rozwiązanie do hoteli i biur.

lovey wall! (via mojitosandblow):

vertical garden

.ψ.Ψψψ.. how to plant a vertical garden : http://www.sunset.com/garden/landscaping-design/how-to-plant-vertical-garden-wall-00400000064854/:

źródło: https://pl.pinterest.com/

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Powiązane wpisy

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.