Zioła w doniczce dla początkujących – cz. 3

Zapach świeży i orzeźwiający, intensywnie pobudzający pracę ślinianek lub przypominający o letnich drinkach – takie aromaty dają na zioła w doniczce uprawiane na parapecie. Świetnie doprawiają smak potraw, a także ozdabiają mieszkanie swoimi intensywnie zielonymi liśćmi. W kolejnej części pt “Zioła w doniczce dla początkujących” dowiecie się jak przesadzić uzyskaną rozsadę ziół do nowego, większego pojemnika lub skrzynki balkonowej.

Mam już małe rośliny i co dalej?

Gdy w swojej mini-szklarni lub innym pojemniku masz już dość spore rośliny, trzeba je przesadzić do większej doniczki lub do skrzynki balkonowej. Jeśli w tym momencie stwierdziłeś “o nie, to nie dla mnie, do widzenia” to wstrzymaj się przez chwilę, ponieważ chcę Ci pokazać, że nie ma się czego bać – razem damy radę! Pamiętaj tylko, że zabieg ten należy wykonać dość delikatnie i powoli, żeby nie uszkodzić lub połamać młodych pędów i korzeni. Zwróć uwagę także na to, że na tym etapie zioła są bardzo wiotkie i mało odporne na zgniatanie i uciskanie.

No to do dzieła!

zioła w doniczce

Przesadzanie ziół – co będzie potrzebne?

Przygotuj potrzebne akcesoria:

 • Nowy, większy pojemnik, doniczka lub skrzynka balkonowa. W przypadku drewnianych skrzyń (np. takich jak po owocach) trzeba dokupić agrowłókninę do wyłożenia wnętrza. Zabezpieczy ona drewno przed gniciem w wyniku kontaktu drewna z ziemią oraz utrudni wypłukiwanie podłoża przez wodę. Agrowókninę montuje się dość solidnie (np. takerem lub zszywaczem) do wszystkich ścianek od środka skrzyni. Tak przygotowana skrzynia posłuży jeszcze kilka sezonów.
 • Ziemia/podłoże ogrodnicze najlepiej przeznaczone do uprawy ziół z dodatkiem nawozów długodziałających, ale może być także ziemia uniwersalna z dodatkowo zakupionym nawozem do warzyw lub ziół.
 • Konewka z odstaną 2-3 dni wodą (dlaczego taka, dowiesz się poniżej).
 • Rękawiczki – białe nitrylowe dostaniesz na sztuki w każdej aptece.
 • Łopatka – jeśli lubisz się babrać w ziemi, to łopatka nie będzie Ci potrzebna.

zioła w doniczce

 

Zioła w doniczce – przesadzanie

Cały zabieg jest stosunkowo prosty do wykonania, choć można nieźle nabrudzić, dlatego najlepiej przesadzać na nawierzchni łatwej do pozamiatania np. kafelki w przedpokoju lub na balkonie.

 1. Zaplanuj po ile roślin i w jakim układzie możesz posadzić do swojej skrzynki, pamiętaj, że każda roślina rozrasta się w trakcie sezonu, ale ma ma różną siłę wzrostu i ekspansywność. Mocno dominujące się różne odmiany mięty, oregano, tymianek, niektóre odmiany melisy – te rośliny sadzi się w większych odstępach. Z kolei wolniej rośnie bazylia, melisa, szczypiorek i można je posadzić gęściej. Pamiętaj także o uprawie współrzędnej, czyli wzajemnej pomocy różnych roślin w odstraszaniu szkodników. Do każdej skrzynki możesz dodać także po kilka nasion roślin jednorocznych o ozdobnych kwiatach, które stworzą ciekawy kontrast np. rośliny o pomarańczowych kwiatach nagietek i nasturcja. Również dobrze sprawdzą się gotowe rośliny aksamitki, które można dostać w sklepie ogrodniczym.
  • bazylia + melisa + cebulki na szczypiorek + nagietki
  • oregano + mięta + nasturcja
  • bazylie o różnej barwie liści + cebulki na szczypiorek + nagietki
  • rozmaryn + tymianek + nasturcja
  • rozmaryn + oregano + aksamitki
  • tymianek + bazylia + pietruszka naciowa + aksamitki
 2. Do nowego pojemnika nasyp ziemię prawie do samej góry i lekko ją obij. W podłożu porób zagłębienia zgodnie z wymyśloną koncepcją nasadzeń.
 3. Wyjmuj rośliny z poszczególnych pojemników z mini-szklarni wraz z bryłą ziemi i wkładaj do przygotowanych zagłębień, tak aby rośliny rosły na tym samym poziomie. Jeżeli otwory są zbyt głębokie, to podsyp trochę ziemi, a jeśli zbyt płytkie, to wykop większą dziurę. Rozsadę uzyskaną w innym pojemniki niż mini-szklarnia, przesadzaj podobnie – z większą bryłą korzeniową po kilka sztuk na jedno miejsce.
 4. Teraz trzeba dołożyć i lekko ubić ziemię z każdej strony rośliny, tak aby wszystko znalazło się na tym samym poziomie. Nie przejmuj się tym, że na tym etapie pojemnik wygląda trochę “goło”, rośliny szybko się rozrosną i opanują każdą przestrzeń.
 5. Na koniec zioła obficie podlej (ale nie rób basenu!) i odstaw w za parapet lub balkon.

 

 

Jeśli jeszcze nie czytałeś poprzednich części tego cyklu, to koniecznie tam zajrzyj klikając w obrazem!

Znajdziesz tam informacje o gatunkach ziół polecanych dla początkujących ogrodników, dowiesz się także jakie maja wymagania, co pozwoli Ci wybrać rośliny odpowiednie dla siebie.

 

Druga część poświęcona jest informacjom o podstawowych akcesoriach ogrodniczych, które powinno się kupić na początku przygody z uprawą ziół. Dowiesz się także jak wysiać nasiona krok po kroku.

Dorota Blatsios

Powiązane wpisy

Dorota

10 Comments

  • Właśnie wychodzę na przeciw nowicjuszom i pokazuję, że ogrodnictwo wcale nie jest trudne 🙂 uczyłam małe dzieci sadzić i pielęgnować zioła, to i dorosłym potrafię to wytłumaczyć 😉

  • Powodzenia! 🙂 jakbyś miała jakieś pytania, to śmiało pisz, postaram się odpowiedzieć i pomóc 🙂

 1. Uwielbiam ziółka i uprawiam je sobie cały rok na parapecie, a wiosna przesadzam do większej doniczki i ustawiam na balkonie. Uwielbiam ten widok 😀

  • Nie ma nic przyjemniejszego niż widok świeżych ziół na parapecie lub balkonie, wiem coś o tym 😉 ja mam teraz parapetowy ogródek, który czeka aż na dworze zrobi się cieplej, żeby przenieść się na balkon. Codziennie doglądam moje ziółka, przycinam, podlewam i wkładam nos między listki, żeby je powąchać 😉

 2. A można mieć wiele pytań na wiele roślinnych tematów? Co do ziół to chętnie spróbuję ponownie – ostatnio mi nie wyszło, totalne fiasco, chyba dlatego, że nie zrobiłam większości rzeczy tu polecanych.:)
  Pytanie nr 1 – czy jeszcze jest dobra pora by te zioła teraz wysiać?
  P 2 – czy okno na wschód się nada? Mam dwa okna na wschód i dwa na południowy zachód, jedno na południe. Tylko wschodnie jest w kuchni.
  P 3 – Dlaczego rozsada jest konieczna? Tzn, czy w doniczce np, najpierw pod folią, się nie uda?

  • No to po kolej 😉 zioła możesz wysiewać cały czas, po prostu mogą one nie osiągnąć aż takich rozmiarów jakbyś wysiała je na początku wiosny. Większość “łatwych” ziół na pewno da sobie radę np bazylia, mięta. Rozsadę robi się po to, aby mieć już wyrośnięte roślinki przed posadzeniem ich na balkonie lub w ogrodzie. Jeśli Twoja uprawa ma być na domowym parapecie to możesz pominąć ten etap i wysiać nasiona od razu do doniczki. Wschodnie okno powinno być dobre – przypuszczam, że słońce świeci tam bezpośrednio przez kilka godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.