pierwsze siewy w tym sezonie

Pierwsze siewy w tym sezonie – rozsady ziół, pnączy jednorocznych i pomidorów

Zbliża się koniec lutego, a więc czas najwyższy posiać nasiona na najbliższy sezon. Teraz jest dobry czas na zrobienie rozsady ziół, warzyw i kwiatów jednorocznych. Większość z gatunków potrzebuje nawet 10 tygodni zanim będą duże, silne i gotowe do samodzielnego wzrostu w skrzynkach. Dla początkujących ogrodników pierwsze siewy mogą być wyzwaniem, więc najlepiej wybrać stosunkowo łatwą w uprawie roślinę. 

pierwsze siewy w tym sezonie

Jakie rośliny wybrać?

W sklepach ogrodniczych jest ogromny wybór nasion – stojąc przed wysoką na 2 metry i długą na 5 metrów półką trudno zdecydować się na konkretne rośliny. Najlepiej w takiej sytuacji zadać sobie kilka pytań. Odpowiedzi nakierują na zakup odpowiednich roślin, czy to ozdobnych kwiatów jednorocznych, czy ziół z przeznaczeniem kulinarnym:

 1. domownicy wolą rośliny ozdobne czy raczej użytkowe np. zioła lub warzywa?
 2. gdzie rośliny będą rosły – na balkonie, w domu czy w ogrodzie?
 3. jak dużą przestrzeń do wzrostu rozsady jest do dyspozycji tzn. czy w mieszkaniu lub domu są słoneczne parapety?
 4. jakie warunki panują na docelowym miejscu – słońce przez cały dzień, czy raczej przeważa cień?

Obecnie producenci wychodzą na przeciw początkującym ogrodnikom i zamieszczają na opakowaniach przydatne informacje uprawowe takie, jak:

 • podstawowe wymagania siedliskowe,
 • termin siewu,
 • termin wysadzenia na miejsce stałe,
 • rozstawa roślin,
 • ich wysokość,
 • termin kwitnienia.

Dla początkujących ogrodników najlepsza będzie uprawa bazylii, która szybko kiełkuje i jest łatwa w pielęgnacji. Poza tym pysznie smakuje z pomidorami i mozzarellą. Od wysiewu do pojawienia się pierwszych listków (tzw. liścieni) mija zaledwie 7 dni.

Co będzie potrzebne do wysiewu nasion?

Jeśli są to pierwsze siewy początkującego ogrodnika, to warto z listą zakupów wybrać się do sklepu ogrodniczego, żeby o niczym nie zapomnieć. Gdy nasiona są już wybrane (po długich namyśleniach i przeglądaniu sklepowych stojaków), należy zakupić jeszcze kilka niezbędnych artykułów, które ułatwią pracę.

Ziemia ogrodnicza

Przede wszystkim jest to podłoże – może nim być ziemia uniwersalna, ale są także substraty dedykowane ściśle określonym gatunkom i przeznaczeniom. Do siewu nasion najlepiej wybrać podłoże przeznaczone do wykonania rozsady ziół i warzyw (dostępne w workach 20 litrowych). Dostępna są także specjalna ziemia z nawozami długodziałającymi oraz dodatkami polepszającymi przepuszczalność przeznaczona do roślin jednorocznych.

Wielodoniczki, pojemniki,

Warto zdecydować się na wielodoniczki typu mini-szklarnie. Są to niewielkie palety z np 18 otworami, w których sieje się nasiona. Posiadają specjalną kuwetę, do której wkłada się paletę, oraz przezroczystą pokrywę, która działa jaka szklarnia i pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę w środku. Takie mini-szklarnie są łatwe w użytkowaniu, zajmują mało miejsca i dają roślinom odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Łatwość podnoszenia pokrywy, ułatwia codzienne wietrzenie rozsady.

Tańszą metodą jest wykorzystanie plastikowych pojemników np. po jogurcie, lodach lub margarynie, które wypełnia się ziemią i przykrywa szczelnie folią spożywczą. Ten sposób uzyskiwania rozsady utrudnia jej wietrzenie oraz spryskiwanie w trakcie wzrostu.

Łopatki, rękawice, folia ochronna

Te akcesoria są szczególnie przydatne osobom, które nie lubią brudzić rąk. Ułatwiają wygodne nakładanie podłoża do pojemników, a rozłożona na podłodze folia, przyspiesza sprzątanie po pracy. Folię można dostać w różnych grubościach w większych sklepach ogrodniczych, gdzie mają sprzęt do budowania tuneli foliowych.

Pierwsze siewy na microgarden

W tym roku zdecydowałam się na uprawę ziół (bazylia czerwona, bazylia zwykła, oregano i mięta pieprzowa), pnączy jednorocznych (tunbergia oskrzydlona, kobea pnąca) oraz miniaturowych pomidorków koktajlowych. Założenie jest takie, że w tym sezonie balkon ma mieć charakter użytkowy. Pnącza będą pięły się po barierkach i osłonią choć trochę przed sąsiadami i słońcem. Pewnie dodatkowo kupię jednoroczne rabatówki – petunie, żeniszki, a także dosieję nagietki. Może się wydawać, że mam wielki balkon, ale tak nie jest. Myślę, że jakoś większość pomieszczę, a resztę porozdaję.

pierwsze siewy w tym seznonie

Do siewu zostały wykorzystane mini-szklarnie, które ustawiłam na parapecie. Nasiona były siane w różnych terminach od 12.02 do 25.02 w różnych podłożach (ziemia kwiatowa oraz specjalne podłoże do rozsady pomidora). Jako pierwsze pojawiły się bazylie, a zaraz potem tunbergie, mięty i oregano. Na kobeę wciąż czekam, jednak producent informuje na etykiecie, że czas kiełkowania może wynosić do 3 tygodni. Świeżo wysiane nasiona oraz młode siewki podlewam poprzez zraszanie, ponieważ strumień wody z konewki  jest zbyt mocny i mógłby wypłukiwać nasiona oraz uszkadzać małe roślinki.

Pierwsze siewy już za mną. A Wy już wysialiście swoje nasiona? Jakie w tym roku chcecie zrobić rozsady?

Dorota Blatsios

2 thoughts on “Pierwsze siewy w tym sezonie – rozsady ziół, pnączy jednorocznych i pomidorów”

 1. Super. Zawsze chcę wyhodować własne roślinki, ale tego nie robię, w obawie, że i tak nie wyjdzie. Może tym razem, po tak dokładnych wskazówkach, spróbuję 🙂

  1. Niedługo pojawią się jeszcze dokładniejsze wskazówki! Dosłownie „krok po kroku”, a raczej „nasionko po nasionku”. Własne rośliny dają dużo satysfakcji, a o zaletach zieleni nie trzeba wspominać. Poza tym nie ma się co bać – nie wyjdzie to trudno, trzeba wyciągnąć wnioski na przyszłość 🙂 pozdrawiam i życzę powodzenia w uprawie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *