Świąteczne wianki – 12 pomysłów na dekoracje

Święta Bożego Narodzenia już niebawem. Zaczynamy już wyraźnie odczuwać radosną atmosferę i coraz szybciej sięgamy po dekoracje domów, mieszkań oraz ogrodów. Jedni obwieszają drzewka świecącymi lampkami, inny ustawiają stroiki przed wejściem do domu – wszystko po to by wszędzie poczuć świąteczny nastrój. Bardzo dużym powodzeniem cieszą się także świąteczne wianki, w zależności od ich charakteru nadają się do powieszenia na drzwi wejściowe lub do postawienia na stół. Mogą być bardzo bogate, zdobione w bombki i kwiaty, lub skromne i wykonane głównie z zielonych gałązek drzew iglastych. Świąteczne wianki to ozdoby, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie!

świąteczne wianki do domu i mieszkania


O dekoracjach świątecznych możesz także przeczytać w artykułach:


Ozdoby, dekoracje i… świąteczne wianki

Świąteczny okres sprawia, że każdy chce wprowadzić odrobinę magii do swojego domu. Dekorujemy każdy pokój, balkony i ogrody – wszystko po to, żeby poczuć jeszcze bardziej tą wyjątkową atmosferę. Obecnie w sklepach nie brakuje ozdób, a wybór jest przeogromny. Jednak wciąż jeszcze świąteczne wianki są czymś ciekawym i rzadko spotykanym. Na drzwiach wejściowych najczęściej wiesza się je w domach – zrobione z gałązek świerkowych, zdobione bombkami, kwiatami lub wstążkami. Wewnątrz pomieszczeń tworzą klimatyczną ozdobę ścian lub stołów.

wieniec prosty i elegancki - świąteczne wianki

Jaki wybrać stelaż?

Istnieje kilka możliwości zależnie od pracy jaką chcemy poświęcić na wykonanie oraz czasu jakim dysponujemy. Gotowe „stelaże” można dostać na giełdach kwiatowych w przystępnych cenach, w centrach ogrodniczych oraz w kwiaciarniach. „Stelażem”  może być albo gotowy wianek upleciony z gałązek iglastych, wiklinowa konstrukcja lub styropianowe koła,  na których dopiero powstaną świąteczne wianki. Dwie pierwsze propozycje są stosunkowo łatwe do wykonania, ponieważ wystarczy jedynie podoczepiać ozdoby za pomocą drucików florystycznych lub gorącego kleju w pistolecie. Nie trzeba szczelnie dekorować wieńca, warto pozostawić przestrzenie, między którymi będzie widać gałązki lub wiklinę. W przypadku styropianowych kół, trzeba pamiętać o dokładnym zakryciu białego styropianu, ponieważ zostawienie prześwitów będzie wyglądało bardzo nieestetycznie. Na tak przygotowanym „gruncie” świąteczne wianki będą wyglądały rewelacyjnie.

Znalezione obrazy dla zapytania wiklinowy wianek

Znalezione obrazy dla zapytania świerkowy wianek

Znalezione obrazy dla zapytania styropianowy wianek

Dekoracje

Jeśli chodzi o ozdoby, to wybór ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. Najczęściej wykorzystuje się różnego rodzaju szyszeczki, drobne suszone owoce na gałązkach, suszone plastry cytrusów, kwiaty żywe i sztuczne, wstążki, bombki, łańcuchy choinkowe, orzechy, źdźbła traw lub zbóż, sztuczne owoce np. miniaturowe jabłuszka, ziarna kawy, laski cynamonu oraz wiele innych.

Praktyczne wskazówki

Wykonując świąteczne wianki najlepiej wybrać 3 lub 4 rodzaje dekoracji i na przemian mocować je na stelażu. Zbyt duża liczba różnych ozdób wprowadzi chaos i nie wpłynie na walory estetyczne. Małe elementy (np. owoce róży) warto przyklejać po kilka w jednym miejscu, dzięki temu nie zginął na tle innych dodatków. Bardzo ważne jest stworzenie wianka, który „oddycha” tzn. elementy nie są mocowane ciasno jeden obok drugiego; kompozycja powinna być subtelna, a dekoracje luźno rozmieszczone. Początkującym może to sprawiać trudność, jednak z czasem nabierzecie wprawy.

Inspiracje!

Szukając pomysłu na moje coroczne świąteczne wianki zawsze przeczesuję dokładnie internet. Dziś przedstawiam Wam moje typy, które zachwycają swoim wyglądem i doborem dekoracji. Warto podglądać jak pracują inni, ponieważ w ten sposób można się wiele nauczyć.

PInecone Wreaths Winter Door Wreaths Green por WreathsByRebeccaB:

Znalezione obrazy dla zapytania wianki świąteczne naturalne

Znalezione obrazy dla zapytania wianki świąteczne naturalne

Znalezione obrazy dla zapytania wianki świąteczne

Znalezione obrazy dla zapytania wianki swiateczne

A sumptuous array of seasonal foliage, beautiful copper and mink baubles, frosted pine cones and miniature copper bells. The perfect centrepiece for your front door.:

Character Wreaths | Stay At Home Mum:

Znalezione obrazy dla zapytania wianki swiateczne

Znalezione obrazy dla zapytania wianki swiateczne

Znalezione obrazy dla zapytania wianki swiateczne

Decofleur Christmas wreath, $40:

Podobny obraz

We used to collect pine cones and acorns from accross the street from out house! My grandmom was rocking the DIY wreath a long time ago!:

Your Christmas decor isn't complete without a festive wreath. Here are some of the most impressive for sale:

Christmas wreath Not quite sure how I feel about this one yet but it's interesting:

"Christmas Decoration 6" by Mikhail Shklyarenko, via 500px...@ Tootie - FIRE UP the dehydrator & let's make some of these!:

źródło: https://pl.pinterest.com/, http://www.pakamera.pl/

Dorota Blatsios

2 thoughts on “Świąteczne wianki – 12 pomysłów na dekoracje”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *