Pierwiosnki w domu – kolorowe szaleństwo

Pierwiosnki, zwane inaczej prymulkami, pojawiają się w sklepach ogrodniczych już na początku lutego obok kwitnących roślin cebulowych. Zaskakują swoimi barwami i kształtami, że aż trudno zdecydować się na konkretny egzemplarz, więc najczęściej do domu wraca się z kilkoma. Pierwiosnki w domu ożywiają pomieszczenia i wprowadzają wiosenny nastrój.

Pierwiosnki w domu - kolorowe szaleństwo

Pierwiosnki – szaleństwo kolorów w ogrodzie

Pierwiosnki są roślinami wieloletnimi ogrodowymi, choć po kwitnieniu nie są już tak atrakcyjne, ponieważ pozostają w formie rozety liściowej. Świetnie nadają się na obwódki rabat lub do nasadzeń wzdłuż ścieżek, a także atrakcyjnie wyglądają posadzone w większych grupach oraz w nasadzeniach naturalistycznych. W ogrodach uprawiane są jako gatunki wieloletnie, a do najpopularniejszych zaliczamy:

  • pierwiosnek ząbkowany – Primula denticulata
  • pierwiosnek wyniosły – Primula elatior
  • pierwiosnek omszony – Primula x pubescens
  • pierwiosnek bezodygowy – Primula vulgaris

Pierwiosnek bezłodygowy jako roślina domowa

Jest to gatunek przeznaczony do uprawy w mieszkaniach oraz w ogrodach. Jako roślinę domową można go dostać w sklepach ogrodniczych na początku lutego także pod nazwą prymulka.

Charakteryzuje się on dość niskim, wartym pokrojem – osiąga do 10-15 cm wysokości. Z rozety liściowej wyrastają na długich szypułkach liczne kwiaty o średnicy do 4-5 cm. Niewątpliwie dużą zaletą tych pierwiosnków jest mnogość barw – występują odmiany jednokolorowe z żółtym środkiem oraz dwukolorowe. Ostatnio w handlu pojawiły się także odmiany o kwiatach pełnych i delikatnie karbowanych. Po okresie kwitnienia liście stają się dwukrotnie krótsze. Gdy opadną wszystkie kwiaty, pierwiosnka można posadzić do ogrodu na początku maja, a w następnym sezonie znów zakwitnie.

Pierwiosnki w domu – pielęgnacja

Pierwiosnki lubią stanowiska chłodne, cieniste oraz preferują wilgotne podłoże. Zaleca się podlewanie do podstawków, ale nadmiar wody należy odlać najpóźniej po godzinie, żeby korzenie nie zaczęły gnić. Równie istotne jest, aby nie doprowadzić do ich przesuszenia. Na ciepłym, słonecznym parapecie szybko przekwitną, dlatego lepiej postawić je z dala od okna. W trakcie wzrostu istotne jest usuwanie przekwitniętych kwiatów, co zrobi miejsce dla nowych i da im dostęp do światła. Przy wyborze rośliny kierujemy się ilością jeszcze nie rozwiniętych pąków kwiatowych, zdrowotnością liści oraz ogólną kondycją rośliny. Przeważnie dekorują pomieszczenie przez około 3 tygodnie. Ich cena nie jest wygórowana – około 4-6 zł.

Z czym zestawić?

Pierwiosnki w domu atrakcyjnie wyglądają w połączeniu z roślinami cebulowymi – np. szafirkami i narcyzami, które stanowią kontrast dzięki swojemu wyprostowanemu pokrojowi i podłużnym liściom. Obie dodatkowe rośliny można w tym samym czasie dostać w sklepach ogrodniczych. Innym rozwiązaniem jest zakup kilku pierwiosnków w jednakowych kolorach.

Najlepiej prezentują się w stonowanych, prostych osłonkach bez dodatkowych zdobień, żeby nie odwracać uwagi od dekoracyjnych kwiatów.

Pierwiosnki w domu - kolorowe szaleństwo

pierwiosnki w domu

prymulki w domu

Dorota Blatsios

Powiązane wpisy

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.