Domowe rośliny, które trudno zabić

Nie masz ręki do kwiatów i wydaje Ci się, że nie istnieje roślina, która jest w stanie przetrwać  w Twoim mieszkaniu dłużej niż miesiąc? Zapewniam Cię, że istnieją domowe rośliny, które przeżyją i będą się miały całkiem dobrze nawet przy bardzo ograniczonej pielęgnacji. A pamiętaj, że każda zieleń w domu to lepsze samopoczucie, świeższe powietrze i więcej tlenu. Przeczytaj jakie domowe rośliny przeżyją w ekstremalnych warunkach! 

domowe rośliny

Domowe rośliny – podstawowe informacje o pielęgnacji

Nie myśl, że są domowe rośliny, które stawiasz na parapecie i zapominasz o jakimkolwiek podlewanie, przecież one też muszą coś jeść i pić. To też żywe organizmy, które mają swoje wymagania, czasem niewielkie, ale jednak potrzebują coś do życia. Warto o tym pamiętać, dlatego zanim zauważysz rośliny do zadań ekstremalnych, przeczytaj, po co roślinom woda i jakie  ogrywa znaczenie:

Podlewanie – kiedy będziesz wiedzieć, że to już?

Domowe rośliny podlewa się określając panujące waruni środowiska. Najłatwiejszym sposobem na ustalenie, czy już należy sięgnąć po konewkę czy jeszcze nie, jest tzw. metoda “palcowa” wymagająca wykonania dwóch czynności:

  1. sprawdź, czy w pomieszczeniu jest ciepło (22 st lub więcej) czy chłodno (ok 19 st),
  2. włóż  wskazujący palec  do ziemi w doniczce na głębokość ok 0,5-1 cm (ostrożnie i delikatnie, żeby nie uszkodzić korzeni).

Jeśli w pomieszczeniu jest chłodno, a Twój palec po włożeniu w podłoże jest mokry lub nawet oblepiony podłożem, to jeszcze się wstrzymaj. Natomiast, jeśli palec jest suchy, a ziemia jest twarda, to koniecznie podlej roślinkę do podstawki! Jeżeli w pokoju masz gorąco, a ziemia jest sucha jak pieprz, to obficie lej wodę do podstawki! Pamiętaj tylko, że po kilku godzinach nadmiar wody należy odlać z podstawki, żeby podłoże nie zaczęło gnić.

Przeczytaj także artykuł Uprawa storczyków – 11 wskazówek.

Domowe rośliny potrzebują słońca

Jak wszyscy dobrze wiedzą, rośliny potrzebują promieni słonecznych do procesy fotosyntezy, czyli inaczej mówiąc – do życia. Jednak są gatunki, które potrzebują go więcej (światłolubne) oraz takie, którym wystarczy niewiele promieni (cienioznośne). Warto zwrócić uwagę na nazewnictwo – nie ma roślin “cienioLUBNYCH”, ponieważ każda roślina “lubi” słońce w mniejszym lub większym stopniu, ponieważ zgodnie z tym, co napisano wyżej, każda roślina potrzebuje słońca do życia. Domowe rośliny są czesto bardziej tolerancyjnie na jego niedobory. Więcej o roli słońca możesz przeczytać w artykule Podstawy prawidłowej pielęgnacji roślin ozdobnych – światło

Domowe rośliny, które trudno zabić

Do gatunków szczególnie wytrzymałych zaliczamy te, które nie potrzebują wiele wody, a co za tym idzie – częstego podlewania, a także mogą bez obaw stać na słonecznym stanowisku. Zobacz, jakie rośliny mają niewielkie wymagania i jak najlepiej wykorzystać ich potencjał do dekoracji domu.

Sukulenty

Te domowe roślin cieszą się szczególnym zainteresowaniem ze względu na ogromną różnorodność kształtów, rozmiarów oraz sposobu kwitnienia. Nie potrzebują dużo ziemi i nadają się do tworzenia wielogatunkowych kompozycji. Nie są trudne w uprawie i stosunkowo łatwo je rozmnażać w domowych warunkach, dzięki czemu można stworzyć ciekawą kolekcję. Przeczytaj także artykuł: Pielęgnacja sukulentów w domu oraz Rozmnażanie sukulentów w uprawie amatorskiej, a także Sukulenty świata.

UV8A5248

Pastel Planter - Dalla Vita - 1

Filodendron

Kolejnymi bardzo wytrzymałymi roślinami są filodendrony. Te domowe rośliny mają wiele odmian o liściach od bardzo małych do 30 centymetrowych. Potrzebują regularnego podlewania, jednak z powodzeniem rosną zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i cienistych. Ciekawym rozwiązaniem do dużych pomieszczeń będzie zestawienie ze sobą różnych odmian filodendrona – formy od dużych liściach, przewieszające się piękności oraz egzemplarze o barwnych liściach. Dużym atutem filodendronów jest wytrzymałość na wyższe temperatury oraz suche powietrze w mieszkaniach – dlatego świetnie nadają się także do oranżerii (tzw. ogrodów zimowych).

domowe rośliny

Sansewieria

Te domowe rośliny potocznie zwane są  wężownicą lub “językami teściowej”. Jest idealna dla tych, którzy zapominają o podlewaniu. Bardzo dobrze pasuje do nowoczesnych wnętrz i minimalistycznych pojemników. Dzięki swojemu wyprostowanemu pokrojowi jest zaliczana do architektonicznych gatunków, a także atrakcyjnie komponuje się z innymi roślinami domowymi. Wśród wielu odmian znajdą się zarówno te miniaturowe, jak i spore giganty. Do domowej kolekcji warto sięgnąć po ciekawe formy sansewierii gwinejskiej oraz sansewierii cylindrycznej.

domowe rośliny

Draceny

Kolejna grupa to domowe rośliny o wzniesionym pędzie zakończonym pióropuszem podłużnych liści przypominającym palmy. Jest to gatunek łatwy w uprawie, bez większych wymagań – najlepszym stanowiskiem będą słoneczne pomieszczenia. Ze względu na długi, bezlistny pęd, warto draceny łączyć z niższymi gatunkami, które zasłonią mało atrakcyjną część rośliny. Pióropusze liści będą dobrze komponowały się z okrągłymi i dużymi liśćmi filodendronów. Formy miniaturowe świetnie nadają się do tworzenia aranżacji roślinnych z kwitnącymi roślinami np. fiołkami afrykańskimi oraz przewieszającym się miniaturowym bluszczem.

Dracena foto prodotto

Aspidistra

Kolejne niezawodne domowe rośliny to aspidistry, zwane potocznie “żelaznym liściem”. Jest odporna na niekorzystne warunki środowiska, czyli dobrze zniesie rzadkie podlewanie oraz ciemne pomieszczenia. Jest świetna na zapominalskich, ponieważ czasem nawet lepiej nie podlać, niż robić to zbyt często. Dla osób interesujących się florystyką, roślina także może posłużyć do tworzenia pięknych bukietów.

domowe rośliny

Juka

Te domowe rośliny są także łatwe w uprawie i, podobnie jak aspidistra, również czasem lepiej zapomnieć je podlać. Zbyt częste podlewanie może prowadzić do gnicia korzeni, dlatego najlepiej zaczekać, aż wierzchnia warstwa podłoża porządnie przeschnie na głębokość 4-5 cm. Świetnie znosi bardzo słoneczne stanowiska, ponieważ właśnie w takich rośnie w przyrodzie. Można ją także wystawiać na dwór po 15 maja, ale należy pamiętać o schowaniu do domu przed pojawieniem się jesiennych przymrozków. Może być wysoka, dlatego świetnie będzie komponowała się z niższymi roślinami, dla których stworzy atrakcyjne tło.

Oplątwa

Bardzo atrakcyjną rośliną, wytrzymała na niedobór wody i odporną na słońce, są egzotyczne oplątwy. Są to rzadko uprawiane domowe rośliny, jednak niesamowicie dekoracyjne, a jednocześnie łatwe w hodowli. Aby pokazać swoje walory ozdobne potrzebują wilgotnych pomieszczeń (nie lubią kaloryferów i klimatyzacji) oraz preferują rozproszone światło. Rośliny te są ciekawe ze względu na ich specyficzny wzrost – mogą rosnąć wszędzie, nawet na kawałku atrakcyjnego pnia lub kory, a także w szklanych terrariach wraz ze zwierzętami, ich barwne liście ciekawie komponują się ze sobą nawzajem.

Znalezione obrazy dla zapytania air plant

domowe rośliny

Znalezione obrazy dla zapytania air plant wood

Dorota Blatsios

Powiązane wpisy

Dorota

One Comment

  1. Myślę, że zabrakło Zamioculcasa w tym spisie. O ile się go nie przeleje to kwiatek przetrwa niemal wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.