Jak projektować meble

Czy wiesz, że stworzenie samodzielnie składanych półek, a nawet szafek nie wymaga specjalnego wykształcenia ani doświadczenia? Jeśli masz niewielki budżet na wykonanie mebli do domu czy biura, pozwól sobie na samodzielne ich stworzenie. Pamiętaj jednak, że będzie to wymagało od Ciebie sporo wolnego czasu, dobrego projektu i „luźnej głowy”. Lepiej więc przeznaczyć na projektowanie mebli kilka spokojnych dni, niż robić to na szybko i bez odpowiedniego zastanowienia.

Pamiętaj, aby projektować tylko takie meble, które będziesz w stanie samodzielnie stworzyć. Raczej nie porywaj się więc na rzeźbione komody czy artystyczne szafy, albo samodzielnie tworzone krzesła. Możesz jednak z powodzeniem wykonać półkę na książki czy szafkę pod umywalkę w łazience bez potrzeby zatrudniania projektanta. Możesz zainwestować w poradnik jak projektować meble, lub przejrzeć dostępne w Internecie tutoriale na ten temat. Projektowanie mebli jest istotne – pamiętaj o tym, ponieważ brak projektu może sprawić, że w połowie tworzenia mebla nie będziesz już wiedział, na czym się opierać. Projekt jest konieczny po to, abyś mógł sięgnąć do niego w każdej chwili, gdy zechcesz przypomnieć sobie, po co miałeś wywiercić otwór w danym miejscu, lub który element półki miałeś zbić z innym. To, co w pierwszym rzucie wydaje Ci się być oczywiste, po kilku godzinach może przestać takie być. Można skorzystać z programów komputerowych do projektowania mebli. Są one o tyle wygodne, że pomagają uwzględnić wiele parametrów, których być może nie bierzesz pod uwagę, kiedy projektujesz meble na kartce papieru. Nie musisz jednak wydawać pieniędzy na programy, jeśli będziesz pamiętał o kilku prostych zasadach tworzenia takiego projektu.

Najpierw zaplanuj, jakiego kształtu i rodzaju, oraz z jakiego tworzywa ma być Twój mebel. Przejdź się po sklepie oferującym gotowe blaty meblowe i zobacz, jakie szerokości i grubości blatów są dostępne z tworzyw, które wymarzyłeś sobie do swojego mieszkania. W ten sposób łatwiej Ci będzie projektować. Gdy planujesz szafkę pod zlew – wybierz blat, który całościowo obejmie blat i nie pęknie podczas wiercenia otworu. Jeśli projektujesz łóżko – upewnij się, że stelaż zmieści posiadany lub planowany do kupienia materac. Następnie zdejmij wszystkie niezbędne wymiary pomieszczenia, w którym chcesz ulokować dany mebel. Wtedy uzyskasz pogląd na to, jakiej szerokości i długości blaty będą Ci potrzebne. Podczas rysowania projektu bierz pod uwagę grubość wybranych materiałów i uwzględniaj ją w projekcie. Nie wszystkie boki szafy muszą mieć tę samą grubość. W projektach szafek wiszących uwzględnij miejsce na przytwierdzenie kątownika o odpowiednim rozmiarze. W sklepach z materiałami budowlanymi dostępne są bardzo różne rozmiary kątowników,więc nie powinno być z tym problemów. Uwzględnij też szerokość gwoździ lub śrub, którymi chcesz zbić ze sobą poszczególne płyty. Kiedy projektujesz szafkę z frontami otwieranymi, koniecznie uwzględnij w projekcie zawiasy oraz uchwyty do szafki. Być może konieczne będą też podpórki do szafek czy komód. Projektując takim mebel koniecznie uwzględnij to, jak będzie on wykorzystywany i gdzie będzie stał. Jeśli ma to być szafka wisząca – wybierz mocne kołki rozporowe, na których będzie wisiała i odpowiednią grubość wkrętów. Jeśli ma to być stojąca komoda – pamiętaj o jej nogach, gdyż trudno będzie w przyszłości ją przesuwać bez tego drobnego elementu.

W projektowaniu mebli istotne jest przede wszystkim to, aby wziąć pod uwagę wszystko – nawet najdrobniejszy detal. Jeśli projektujemy szafkę łazienkową, musi ona być wykonana z odpowiednio mocnych, niewrażliwych na wilgoć tworzyw. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie innych wkrętów, a także wywiercenie otworów specjalnymi wiertłami. Należy mierzyć siły na zamiary – co z tego, że zaprojektujesz wspaniałą szafkę, jeśli nie będziesz posiadał narzędzi, aby ją zmontować? Gdy nie masz narzędzi, musisz je kupić, a jeśli koszt zakupu materiałów i narzędzi przekroczy koszt takiej samej szafki kupionej w salonie meblowym, wówczas całe przedsięwzięcie automatycznie traci sens.

Projektując proste meble zyskujemy nie tylko więcej pieniędzy, bo oszczędzamy je nie kupując drogich mebli z salonu. Zyskujemy też doświadczenie w tworzeniu pewnych rzeczy samodzielnie. To wspaniale podnosi poczucie własnej wartości, gdy widzimy, jak wiele rzeczy potrafimy zrobić samodzielnie, bez wydawania na to bajońskich sum. Spędzamy czas przyjemnie i pożytecznie – bo nie ma nic fajniejszego, niż kawał dobrze zrobionej roboty na własny użytek.

Projektując meble warto zerknąć też na poradniki dotyczące najczęściej popełnianych błędów. Dużo błędów popełnia się już na etapie projektowania rozmiarów. Chcąc zyskać wiele przestrzeni na ubrania, projektujemy na przykład zbyt głębokie szafki. Po otwarciu drzwiczek przestrzeń mieszkania kurczy się, a drzwiczki obijają się o inne elementy lub po prostu przeszkadzają w użytkowaniu. Częstym błędem jest też projektowanie szuflad, które stykają się bezpośrednio ze ścianą pomieszczenia, do którego mają być dedykowane. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na zrobienie odstępu między ścianą a meblem z szufladami, wówczas lepiej zastosować tam inne rozwiązanie – półkę bez drzwiczek albo szafę z drzwiami przesuwnymi.

Meble należy projektować przede wszystkim z myślą o konkretnych potrzebach i konkretnych pomieszczeniach. Warto zasugerować się już istniejącymi meblami, które nam się podobają, i na podstawie których chcemy stworzyć swoje własne wyroby. Trzeba jednak zawsze brać pod uwagę indywidualne wymiary pomieszczenia, nasz wzrost, kto będzie korzystał z tych mebli, oraz co konkretnie będziemy w nich chować. Samodzielne projektowanie mebli, a następnie oddawanie projektu do salonu, który go wykona, lub własnoręczne ich tworzenie może być świetnym sposobem na to, by uzyskać konkretny mebel, który nam się podoba, ale o zmienionych parametrach. Niektórzy panowie „złote rączki” tworzą w ten sposób zupełnie innowacyjne, kreatywne meble, które w piękny sposób urozmaicają wnętrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here