Jak rozpocząć przygodę z drzewami owocowymi

W przydomowych ogródkach lub na działkach bardzo rzadko można się spotkać z brakiem drzewek owocowych. Ich obecność jest bowiem tak naturalna, że ciężko sobie wyobrazić te miejsca bez uginających się pod ciężarem owoców drzewostanów. Jeśli Ty także chciałbyś posiadać w swoim ogrodzie takie drzewka i co roku cieszyć się przepysznym smakiem ich owoców, ale nie wiesz, od czego zacząć, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Rozmiary rośliny

Aranżując swój ogród, powinniśmy wziąć pod uwagę, jakie docelowo rozmiary powinno osiągać sadzone przez nas drzewo. Jeśli mamy wystarczająco dużo przestrzeni i zależy nam na okazałym drzewie, które będzie nas zachwycało najpierw pięknymi kwiatami podczas kwitnienia, a następnie dużą ilością pokaźnych owoców, doskonałym wyborem będzie jabłoń Kosztela. Jabłoń ta osiąga rozmiary od 3,5 do 4,5 m metra wysokości – rośnie nie tylko wysoka, ale poszczycić się może też rozłożystą koroną.

Owocowanie i długowieczność

Sadząc drzewka owocowe, warto zwrócić uwagę na to, ile lat mają u nas rosnąć i jak często owocują. Przykładowo jabłoń Kosztela jest odmianą jabłoni, która jest długowieczna, a więc jej owocami będziemy mogli się cieszyć przez wiele lat.

Łatwość uprawy

Dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z sadzeniem drzew owocowych ważną kwestią będzie łatwość uprawy. Zacząć należy od gleby, na którą nie zawsze mamy wpływ, dlatego ważne, aby roślina miała niezbyt duże wymagania i potrafiła się odnaleźć nawet w mało urodzajnych glebach.

Warto też wybrać drzewa, które są odporne na niskie temperatury i przymrozki, aby nasz klimat nie doprowadził do uszkodzenia kwiatów i zawiązków owoców, co w efekcie spowoduje małe zbiory lub nawet ich brak. Odporność na choroby wywoływane przez bakterie, grzyby i wirusy roślin również jest ważną kwestią, ponieważ potrafią one skutecznie zaszkodzić roślinie.

Bardzo łatwym w uprawie drzewem owocowym jest wspomniana jabłoń Kosztela, która świetnie radzi sobie z mało żyzną glebą, nie potrzebuje zbyt dużego nasłonecznienia, jest odporna na mróz i choroby pasożytnicze drzew owocowych.

Owoce

Głównym powodem sadzenia drzewek są właśnie ich owoce, dlatego warto wybierać takie rośliny, które tych owoców będą miały dużo. Oczywiście liczą się również walory smakowe – miłośnicy jabłek mogą bez wahania wybrać jabłoń Kosztela, której owoce są wyraziste w smaku, aromatyczne i słodkie. Jeśli pozwoli im się odleżeć około miesiąca, smak ten będzie jeszcze lepszy, co pozwoli na wytwarzanie przepysznych przetworów: dżemów, powideł, czy soków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here