Uprawa róż – z czym i jak sadzić

Chyba nie ma ogrodu, w którym nie rosną róże, mimo że uprawa róż do łatwych nie należy. Zadbane i wypielęgnowane są wizytówką domu, dlatego jest najczęściej sadzoną rośliną. Bogactwo kolorów, pokrojów, form sprawia, że każdy znajdzie odmianę idealną dla siebie. Co ważne wciąż prowadzone prace hodowlane, zmierzają w kierunku stworzenia odmian odporniejszych na szkodniki i choroby. Obecnie jednak róże są roślinami bardzo delikatnymi i wrażliwymi, jednak to nie odstrasza ogrodników. Zapraszam na inspiracje ogrodowe, balkonowe i domowe z różami w roli głównej!

I like the picket railing for a cottage style home. Front bed.:

Uprawa róż – z czym sadzić?

Róża, jak każda roślina wymaga odpowiedniego towarzystwa, żeby prezentowała się nadzwyczaj okazale. Wiele zależy także od koloru kwiatów, który dobiera się na podstawie kontrastów lub podobieństw. Więcej dobieraniu kolorów i kształtów roślin czytaj w artykule “Estetyka ogrodu“. Przeczytaj także jakie są najczęściej popełniane błędy przy projektowaniu rabat. Jeśli już wiesz, jak dobierać rośliny pod względem barwy kwiatów lub liści oraz pokroju, czas zobaczyć z jakimi roślinami róże komponują się nadzwyczaj okazale.

    

Rośliny ozdobne jednoroczne i wieloletnie

uprawa róż

Róże, w zależności od pokroju, dobrze prezentują się z roślinami o kontrastowych cechach np. barwie kwiatów lub wielkości danego gatunku. Uprawa róż niskich i okrywowych atrakcyjnie będzie wyglądała z bylinami o wysokich, smukłych kwiatostanach. Do odmiany średniej wysokości pasują zarówno niskie gatunki ozdobne (np. dzwonki, werbeny), jak i te wysokie (np. naparstnica, szałwia).

Rośliny o ozdobnych liściach

uprawa róż

Barwne liście koleusa czy żurawki warto dobierać na podstawie kontrastu lub podobieństw barw kwiatów – w ten sposób uprawa róż  będzie bardziej atrakcyjna. Do białych i jasnoróżowych róż atrakcyjnie będzie wyglądać żurawka o bordowych liściach. Z kolei funkie będą pasowały do róż oprawie wszystkich kolorach kwiatów. Należy jednak pamiętać, że są to rośliny dość niskie przez większość sezonu, więc przy wysokich i pnących odmianach róż, mogą zostać przytłumione.

Zioła i przyprawy

uprawa róż

Nie ma chyba rośliny ozdobnej, do której nie pasowałyby zioła – są one tak naturalnie pięknym i aromatycznym wypełnieniem, że powinny być obowiązkowe przy każdym nasadzeniu. Soczysta zieleń liści pasuje do każdego koloru kwiatów róży. Dodatkowo taka kompozycja nabiera charakteru ogrodu wiejskiego, gdzie nic nie znajduje się przez przypadek i każdy gatunek uprawiany jest w jakimś celu. Więcej o ogrodach wiejskich czytaj w dziale poświęconej tej tematyce (ogród wiejski).

Pnącza

uprawa róż

Pnącza są bardzo atrakcyjnymi roślinami, jednak nieczęsto sadzonymi. Niechęć wynika z obawy o uszkodzenia budynków, po których będą się wspinać, a także konieczność budowania specjalnych konstrukcji. Jednak ten, kto ma posadzone róże pnące razem z powojnikami, wie, że są to rośliny niemal stworzone dla siebie. Niesamowity efekt dają pnącza posadzone przy większych odmianach róż parkowych, ponieważ kwiaty obu gatunków ciekawie się ze sobą przeplatają. Więcej o pnączach znajdziesz w tych artykułach:

 

Trawy i krzewy

uprawa róż

Trawy są idealne prawie do każdej rośliny ozdobnej. Nadają lekkości i miękkości całej kompozycji, a także wprowadzają przyjemny szum, gdy wieje wiatr. Jest wiele pięknych odmian miskantów, które będą świetnie tworzyły tło dla wyższych odmian róż, z kolei kostrzewy nadają się na pierwszy plan. Jeśli chodzi o krzewy to warto połączyć róże m.in. z lawendą, białym krwawnikiem, a także z przywrotnikiem

Inspiracje do ogrodu

What a beautiful garden. I love Lavender and Roses, the natural perfume would be amazing.:

English Roses are some of the best-loved, high-performance flowers in the garden, so they are perfect for growing in the mixed border. When David Austin set out to breed the English Roses, one of his guiding principles was that his new roses should have the natural, shrubby growth that is typical of their ancestors the Old Roses.:

Ballerina with Darcey Bussell in a crimson and pink rose border. Photo: Howard Rice.:

English article on best container roses - shown: David Austin rose 'Lady of Shalott', "...One of the most robust and hardy roses in our collection. Highly resistant to disease, blooms with unusual continuity throughout the season. Indeed, it is an ideal rose for the inexperienced gardener." Has a warm tea fragrance. http://www.burpee.com/perennials/roses/rose-lady-of-shalott-prod003233.html?catId=cat630007&omn2pd=bz or http://www.jacksonandperkins.com/jp-patio-roses/c/JP-Patio-Roses/:

Image Via: Liz Marie Blog:

Ana Rosa:

love this out door scene. Vintage and comfy at the same time.:

It's a beautiful world!:

Hi, to assuage my guilt on not yet planting my wonderful wonderful seed exhange seeds from you guys, I am posting a pic of the New Dawn climbing roses over my little porch. At least that looks a bit cottagey. One thing at a time eh? I hope to get to plant the seeds soon. And I know it is incredibly ...:

pergola trellis garden. This is demanding a bride and a groom. Gorgeous.:

Inspiracje na balkon i do domu

Growing Roses in Containers (Balcony, Patio and Terrace):

beautiful balcony rose garden

roses in balcony

Balcony gardening ~ Moustiers-Ste-Marie, France:

Roses on a Paris balcony:

Potted White Roses:

climbing rose in container - Google Search:

I love how the delicate flowers offset the dark wood - perfect home decor!:

Classic Simplicity...Rose Pearls & Blue Jeans:

.

.

źródło: https://pl.pinterest.com/

Dorota Blatsios

Powiązane wpisy

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.