Stroik na stół – proste, zimowe kompozycje roślinne

Zima zbliża się wielkimi krokami, a świąteczne dekoracje już można zobaczyć w wielu miejscach. Może to dobry moment, żeby do własnego domu wprowadzić odrobinę magii wyczarowanej za pomocą roślin? Zima też jest piękną porą roku, a inspiracje do stworzenia kompozycji roślinnych, trzeba czerpać właśnie z przyrody. Przeczytaj jak łatwo stworzyć stroik na stół, który będzie cieszyć już teraz.

stroik na stół


Przeczytaj także:


Jakie rośliny?

W zimie różnorodność gatunków rosnących naturalnie w ogrodach i parkach jest dość ograniczona, co nie zmienia faktu, że wciąż można kreatywnie wykorzystać dostępne rośliny. Stroiki na stół to przede wszystkim gałązki drzew iglastych – z powodzeniem można wykorzystać pędy świerka jako bazę aranżacji oraz gałązki jałowców jako wypełnienie. Przyjemny żywiczny aromat wprowadzi do domu przyjemną zimową atmosferę. Przepiękny zapach dają także pędy eukaliptusa, które mają bardzo architektoniczny pokrój i ciekawie ozdabiają bukiety. Również warto wykorzystać drobne szyszeczki, fragmenty cynamonu, suszone plastry pomarańczy lub cytryn, a także różne strąki z nasionami. W kwiaty najlepiej zaopatrzyć się w kwiaciarni, gdzie jest duży wybór, a florystki z pewnością pomogą i doradzą najlepsze rozwiązania. Zimą można użyć lilie, eustomy, zawilce, chryzantemy, róże oraz goździki.

One of my favorite up-the-sleeve decorating tips is to add a grouping of fresh flowers to a room. It may...:

Jaki pojemnik na stroiki na stół?

Jeśli rośliny mają rosnąć w wazonie z wodą, warto wybrać te, które najdłużej będą świeże, trzeba jednak pamiętać o codziennej wymianie wody i umyciu wazonu. Jednak stroiki na stół można stworzyć także w bardziej fantazyjnym pojemniku, który zostanie wypełniony gąbką florystyczną służącą do mocowania kwiatów. Gąbki można kupić w kwiaciarniach. Do kwiatów żywych należy wybrać zieloną gąbkę, następnie włożyć ją do wiadra z dużą ilością wody i zostawić na kilka godzin, żeby sama spokojnie namokła (nie wolno ugniatać gąbki i dociskać jej do dna!). Co kilka dni warto kompozycję troszeczkę podlać wodą. Mokrą gąbkę przycina się odpowiednio do wielkości naczynia, a następnie wypełnia roślinami.

stroik na stół

Jak zrobić?

Poniżej przedstawiam przepis na prosty i nieduży stroik na stół, która składa się z pędów świerka, eukaliptusa, gałązek mirtu oraz bukszpanu, a także z suszonych plastrów pomarańczy oraz lasek cynamonu. Opcjonalnie można dodać małe strąki nasion lub ozdobne, srebrne patyczki. Pomysł podpatrzony na stronie flowerona.com.

stroik na stół

Philippa-Craddock-Step-by-Step-Christmas-Arrangement-Flowerona

Philippa-Craddock-Step-by-Step-Christmas-Arrangement-Flowerona

Inne pomysły na stroik na stół!

Dobór roślin i stworzenie ciekawej kompozycji jest ograniczone tylko naszą wyobraźnią. Warto podpatrywać jak to robią inni, ale też szukać własnego stylu. Nie wolno jednak lekceważyć odpowiedniego dopasowania pojemnika, ponieważ nawet przepiękna kompozycja będzie wyglądała brzydko w źle dobranym naczyniu (za dużym, za mały, o nieprawidłowym kształcie). Trzeba pamiętać także, że stroik na stół musi pasować do pomieszczenia.

stroik na stół

Tall vase centrepiece with baubles inside - Taller vase than this but similar effect and more mixed arrangement at the top - More:

A pale winter floral arrangement is created with green eucalyptus and dried pods sprayed soft white, white tulips, white hyacinths and white branches. Design by Karin Lidbeck Brent, Photography by Michael Partenio:

simple Table Decoration Ideas - Guru Koala:

Winter arrangement Flower Arrangement Christmas by 6miles on Etsy, $98.00:

Blooms in Season: December | by Natalie Bowen Designs for Sacramento Street:

Red rose bouquet from the garden for Christmas:

Seasonal flower arrangement: Snow white:

Designed by Holly Heider Chapple Flowers. Flowers by Florbundance. Winter inspired red centerpiece.:

Winter wedding flowers - Small glass votive with white ranunculus - by Laurel Weddings:

Winter Flower Arrangement with Succulents Roses and Pine Cones:

Photo by Holly Chapple Flowers - http://thefullbouquetblog.com/:

źródło: https://pl.pinterest.com/

Dorota Blatsios

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *