Róża na balkonie – odmiany, uprawa i pielęgnacja

Pewnie twój balkon jest co roku pełen kwiatów jednorocznych – zwisające kaskadami pelargonie, wielobarwne petunie, czy przecudne lobelie. A może w tym roku zagości u ciebie róża na balkonie? Jeśli myślisz, że na balkonie nie można jej uprawiać, to mylisz się, na rynku są dostępne piękne odmiany nadające się do pojemników.

róża na balkonie

Róża na balkonie – jaką odmianę wybrać?

Róże w domu ma już wiele osób i bardzo sobie je cenią. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ich piękno podziwiać także na balkonach czy tarasach. W sklepach ogrodniczych można kupić miniaturki o kwiatach mających 2-3 cm średnicy, które sadzi się w pojemnikach. Szczególnie nadają się do tego odmiany, które tworzą mniej kwiatów, ale za to są dużo większe. Róża na balkonie wymaga więcej opieki, niż parkowe odpowiedniki, jednak warto czasem poświęcić trochę pracy dla niesamowitego efektu.

róża na balkonie

‘Snow Ballet’

‘The Fairy’

Jeśli chcesz cieszyć się piękną rośliną przez kilka lat, warto wybrać róże okrywowe – są nieco większe niż miniaturki, jednak bardziej wytrzymałe na niesprzyjające warunki. Polecane odmiany to biała ‘Snow Ballet’ oraz różowe ‘The Fairy’ i ‘Bonica’. Natomiast dla bardziej wymagających ogrodników poleca się róże sztamowe, czyli szczepione na pniu. Są to głównie wielkokwiatowe piękności o kwiatach osiągających średnicę kilkunastu centymetrów (pomarańczowa ‘Ambasador’, ciemnoczerwona ‘Eritica’) lub wielokwiatowe o drobnych kwiatach trzymających się aż do jesiennych chłodów (różowa ‘Queen Elizabeth’). Taka róża na balkonie będzie się pięknie prezentowała.

róża na balkonie

Wymienione odmiany z powodzeniem można uprawiać nawet na niedużych balkonach, jednak jeśli ma się do dyspozycji więcej miejsca, można pokusić się na silnie rosnące egzemplarze róż parkowych bardziej odporne na mróz i choroby, jak np. różowa ‘Abraham Darby’, czy żółta ‘Graham Thomas’. Również odmiany pnące będą wyglądały bardzo atrakcyjnie (żółta ‘Lichtkonigin Lucia’, szkarłatna ‘Flammentanz’). Wszystkie charakteryzują się przepięknym, słodkim zapachem oraz bujnym kwitnieniem, więc róża na balkonie sprawi, że letnie wieczory będą jeszcze przyjemniejsze.

róża na balkonie

Róża na balkonie w nowym miejscu

Najlepszym stanowiskiem będą balkony usytuowane na wschodniej lub południowo-wchodniej ścianie budynku. To właśnie w tym miejscu umiarkowane nasłonecznienie oraz osłona przed silnymi wiatrami sprawi, że róża na balkonie będzie dobrze rosła.

Zaraz po zakupie upatrzonej odmiany i przywiezieniu jej do mieszkania lub domu, należy przesadzić ją do większego pojemnika, w którym korzenie będą miały więcej wilgoci oraz miejsca na rozwój. Miniaturki spokojnie można sadzić w niewielkich doniczkach lub koszyczkach, jednak należy pamiętać, że im mniejszy pojemnik, tym więcej pracy i troski będzie wymagała roślina. Wynika to przede wszystkim z szybszego odparowywania wody z gleby, a także ograniczonej przestrzeni na rozwój korzeni. Z tego względu lepiej jest róże łączyć w większe grupy po kilka sztuk i sadzić w dużych donicach lub obszernych skrzynkach balkonowych. Dla większych odmian warto przeznaczyć pojemniki o średnicy minimum 35 cm. Nie można także zapomnieć o otworach na dnie donicy, które będą odprowadzały nadmiar wody, gdy ich nie będzie, korzenie zaczną bardzo szybko gnić.

Jeśli masz już przygotowany pojemnik, przed sadzeniem warto doniczkę z różą umieścić w wodzie na 1-2 godziny. Na dno donicy należy wsypać 2-3 centymetrową warstwę drenażu np. keramzyt lub żwir, które zapobiegną zatrzymywaniu się nadmiaru wody. Podłoże powinno być zwięzłe i żyzne, nie zaleca się zbyt mocnego ubijania gleby w trakcie sadzenia. Po posadzeniu roślinę trzeba obficie podlać. Odmianom szczepionym na pniu, warto zamocować podpórki oraz obłożyć niedużymi kamieniami, co zapobiegnie wywracaniu przez wiatr. Tak przygotowaną roślinę wstawia się do ozdobnej osłonki.

róża na balkonie

Pielęgnacja w ciągu sezonu

Róża na balkonie na wiosnę będzie wymagała donicy o rozmiar większej. Szczególnie dotyczy to młodych odmian, a starszym warto wymienić wierzchnią warstwę podłoża. Już od początku sezonu należy rozpocząć nawożenie – pałeczki długo działającego nawozu wkładane do ziemi lub specjalny nawóz wieloskładnikowy do róż rozcieńczony i dodawany do wody przy każdym podlewaniu. Oczywiście nie można doprowadzić do przesuszenia gleby i należy wykonywać regularne podlewanie. Róże miniaturowe, wielkokwiatowe oraz sztamowe trzeba przyciąć nad 2.-3. nabrzmiałym pąkiem, z kolei krzaczastym i pnącym skraca się pędy o 2/3.

Latem w raz z przekwitaniem, należy usuwać kwiaty, dzięki temu róża na balkonie będzie dłużej kwitła, a także ograniczymy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Najważniejszym zabiegiem jest regularne przeglądanie kwiatów i liści w poszukiwaniu oznak porażenia chorobami lub żerowania szkodników – zawsze należy szybko reagować.

Jesienią należy ograniczyć podlewanie i zaprzestać nawożenia, co ułatwi roślinom przejście w stan spoczynku. Z kolei zimą róże sztamowe i miniaturowe warto przenieść do pomieszczenia o niskiej temperaturze 0-5 stopni – nie wymagają wówczas dostępu do światła. W przypadku wyższych temperatur, potrzebują go stosunkowo dużo. Okazy, które zostały na dworze, należy zabezpieczyć przed mrozem poprzez izolację donic oraz  osłonięcie pędów agrowókniną. U wszystkich odmian nie można doprowadzić do przesuszenia podłoża.

róża na balkonie

Przeczytaj także:

Dorota Blatsios

Powiązane wpisy

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.