Drzwi do łazienki

Dobór drzwi łazienkowych, wydaje się być oczywisty. Wytwórcy w swojej ofercie mają dedykowane drzwi wewnętrzne do łazienek, jakie spełniają wszelkie wymagania. Jednakże warto spojrzeć na parę rzeczy, nim podejmiemy końcową decyzję przy ich zakupie.

Drzwi łazienkowe

Drzwi wewnętrzne do łazienki

Dlaczego do łazienki nie można wykorzystać pierwszych lepszych drzwi? Powodem jest duża wilgotność zbierająca się w tym miejscu, jaka musi być dobrze odprowadzana. Więc pełne drzwi wewnętrzne nie zdadzą egzaminu.

Brak właściwej wentylacji może przyczynić się do podwyższonej wilgotności, i w konsekwencji do rozwoju pleśni oraz grzybów. Takie efekty nie jedynie oddziałują na stylistykę łazienki, lecz także mogą być niebezpieczne dla własnego zdrowia. Więc dobierając właściwe drzwi wewnętrzne łazienkowe, powinniśmy skoncentrować się na odpowiedniej wentylacji powietrza, między łazienką a pozostałą częścią mieszkania.

Drzwi łazienkowe – typy

Drzwi łazienkowe możemy podzielić wedle paru klasyfikacji. Pierwsza z nich obejmuje typ materiału, z jakiego zostały zrobione. W związku z tym wymieniamy:

1. Drewniane drzwi łazienkowe – najlepsze i najtrwalsze. Zrobione z drzewa litego lub drewna warstwowo klejonego, zachowują naturalny rys słojów. Niewątpliwie potrzebują specjalistycznej impregnacji, więc ochrony przed wilgotnością. Przeważnie wytwórcy proponują drzwi sosnowe czy zrobione z drewna bukowego lub dębowego.
2. Drzwi wewnętrzne drewnopochodne – składają się z płyty drewnopochodnej, przeważnie płyty MDF. Jeśli będzie nam zależeć na większej twardości płyty, wówczas warto zdecydować się na płytę HDF. Tego rodzaju drzwi wykańczane są okładziną w rozmaitych odcieniach, wielokrotnie przypominając własnym wzorem imitację drewna.
3. Szklane drzwi łazienkowe – szklane drzwi łazienkowe nie bez powodu kojarzone są z luksusem. Nie tylko wyglądają bardzo elegancko, lecz także są niezwykle kosztowne. Substytutem okazują się być drzwi łazienkowe z przeszkleniami. Drewniane czy aluminiowe ramy wypełnione mleczną szybą, są równie eleganckie jak szklane drzwi łazienkowe.
4. Drzwi łazienkowe zrobione z tworzywa sztucznego – napotykane najrzadziej, mogą być zrobione z PCV. Raczej okazują się mniejszą wytrzymałością.

Następny podział dotyczy sposobu otwierania. W tenże sposób dzielimy drzwi na:

1. Drzwi rozwierne – są to standardowe drzwi z ościeżnicą, składające się z jednego skrzydła. Wymagają dużo miejsca, aby móc je łatwo otwierać. Zawsze muszą być montowane w taki sposób, aby otwierały się na zewnątrz.
2. Drzwi rozsuwane – skrzydło drzwiowe montowane jest na jednej czy dwóch szynach (górnej oraz dolnej), dzięki czemu możemy je przesuwać w każdą stronę. Jest to rozwiązanie doskonale sprawdzające się w małych powierzchniach. Więc w mieszkaniach, w jakich nie możemy pozwolić sobie na swobodne odchylanie skrzydła.
3. Drzwi harmonijkowe – drzwi harmonijkowe, identycznie jak drzwi rozsuwane montowane są nie jedynie do ościeżnicy, lecz także na szynach górnych oraz dolnych. Ze względu na własną charakterystyczną budowę zawierającą niezliczone lamele, skrzydło składa się czy rozkłada podobnie, jak harmonijka.
4. Drzwi składane – skrzydło drzwiowe składa się z dwóch części, które przy otwieraniu równocześnie na siebie nachodzą, ustawiając się jednocześnie do ościeżnicy. Tak jak w wypadku drzwi rozsuwanych czy harmonijkowych, drzwi składane idealnie sprawdzą się w małych wnętrzach.
Niewątpliwie ponadto możemy wybierać spośród dużej palety kolorystycznej i dużego wzornictwa. Jednakże w ostatnim czasie, największą popularnością cieszą się drzwi białe do łazienki, doskonale dostosowane do stylu skandynawskiego.

Wymiary drzwi łazienkowych

Choć istnieje możliwość zamówienia drzwi łazienkowych pod wymiar, to jednakże nie należy zapomnieć o zachowaniu minimalnych rozmiarów. Niewielkie wymiary drzwi łazienkowych powinny wynosić 80 cm szerokości i minimum 2 metry wielkości w świetle. Dla własnego komfortu oraz bezpieczeństwa możemy zdecydować się na takie czy tylko większe wymiary drzwi łazienkowych.

Jeśli zdecydujemy się na drzwi wewnętrzne rozwierne, równocześnie należy pamiętać o odpowiednim montażu skrzydła. Drzwi łazienkowe nie mogą otwierać się do wewnątrz. Nie chodzi tu tylko o utrzymanie większej ilości miejsca w łazience, lecz przede wszystkim o bezpieczeństwo.

Drzwi wewnętrzne łazienkowe a wentylacja

Drzwi wewnętrzne do łazienki w odróżnieniu od drzwi do pozostałych pomieszczeń, muszą zapewnić odpowiednią wentylację. Jest parę rozwiązań w celu utrzymania właściwej cyrkulacji powietrza.

Powszechnie wykorzystywanym wyjściem są kratki wentylacyjne do drzwi łazienkowych. Średnie wymiary kratki wynoszą 12×44 cm. Należy pamiętać o tym, iż minimalna powierzchnia winna wynosić 0,022 m2. Możemy wybierać tenże element w barwie dostosowanej do drzwi. Kratki wentylacyjne do drzwi łazienkowych wykonywane są z tworzywa sztucznego czy metalu. Ostatni rodzaj kratek przejawia się teraz największą wytrzymałością.

Kolejnym sposobem na zachowanie odpowiedniej wentylacji, są tuleje wentylacyjne. Jest to element, jaki także znajduje się w konstrukcji drzwi łazienkowych. Idealnie pasują zwłaszcza do innowacyjnego wystroju pomieszczeń. Jedynym minusem jest to, iż tuleje wentylacyjne nie spełniają warunków dotyczących minimalnej powierzchni powierzchni przepuszczającej świeże powietrze do łazienki. Pomimo to są w tej chwili popularniejszym sposobem, aby zachować odpowiedni przepływ powietrza.

Dobierając drzwi do łazienki, należy zwrócić uwagę na ich jak najwyższą jakość. Pamiętajmy, iż będą one nastawione na działanie wilgotności, więc powinny być dobrze ochronione przed tym czynnikiem. Zwłaszcza jeśli mówimy o drzwiach drewnianych czy zrobionych z materiałów drewnopochodnych.

Drzwi z powodzeniem możemy dostosować kolorystycznie do planowanego wystroju łazienki. Jak już wcześniej nadmieniono, największą popularnością cieszą się teraz drzwi w odcieniu białym. Wytwórcy gwarantują duży asortyment wzornictwa, oraz również wyboru efektownego przeszklenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here