Nowe trendy roślinne – ciekawe aranżacje do domu

Lubisz zieleń, ale nie masz ręki do uprawy kwiatów doniczkowych? Nic straconego! Wybierz prostsze, a jednoczenie niesamowicie efektowne, rozwiązanie – ukorzenione rośliny w wodzie. Nie potrzebujesz zbyt wiele materiałów, wystarczy szklany wazon, rośliny i woda. Nowe trendy roślinne pokazują, że każdy może stworzyć ciekawą kompozycję.

Nowe trendy roślinne to edukacja-dekoracja 

Przezroczyste naczynie będzie pasowało do każdego wnętrza, a w zależności od rozmiaru można je ustawić w różnych pokojach i na różnych wysokościach. Dodatkowo można obserwować wzrost korzeni, co najbardziej spodoba się dzieciom. Taki sposób uprawy roślin w zasadzie uniemożliwia ich zabicie, trzeba tylko pamiętać, żeby było trochę wody dla rozwoju korzeni. Chcesz zobaczyć jak stworzyć takie roślinne dekoracje? Nowe trendy roślinne pokazują, że ogrodnictwo jest łatwe.

Jaką wybrać roślinę do uprawy?

Nowe trendy roślinne

Pewnie niektórzy już rozmarzyli się nad pięknymi ukorzeniającymi się roślinami w wodzie, niestety muszę Was trochę powstrzymać zanim rozpędzicie się w wyborze gatunków. Nie każda roślina nadaje do upraw hydroponicznych (uprawy, w których zamiast w ziemi, rośliny rosną w wodzie), ale istnieje spora grupa gatunków, które świetnie sobie poradzą w takim naczyniu. Nowe trendy roślinne pokazują jak wykorzystać np. zioła takie, jak bazylia, oregano, mięta, rozmaryn, czy lawenda. U tych roślin efekt uprawy jest dość szybki – codziennie pojawiają się nowe, małe listeczki. Poza tym można je wykorzystać w kuchni jako przyprawy,  świeże są najlepsze! Z domowych roślin doniczkowych także można zrobić takie kompozycje w wazonach. Doskonale nadadzą się do tego oleandry, fikusy, bluszcz i koleus. A jeśli szukasz kwitnących gatunków to najlepiej sprawdzą się pelargonie, begonie, fiołek afrykański i niecierpki, które będą kwitły nawet zimą.

Nowe trendy roślinne

Nowe trendy roślinne

Przygotowanie sadzonki

Dla osób, które nie mają daru ogrodnika, poleca się zaprzyjaźnienie z osobą, która posiada w domu upatrzoną roślinę. Wystarczy tylko poprosić o ucięcie pędu (np. fikusa), który nie musi być zbyt duży, a czasem nawet wystarczy pojedynczy listek (np. fiołka). Dzięki temu żadna roślina nie umrze, co mogłoby się stać w przypadku zakupu nowej egzemplarza (osoby bez ręki do kwiatów na pewno wiedzą o co chodzi). Większość gatunków należy uciąć nad tzw. węzłem, czyli miejscem z którego wyrastają liście, ale trzeba pamiętać aby na odciętej sadzonce było już kilka węzłów. Właśnie z tych miejsc w przyszłości wyrosną nowe pędy. To właśnie w węzłach jest najwięcej roślinnych hormonów wzrostu, o których pisałam już wcześniej.

Wybór naczynia

To w jakim wazonie będziesz uprawiał swoje rośliny, zależy tylko od Ciebie. Warto jednak wziąć pod uwagę cechy jakie wykazuje wybrana roślina – jeśli będzie rozłożysta z wieloma pędami, warto wybrać duży, stabilny pojemnik, jeśli będzie niewielka, można pokusić się o finezyjne, niskie misy lub wazoniki. Planując kompozycję kilku roślin w różnych pojemnikach obok siebie, sprawdź czy będą one dobrze wyglądały razem – dobierz je na zasadzie kontrastów (małe i duże, wąskie i szerokie, itp.) lub podobieństw (same wysokie, okrągłe kolby lub kule różnych wielkości). Oto kilka podpowiedzi.

Napełnij wazon wodą

Woda jest źródłem makro i mikroelementów potrzebnych roślinom do wzrostu i rozwoju nowych liści oraz pędów. Należy pamiętać, że nie każda woda nadaje się do uprawy roślin. Zdecydowanie odradza się używanie wody prosto z kranu, a już na pewno mineralnej. Najlepiej mieć przygotowaną kilka dni wcześniej wodę w butelce tzn. wodę odstaną. O tym, dlaczego jest ona lepsza od tej prosto z kranu, przeczytasz w artykule poświęconym wpływie jakości wody na wzrost i rozwój roślin (woda i jej znaczenie w pielęgnacji roślin).

That’s about it! In about a year you may need to change the water or trim back the roots, but until then it’s completely self-sustainable. Just sit back, relax, and watch your thumb...

źrdło: http://pl.pinterest.com/

Dorota Blatsios

2 thoughts on “Nowe trendy roślinne – ciekawe aranżacje do domu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *