Co zrobić ze starą szafą?

W wielu mieszkaniach można znaleźć stare, zaniedbane i nieużywane już meble. Najczęściej znajdują się w pomieszczeniach, z których korzysta się rzadko, są zasłaniane i zastawiane, ewentualnie służą do przechowywania innych niepotrzebnych rzeczy. W przypadku mebla tak dużego jak szafa, trzymanie go w mieszkaniu staje się kompletnie bez sensu, jeśli nie spełnia konkretnej funkcji. Trzeba rozważyć albo pozbycie się takiej szafy, albo jej renowację w celu odpowiedniego wykorzystania. To drugie rozwiązanie jest właściwe w przypadku mebla, który nie jest jeszcze zniszczony i po renowacji będzie mógł służyć przez kolejne lata.

Pozbycie się starego mebla z mieszkania
Dla wielu osób najprostszym rozwiązaniem problemu, jaki stanowi stara szafa, będzie pozbycie się jej – zamiast zepsutej i sfatygowanej szafy będzie można kupić i wstawić do pokoju np. nowy regał. Nie zawsze jednak jest to takie proste, na jakie wygląda. Osoby mieszkające na piętrze, w bloku czy w kamienicy, mogą mieć duże trudności z wyniesieniem z mieszkania szczególnie dużych mebli. Niekiedy należy wynająć firmę lub grupę ochotników do pomocy przy tym zadaniu. Jeśli jest to możliwe i uda się później doprowadzić mieszkanie do stanu używalności, warto rozważyć rozłożenie jej lub porąbanie na mniejsze części. W takiej „formie” każdy poradzi sobie z wyniesieniem szczątków mebla w odpowiednie miejsce – np. na śmietnik lub inny punkt umożliwiający właściwe zutylizowanie odpadów. Przed porąbaniem czy innym zniszczeniem szafy można spróbować zaoferować ją komuś potrzebującemu, zwłaszcza jeśli nie jest jeszcze całkowicie zużyta. Zdarza się, że niektóre stare meble są z chęcią przyjmowane przez osoby mało zamożne, niekiedy do użytku, innym razem np. na opał.
Osoby takie mogą wynieść szafę samodzielnie, więc problem zostaje rozwiązany zupełnie za darmo – przy okazji spełniany jest dobry uczynek.

Gdzie można umieścić starą szafę?
Zachowana w dość dobrym stanie stara szafa to praktycznie zabytek, więc może stanowić urokliwy element wyposażenia mieszkania. Nie będzie jednak pasować do każdego z pomieszczeń bez odpowiedniego przygotowania. W większości przypadków szafy takie poddaje się wyłącznie lekkiej konserwacji, żeby zachować ich specyficzny charakter oraz cechy typowe dla np. epoki, w jakiej zostały wyprodukowane. Polega to na tym, że po oczyszczeniu powierzchnię szafy pokrywa się lakierem lub bejcą, zachowując wcześniejszą fakturę i strukturę drewna (przeważnie są to drewniane meble).
Szafy w dużych rozmiarach można pozostawić we wnętrzu tak, że stworzą naturalną przegrodę – w ten sposób w pomieszczeniu wydziela się dwie mniejsze części przeznaczone na przykład dla dwojga użytkowników. Mniej atrakcyjną (tylną) powierzchnię szafy można pokryć tapetą, pomalować lub jakoś obkleić, żeby prezentowała się stylowo i pasowała do „swojej” części wnętrza. Inną metodą uniknięcia efektu przytłoczenia pokoju szafą jest wstawienie jej do wnęki, która może istnieć w mieszkaniu, lub ustawieniem pod ścianą w jednym z rogów pomieszczenia. Choć w dalszym ciągu duża, tak ustawiona nie będzie aż tak rzucać się w oczy.

Renowacja – samodzielna czy wymagająca pomocy specjalisty?
W większości przypadków można samodzielnie podjąć się renowacji starej szafy. Nie jest to trudne, ale może potrwać i jeśli ma się do czynienia z meblem o większych rozmiarach, trzeba mierzyć siły na zamiary – to zdecydowanie męczące zajęcie. Najlepiej wcześniej zapoznać się z jakimś poradnikiem na temat odnawiania starych mebli metodą domową i znaleźć lub zakupić potrzebne produkty i środki. Na czas pracy należy właściwie zabezpieczyć siebie (skórę, włosy, ręce, uważać na wdychanie oparów farb, lakierów itd) oraz pomieszczenie – żeby odnawianie szafy nie stało się przyczyną generalnego remontu potrzebnego na już. Istnieje wiele sposobów i możliwości renowacji szaf – jednym z nich jest przemalowanie, które wykonuje się w przypadku bardzo zużytych powierzchni. Można, a nawet trzeba mieć pod ręką narzędzia stolarskie. Użycie co bardziej zaawansowanych narzędzi stanowi konieczność poproszenia o pomoc fachowca. Dla wielu stolarzy lub innych rzemieślników praca nad starymi meblami jest przyjemnym oderwaniem się od zwyczajowych zajęć.

Drugie życie starej szafy
Po odnowieniu stara szafa może przypominać siebie samą z czasów swojej świetności lub wyglądać zupełnie inaczej. Jako odnowiony mebel zasługuje, by uwypuklić jej nowy image oraz włożony weń trud. Przeważnie więc z takiej szafy korzysta się na co dzień, chociaż niekiedy nawet renowacja nie wymusza przynajmniej częściowej zmiany stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Bardzo stare, zabytkowe szafy będą razić w nowoczesnych pokojach, ale są tak urokliwe, że większość użytkujących, którzy zdecydowali się na pozostawienie ich w mieszkaniach, bez wahania popracuje nad resztą wyposażenia. Niekiedy szafy, które kiedyś należały do dziadków, trafiają po odnowieniu do ich pokoi i sprawiają radość – budzą wiele pozytywnych wspomnień z przeszłości.

Niezbędna konserwacja
Każdy mebel drewniany potrzebuje odpowiedniej konserwacji co pewien czas i bywa wrażliwy na niektóre warunki zewnętrzne. Stare szafy przeważnie są bardzo dobrej jakości, o ile wykonano je z drewna gatunkowego – dawni rzemieślnicy starali się rzetelnie wykonywać swoją pracę, więc mebel taki może trwałością przewyższać wiele współczesnych. Nie znaczy to, że odnowioną szafę można pozostawić samą sobie. Chodzi głównie o to, że ma już swój wiek i bardziej niż inne meble będzie podatna na czynniki z otoczenia. Także środki, które użyto do renowacji, będą co pewien czas wymagały czynności odświeżających. Najlepiej używać do tego celu wysokiej jakości preparatów, być może takich kupionych w sklepie stolarskim. Nie trzeba, z drugiej strony, przesadzać z konserwacją – meble tego nie lubią. Najlepiej regularnie odkurzać szafę i uważać, by nie była narażona na wilgoć bądź inne problematyczne czynniki, a bardziej zaawansowane metody powtarzać nie częściej, niż na przykład raz na pół roku przy okazji generalnych porządków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here