Podaruj drugie życie żarówce

Niesamowite jak ze zwykłych rzeczy, które przestały nam już służyć, można wyczarować coś nowego. Wystarczy odrobina kreatywności, aby stworzyć niepowtarzalną ozdobę do domu i ogrodu. Najczęściej wykorzystuje się drewniane palety do budowy mebli ogrodowych, ale o tym już wie każdy. Tym razem zapraszam na coś zupełnie innego – wykorzystanie żarówek jako pojemniki do uprawy roślin.

DIY Lightbulb vase by North and Market:

Ostatnio pisałam artykuł o dekoracjach do letniego ogrodu, w którym przeczytacie jak podarować nowe, drugie życie ramce na obrazki, słoikom, czy puszkom po konserwach. Teraz czas na zużyte żarówki, które są rewelacyjną dekoracją do domu, na balkon, taras i ogród. Można je z powodzeniem wykorzystać do uprawy gatunków osiągających małe rozmiary, które potrafią się ukorzenić w wodzie lub ziemi. Więcej o roślinach rosnących w wodzie dowiesz się czytając artykuł „Nowe trendy aranżacji roślinnych do domu„. A teraz zapraszam na inspiracje z żarówką w roli głównej!

Żarówki w wersji wiszącej

Świetnym rozwiązaniem do ogrodu i na balkon są rośliny rosnące w żarówkach zwisających na sznurkach z drzew, krzewów lub innych konstrukcji. Nadają lekkości, letniej beztroski i dziewczęcego uroku. Bardzo atrakcyjnie będzie wyglądała biała gipsówka w połączeniu z goździkami, zatrwianem lub eustomą. Można także umieścić w pojemniku alstremerię, małe różyczki lub szafirki. Żarówki wiesza się na wytrzymałych sznurkach lub bezbarwnych linkach – ważne jest aby mocowanie było solidne, aby pojemniki nie wysunęły się w trakcie bujania na wietrze.

Gdzie wykorzystać wiszące żarówki z kwiatami? Będą rewelacyjnym dodatkiem do przystrojenia miejsc letnich spotkań ze znajomymi – wiszące na drzewie koło ogrodowego patio, będą wyglądały bardzo atrakcyjnie, a także przyciągnął motyle i owady pożyteczne. Z powodzeniem nadają się jako ozdoba na wesela plenerowe.

Upcycling Projects: Light Bulbs | 43 Things to Never Throw Away by DIY Ready at http://diyready.com/43-things-to-never-throw-away/:

Light Bulb Vase // DIY Ideas:

Repurposed Hanging Light Bulb Vase Light by SeeminglySteampunk. I used these at my wedding and they were a huge hit! Also great for hanging around the house and in the garden. Use them for vintage and steampunk looks also!:

A seriously charming display for your favorite blooms.:

Falls Flowers Wedding at Rutgers Sun & Shade Garden - light bulb flower holders:

Żarówki mogą być wypełnione miniogródkiem, czyli malutkimi odmianami roślin, umieszczonymi w niewielkiej ilości podłoża. Mogą to być pojedyncze okazy lub włożone po kilka różnych tworząc małe rabaty.

DIY Lightbulb Terrariums:

Na stole

Skoro żarówki mogą wisieć, to także mogą stać. Skoro mogą stać, to świetnie posłużą jako małe wazonu. Należy tylko pamiętać, że od spodu są zaokrąglone, więc wymagają stabilizacji za pomocą specjalnych stelaży lub stabilizatorów. Do takich wazonów można wkładać frezje, róże, goździki, eustoma oraz gerbery. Będą atrakcyjną ozdobą stołów weselnych oraz domowych. Także ciekawie dopełnią aranżacje na małych balkonach i tarasie. Nawet zwykła trawa niedźwiedzia oraz pęd filodendrona będzie wyglądała zjawiskowo!

upcycled light bulb vase...very cool way to use those burned out bulbs.:

Vintage Vase from Recycled Light Bulb by ExclusiveDesignArt:

Twine wrapped base light bulb terrarium /vase:

Repurposed Light Bulb Vase with Natural Wood Holder -- Modern Minimalist Glass Planter, Natural Wood Flower Vase (Plant Not Included) by eGardenStudio on Etsy https://www.etsy.com/listing/235591899/repurposed-light-bulb-vase-with-natural:

Bulb vase alpha - recycled light bulb vase wooden stand upcycled holder for flowers from metal and wood and lightbulb Paladim Handmade:

Creative and cute way to recycle old light bulbs and decorate a desk:

25 Genius Craft Ideas | Light Bulb Vase

Dodatkowa płaszczyzna dla roślin na ścianie

Ta wersja wykorzystania żarówek jest szczególnie przydatna dla osób, które posiadają mały balkon. W takich miejscach każdy kawałek przestrzeni jest na wagę złota, dlatego coraz częściej rośliny wiesza się na ścianach przymocowując je uchwytami. Dzięki temu można wprowadzić element zieleni nawet tam, gdzie nie ma możliwości postawienia tradycyjnej donicy czy skrzynki z kwiatami. Również kwiaty w żarówkach na ścianie są ciekawym rozwiązaniem do aranżacji wnętrz, szczególnie w nowoczesnych mieszkaniach i domach. Ciekawie będą wyglądały świeże zioła ukorzeniające się w wodzie w żarówce. Jakie zioła mogą rosnąć i ukorzeniać się w wodzie dowiesz się z artykułu Nowe trendy aranżacji roślinnych do domu.

I have always wanted to try these light bulb planters ever since I saw one. Michael's actually carries a light bulb vase which would have easily served my purposes. However buying one is not as ful...:

LAMPA II a set of 3 Light bulb vases Upcycled light bulb and wood vases Hand made Upcycled wood Eco friendly gift Eco friendly vase (70.00 USD) by SuitCaseWorkshop:

upcycled light bulb vases http://sulia.com/my_thoughts/84b2fd04-379f-4938-b5e7-233481225453/?source=pin&action=share&ux=mono&btn=big&form_factor=desktop&sharer_id=0&is_sharer_author=false:

- http://blog.rethinkdesignstudio.com/2011/04/love-it-john-corcoran-designs/:

źródło: http://pl.pinterest.com/

Dorota Blatsios

2 thoughts on “Podaruj drugie życie żarówce”

  1. Świetne wykorzystanie zużytych żarówek, doceniam kreatywność osób, które potrafią zrobić coś ze „śmieci” niestety aktualnie bardzo ciężko o taką żarówkę bo zostały one wyparte przez te energooszczędne a z nich już takich ozdób zrobić się nie da 🙁

    1. Jak dobrze się poszuka to jeszcze można takie dostać tradycyjne żarówki w sklepach internetowych. Wiele stron jeszcze je oferuje. Można także dostać ciekawe żarówki dekoracyjne, które są trochę większe – jak już przestaną pełnić swoje podstawowe funkcje to posłużą do stworzenia niecodziennej aranżacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *