Jak pomalować meble sosnowe na biało?

Każdy mebel, nawet ten, o którego bardzo się dba, z czasem traci swój pierwotny blask i wymaga odnowienia. Zdecydowanie najtrudniejsze w renowacji są szafki kuchenne, które narażone są na działanie wielu niekorzystnych czynników. Przede wszystkim ich wrogiem jest wysoka temperatura. Gdy gotuje się w kuchni obiady, to jest nieunikniona. Meble takie narażone są także na działanie wody, jeśli nie zostały uprzednio pokryte warstwą lakieru, który by je przed tym zabezpieczył. Z reguły nie dba się szczególnie o wyposażenie mieszkania, jeśli jest ono nowe. A szkoda, bo w ten sposób można znacznie przedłużyć żywotność mebla i sprawić, że będzie cieszył oko przez wiele długich lat. Dopiero gdy drewno zaczyna pęcznieć lub próchnieć, to człowiek decyduje się na działanie, które ma zapobiec postępowaniu tych procesów. Z reguły działanie to kończy się sukcesem, bo drewno to wspaniały materiał natury, który poddaje się nawilżaniu i ścieraniu. Bez względu na to, jakie meble chce się odnowić, warto wiedzieć o tym, że nie można pokrywać ich żadnymi lakierami ani utwardzaczami, jeśli uprzednio nie przygotuje się odpowiednio danej powierzchni. Jeśli się tak zrobi, to jest więcej niż pewne, że pogorszy się i tak opłakany stan mebla.

Modne są różne kolory frontów, ale i tak większość osób jest zainteresowana, jak pomalować meble sosnowe na biało. Wynika to zapewne z tego, że biel to zdecydowanie ponadczasowy kolor, który pasuje praktycznie do każdego wnętrza. A już na pewno do takiego, w którym są kolorowe ściany. I nie ma tu znaczenia, czy są one pomalowane, czy też pokryte płytkami. W tej sytuacji liczy się kolor. Ściany, które są w ciemnym, albo nadzwyczaj intensywnym odcieniu należy przełamać innym, najlepiej neutralnym elementem wyposażenia. Białe szafki, czy szafy idealnie się zatem do tego nadają. Są one najczęściej kupowanym produktem w salonach meblowych, stąd wniosek, że wiele osób ma je w swoich domach. Zanim przystąpi się do renowacji mebli, które zostały wykonane ze szlachetnego drewna, czyli z sosny, warto wiedzieć, że w wyniku działań mechanicznych, lakier, jakim pokryte są fronty szafek, ulega samoistnemu starciu. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba użyć papieru ściernego o różnej gramaturze, jeśli planuje się przystąpić do renowacji.

A wszystko dlatego, że wytarcie lakieru nie we wszystkich miejscach jest takie same. Z całą pewnością nie ma go w miejscach, które często się dotykało. Najpewniej są to okolice, w których umiejscowione są uchwyty mebli. Miejsca te są szczególnie narażone na ścieranie, co jest poniekąd zrozumiałe i dla wszystkich logiczne. Uszkodzeniu ulegają także miejsca, które są szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych. Wystarczy się przyjrzeć, żeby zauważyć, ze w tym właśnie miejscu drewno ma nieco inny kolor, niż tam, gdzie światło słonecznie nie dochodzi. I na taki mankament jest sposób. Wystarczy pokryć drewno równomiernie bejcą, od razu po starciu lakieru. Wówczas drewno nabierze intensywnej, a na dodatek jednolitej barwy, a właśnie na tym zależy osobie, która zabiera się za odnawianie mebli. Jeśli chce się z kolei pomalować szafki na jeden kolor, to rezygnuje się z używania bejcy. Nie ma to wówczas racji bytu, ponieważ i tak pomaluje się meble na kolor, który ją przykryje. Przed przystąpieniem do prac w tym zakresie należy prawidłowo przygotować miejsce pracy. Problemem mogą okazać się zwierzęta, jeśli ma się jakieś w domu. Gubią one sierść, a ta z kolei może przyklejać się do świeżo pomalowanego mebla. I nie ma tu znaczenia, czy pokryło się mebel farbą o jednolitym kolorze, czy też bezbarwnym lakierem. Włosy i tak będą widoczne, gdy farba już wyschnie.

W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak ponownie użyć papieru ściernego. Ścierając, należy dotrzeć do momentu, w którym włos nie będzie już widoczny, apotem powtórzyć jeszcze raz wszystkie czynności, jakie się wykonało. Sprawa ta wygląda identycznie, gdy ma się do czynienia z innymi zabrudzeniami i pyłkami. Są one niestety widoczne za każdym razem, gdy farba wyschnie. Dlatego też niezbędne wydaje się skrupulatne przygotowanie miejsca, w którym będzie się malować meble. W przeciwnym razie można się rozczarować efektem, jaki się uzyskało i cała praca pójdzie na marne. Tak samo, jak czas, jaki się poświęciło na pracę, bo należy wiedzieć, że w dużej mierze, nie jest ona ani łatwa, ani przyjemna. Oprócz zabezpieczenia przestrzeni, w której dokonuje się renowacji, trzeba także pamiętać o zabezpieczeniu oczu i twarzy. Nie można przecierać powiek, gdy nie umyje się uprzednio rąk, ponieważ substancje, które zawarte są w lakierach i farbach, nie wpływają korzystnie na zdrowie. Nawet te, które reklamowane są jako całkowicie bezpieczne. Warto postawić swoje zdrowie na pierwszym miejscu i zadbać odpowiednio o warunki pracy. Na pewno wyjdzie to każdemu na dobre.
Jak widać, każdy mebel może zyskać dawny blask, jeśli tylko odpowiednio się o niego zadba. Jest to na pewno zajęcie, które zajmuje dużo wolnego czasu i nie każdy może sobie pozwolić na takie hobby, ale jeśli tylko ma się chęć, żeby coś zdziałać w tej dziedzinie, to grzechem byłoby z niej nie skorzystać. Przed pracą warto jednak zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi bezpiecznej pracy, a także poznać tajniki dotyczące obchodzenia się z poszczególnymi rodzajami drewna. Trzeba bowiem wiedzieć, że każdy materiał jest inny i inne są metody działania. A wszystko to po to, żeby efekt był zadowalający oraz żeby praca, jaką się włożyło w renowację, nie poszła na marne.

Każdy może odnowić swoje meble, jeśli tylko ma na to czas i pieniądze. Na pewno opłaca się to bardziej, niż zakup nowej meblościanki lub pojedynczych mebli, które niekoniecznie wykonane są z dobrych materiałów, ale kosztują małą fortunę. Warto zainteresować się tym tematem, jeśli ma się ochotę w najbliżej przyszłości pobawić się w majsterkowicza. Własnoręczna praca przynosi wiele satysfakcji i tym bardziej jest się wówczas zadowolonym z efektów, jakie udało się w ten sposób osiągnąć. A to już bardzo dużo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here