Uprawa storczyków – 11 wskazówek

Uprawa storczyków jest bardzo popularna. Zachwycamy się dużą różnorodnością gatunków, ich dekoracyjnymi kwiatami oraz długim okresem kwitnienia. Wystarczy poznać podstawowe zasady hodowli, dzięki czemu storczyki staną się roślinami idealnymi dla początkujących ogrodników.

uprawa storczyków


Przeczytaj także:


1. Gdzie kupić?

Najpopularniejszym gatunkiem jest falenopsis – ma piękne, duże kwiaty oraz mięsiste liście. Jest łatwo dostępny w większości dużych sklepów, jednak po zakup wymarzonego okazu najlepiej udać się do kwiaciarni. Wynika to z faktu, że w trakcie dostawy do marketów nie zawsze zapewnione są optymalne warunki dla tych roślin. Również w sklepie, gdy już zostaną wystawione na półkę, często znajdują się w miejscach niekorzystnych dla ich rozwoju. W specjalistycznych sklepach personel cały czas dba o kwiaty, podlewa i zrasza w razie potrzeby, co nie zawsze jest zapewnione w dużych sklepach. Również można zasięgnąć fachowej porady odnośnie pielęgnacji, co sprawi, że uprawa storczyków stanie się nową pasją.

2. Wybór rośliny

Uprawa storczyków ma swój początek w momencie, gdy stoimy przed wielkim wózkiem pełnym kwiatów, trudno się zdecydować na konkretny egzemplarz – różowy, a może biały w fioletowe kropki, jednopędowy czy z dwoma gałązkami? Pomijając aspekt kolorystyczny (bo to nie ma większego znaczenia z punktu widzenia przyszłej pielęgnacji), przede wszystkim trzeba wybrać zdrową roślinę. Najpierw należy sprawdzić czy liście nie są pożółkłe, nie maja ciemnych plam lub oznak pleśni, również trzeba przyjrzeć się korzeniom (odrzucamy rośliny o brązowych, lepkich korzeniach). Najlepiej wybierać egzemplarze o nie rozwiniętych wszystkich kwiatach, ponieważ taka roślina dłużej będzie cieszyć swoim pięknem, szczególnie u tych dwupędowych. Nie warto kupować rośliny, która zaczyna już przekwitać, ma pożółkłe pędy, liście lub korzenie, bądź wyraźnie widać oznaki chorobowe (np. pleśń lub żerowanie szkodników).

uprawa storczyków

3. Wieziemy storczyka do domu

O ile nie kupujemy rośliny w środku mroźnej zimy, to nie większego znaczenia sposób jej przewiezienia do domu. Jednak gdy na dworze jest dość zimno, warto poprosić sprzedawcę w kwiaciarni o zapakowanie rośliny w ochronny papier, dzięki temu ochronimy delikatne kwiaty przed szkodliwym działaniem niskim temperatur. Uprawa storczyków w domu zaczyna się od oswojenia rośliny z nowymi warunkami – początkowo stawiamy go w półcieniu. Na miejsce docelowe można go przestawić po kilku dniach. Ta zasada dotyczy większości roślin domowych.

4. Gdzie postawić?

Storczyki są stosunkowo wrażliwe na niekorzystne warunki, o czym trzeba pamiętać przy uprawie storczyków, dlatego dobrze jest zapewnić im optymalne stanowisko. Najlepiej będą się czuły w rozproszonym świetle, a nie w pełnym słońcu szczególnie. W lecie trzeba je chronić przed silnymi promieniami, dlatego dobrze będą się rosły ustawione z dala od okna, zimą natomiast świetnie poradzą sobie na chłodniejszych parapetach.

5. Wilgotność powietrza

Planując uprawę storczyków, trzeba pamiętać, że preferują one wysoką wilgotność powietrza. Najbardziej odporne na zbyt suche otoczenie są falenopsisy (wilgotność względna ok 60%), z kolei miltoniie i katleje wolą wilgotność 70-80%. Istnieje kilka sposobów aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki, które sprawią, że uprawa storczyków stanie się ogrodniczą pasją. Można codziennie je zraszać wodą, jednak to nie sprawdzi się w suchych i gorących mieszkaniach w bloku. Innym rozwiązaniem jest wstawienie całej rośliny do dużego szklanego wazonu, który będzie utrzymywał wilgotność zbliżoną do optymalnej. Można także ustawić nawilżacz powietrza blisko rośliny, jednak to dość kosztowne rozwiązanie, ponieważ większość hodowców dąży do tego, by uprawa storczyków była stosunkowo łatwa. Dobrze sprawdza się zmienianie stanowiska roślinom w trakcie sezonu wegetacyjnego – w zimie storczyki stoją na chłodnych parapetach, a latem daleko od okna.

uprawa storczyków

6. Podlewanie

Uprawa storczyków jest bardzo zróżnicowana. Istnieje kilka szkół podlewania storczyków, ale łączy je jedna zasada – rzadko i obficie. Należy pamiętać, że korzenie nie lubią długiego moczenia, co prowadzi do ich gnicia. Jednym sposobem jest namaczanie w wiadrze z odstaną wodą przez godzinę, po tym czasie roślinę trzeba zostawić do obcieknięcia i ustawić na jej dotychczasowe stanowisko w osłonce lub na podstawku. Inni namaczanie wykonują w gazowanej wodzie mineralnej, co korzystnie wpływa na natlenienie rośliny. Część ogrodników wykorzystuje parowanie wody jako formę podlewania. Metoda ta polega na położeniu niedużych kamyczków na dnie osłonki, nalaniu wody tak, aby znalazły się one częściowo zanurzone oraz postawieniu na nich storczyka w plastikowej doniczce – parująca woda będzie nawilżała korzenie. Trzeba tylko pamiętać o jej regularnym uzupełnianiu i sprawdzaniu czy nie korzenie nie zaczynają gnić.

7. Temperatura

Storczyki to rośliny, które w naturze występują w klimacie tropikalnym, więc preferują siedliska bardzo wilgotne i ciepłe. Aby uprawa storczyków okazała się sukcesem w domu trzeba zapewnić roślinom warunki jak najbardziej zbliżone do optymalnych. Najlepszą temperaturą w lecie jest ok 23-24 stopnie, natomiast w zimie potrzebują okresu spoczynku i wolą chłodniejsze pomieszczenia o temperaturze 18-19 stopni. W przypadku falenopsisów okres spoczynku jest bardzo krótki (2-3 miesiące) lub nie ma go w ogóle i przeważnie przypada na zimę. Zdarza się jednak, że właśnie o tej porze roku przeżywają swoje najbardziej dekoracyjne miesiące – wszystko zależy od warunków panujących w pomieszczeniu.

8. Nawożenie

Wiadomo, że w naturze nie istnieje coś takiego jak nawożenie, jednak nie można zapominać, że zupełnie inne warunki panują w małej doniczce. Dlatego powinno uprawa storczyków opiera się na zasilaniu nawozami co wykonuje się wykonywać regularnie, a preparaty są dostosowywane do gatunku lub grupy roślin. W zamian storczyki odwdzięczą się pięknymi kwiatami i długim okresem kwitnienia. Część nawozów dostępna jest w postaci pałeczek, które umieszcza się w podłożu, inne należy dodać do wody, w której namacza się rośliny.

uprawa storczyków

9. Przesadzanie

Zabieg ten wykonuje się stosunkowo rzadko, choć niektóre źródła podają, że trzeba to robić po każdym kwitnieniu. Jednak najlepiej zmienić doniczkę na większą dopiero kiedy dolne i górne korzenie zaczynają mocno wystawać poza pojemnik. Pod żadnym pozorem nie wolno przesadzać kwitnącej rośliny, ponieważ doprowadzi to do zatrzymania kwitnienia.

Należy wybrać nieco większą doniczkę (najlepiej o rozmiar większą) wykonaną z takich samych materiałów jak poprzednia np. plastikową z otworami zamieniamy na taką samą o większej średnicy. Po wyjęciu storczyka trzeba delikatnie oczyścić ze starego podłoża, a także przejrzeć korzenie i poucinać zeschnięte oraz te z oznakami gnicia. Warto wykonać to dokładnie, bo od tego zależy kondycja naszej rośliny i start jej wzrostu w nowej doniczce. Storczyka umieszczamy w nowym pojemniku na takim samym poziomie, na jakim rósł poprzednio, wolne przestrzenie uzupełnia się nowym podłożem, które można kupić w sklepach ogrodniczych. W trakcie dokładania podłoża trzeba sprawdzać stabilność rośliny – nie powinna się ona wywracać, a jednocześnie nie należy zostawiać zbyt wielu wolnych przestrzeni między korzeniami. Po zakończonym przesadzaniu warto storczyka namoczyć w wiadrze z wodą.

10. Uprawa storczyków po kwitnieniu

Gdy opadną już wszystkie kwiaty wyrastające na pędzie, należy wykonać przycięcie. Przeważnie robi się to nad 2-3 kątem (zgrubieniem) od podstawy pędu, dzięki temu istnieje szansa, że z pozostawionych oczek wyrosną nowe pędy, które dadzą kwiaty. Niektórzy ścinają całe pędy, jednak w ten sposób tracimy szansę na szybsze kwitnienie.

11. Rozmnażanie

Tej zabieg wykonuje się najrzadziej, ponieważ nie każdemu ogrodnikowi uda się uzyskać małą roślinę potomną wyrastającą na pędzie. Przeważnie jest ona miniaturką rośliny matecznej – ma kilka małych liści i korzeni, przeważnie wyrasta w miejscu przycięcia po kwitnieniu. Taki mały egzemplarz można odciąć i umieścić w nowej doniczce ze świeżym podłożem.

Dorota Blatsios

Powiązane wpisy

Dorota

2 Comments

  1. W tym drugim artykule napisałaś, ze po przesadzeniu odczekać 7-10 dni z podlewaniem, a tu że od razu namoczyć, to co będzie lepsze?

    • Są dwie szkoły (a nawet więcej) pielęgnacji storczyków. Jedni uważają, że należy się wstrzymać i dać zaaklimatyzować roślinie, a inny od razu pobudzają ją do intensywnego rozwoju. Obie metody są słuszne i żadna z nich nie prowadzi do śmierci storczyka. Jak zrobisz, tak będzie dobrze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.