Zioła w doniczce dla początkujących – cz. 3

Zapach świeży i orzeźwiający, intensywnie pobudzający pracę ślinianek lub przypominający o letnich drinkach – takie aromaty dają na zioła w doniczce uprawiane na parapecie. Świetnie doprawiają smak potraw, a także ozdabiają mieszkanie swoimi intensywnie zielonymi liśćmi. W kolejnej części pt „Zioła w doniczce dla początkujących” dowiecie się jak przesadzić uzyskaną rozsadę ziół do nowego, większego pojemnika lub skrzynki balkonowej.

Mam już małe rośliny i co dalej?

Gdy w swojej mini-szklarni lub innym pojemniku masz już dość spore rośliny, trzeba je przesadzić do większej doniczki lub do skrzynki balkonowej. Jeśli w tym momencie stwierdziłeś „o nie, to nie dla mnie, do widzenia” to wstrzymaj się przez chwilę, ponieważ chcę Ci pokazać, że nie ma się czego bać – razem damy radę! Pamiętaj tylko, że zabieg ten należy wykonać dość delikatnie i powoli, żeby nie uszkodzić lub połamać młodych pędów i korzeni. Zwróć uwagę także na to, że na tym etapie zioła są bardzo wiotkie i mało odporne na zgniatanie i uciskanie.

No to do dzieła!

zioła w doniczce

Przesadzanie ziół – co będzie potrzebne?

Przygotuj potrzebne akcesoria:

 • Nowy, większy pojemnik, doniczka lub skrzynka balkonowa. W przypadku drewnianych skrzyń (np. takich jak po owocach) trzeba dokupić agrowłókninę do wyłożenia wnętrza. Zabezpieczy ona drewno przed gniciem w wyniku kontaktu drewna z ziemią oraz utrudni wypłukiwanie podłoża przez wodę. Agrowókninę montuje się dość solidnie (np. takerem lub zszywaczem) do wszystkich ścianek od środka skrzyni. Tak przygotowana skrzynia posłuży jeszcze kilka sezonów.
 • Ziemia/podłoże ogrodnicze najlepiej przeznaczone do uprawy ziół z dodatkiem nawozów długodziałających, ale może być także ziemia uniwersalna z dodatkowo zakupionym nawozem do warzyw lub ziół.
 • Konewka z odstaną 2-3 dni wodą (dlaczego taka, dowiesz się poniżej).
 • Rękawiczki – białe nitrylowe dostaniesz na sztuki w każdej aptece.
 • Łopatka – jeśli lubisz się babrać w ziemi, to łopatka nie będzie Ci potrzebna.

zioła w doniczce

 

Zioła w doniczce – przesadzanie

Cały zabieg jest stosunkowo prosty do wykonania, choć można nieźle nabrudzić, dlatego najlepiej przesadzać na nawierzchni łatwej do pozamiatania np. kafelki w przedpokoju lub na balkonie.

 1. Zaplanuj po ile roślin i w jakim układzie możesz posadzić do swojej skrzynki, pamiętaj, że każda roślina rozrasta się w trakcie sezonu, ale ma ma różną siłę wzrostu i ekspansywność. Mocno dominujące się różne odmiany mięty, oregano, tymianek, niektóre odmiany melisy – te rośliny sadzi się w większych odstępach. Z kolei wolniej rośnie bazylia, melisa, szczypiorek i można je posadzić gęściej. Pamiętaj także o uprawie współrzędnej, czyli wzajemnej pomocy różnych roślin w odstraszaniu szkodników. Do każdej skrzynki możesz dodać także po kilka nasion roślin jednorocznych o ozdobnych kwiatach, które stworzą ciekawy kontrast np. rośliny o pomarańczowych kwiatach nagietek i nasturcja. Również dobrze sprawdzą się gotowe rośliny aksamitki, które można dostać w sklepie ogrodniczym.
  • bazylia + melisa + cebulki na szczypiorek + nagietki
  • oregano + mięta + nasturcja
  • bazylie o różnej barwie liści + cebulki na szczypiorek + nagietki
  • rozmaryn + tymianek + nasturcja
  • rozmaryn + oregano + aksamitki
  • tymianek + bazylia + pietruszka naciowa + aksamitki
 2. Do nowego pojemnika nasyp ziemię prawie do samej góry i lekko ją obij. W podłożu porób zagłębienia zgodnie z wymyśloną koncepcją nasadzeń.
 3. Wyjmuj rośliny z poszczególnych pojemników z mini-szklarni wraz z bryłą ziemi i wkładaj do przygotowanych zagłębień, tak aby rośliny rosły na tym samym poziomie. Jeżeli otwory są zbyt głębokie, to podsyp trochę ziemi, a jeśli zbyt płytkie, to wykop większą dziurę. Rozsadę uzyskaną w innym pojemniki niż mini-szklarnia, przesadzaj podobnie – z większą bryłą korzeniową po kilka sztuk na jedno miejsce.
 4. Teraz trzeba dołożyć i lekko ubić ziemię z każdej strony rośliny, tak aby wszystko znalazło się na tym samym poziomie. Nie przejmuj się tym, że na tym etapie pojemnik wygląda trochę „goło”, rośliny szybko się rozrosną i opanują każdą przestrzeń.
 5. Na koniec zioła obficie podlej (ale nie rób basenu!) i odstaw w za parapet lub balkon.

 

 

Jeśli jeszcze nie czytałeś poprzednich części tego cyklu, to koniecznie tam zajrzyj klikając w obrazem!

Znajdziesz tam informacje o gatunkach ziół polecanych dla początkujących ogrodników, dowiesz się także jakie maja wymagania, co pozwoli Ci wybrać rośliny odpowiednie dla siebie.

 

Druga część poświęcona jest informacjom o podstawowych akcesoriach ogrodniczych, które powinno się kupić na początku przygody z uprawą ziół. Dowiesz się także jak wysiać nasiona krok po kroku.

Dorota Blatsios

Print Friendly

Powiązane wpisy

Dorota

6 Comments

  • Właśnie wychodzę na przeciw nowicjuszom i pokazuję, że ogrodnictwo wcale nie jest trudne 🙂 uczyłam małe dzieci sadzić i pielęgnować zioła, to i dorosłym potrafię to wytłumaczyć 😉

  • Powodzenia! 🙂 jakbyś miała jakieś pytania, to śmiało pisz, postaram się odpowiedzieć i pomóc 🙂

 1. Uwielbiam ziółka i uprawiam je sobie cały rok na parapecie, a wiosna przesadzam do większej doniczki i ustawiam na balkonie. Uwielbiam ten widok 😀

  • Nie ma nic przyjemniejszego niż widok świeżych ziół na parapecie lub balkonie, wiem coś o tym 😉 ja mam teraz parapetowy ogródek, który czeka aż na dworze zrobi się cieplej, żeby przenieść się na balkon. Codziennie doglądam moje ziółka, przycinam, podlewam i wkładam nos między listki, żeby je powąchać 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *