salon

Głównym pomieszczeniem w domu jest salon. To tutaj przyjmujemy gości i odpoczywamy całą rodziną. Twój codzienny komfort będzie zależał od tego, jak dobrze zaprojektowano rozkład salonu. Magda Knappe: architekt wnętrz radzi co wziąć pod uwagę przy projektowaniu wnętrza?

Przed przystąpieniem do projektowania pomieszczenia należy zwrócić szczególną uwagę na następujące elementy:

  1. Rozmiar salonu. Logiczne jest założenie, że układ dużego salonu będzie różnił się od małego: różni się również ilością mebli i ich wymiarami. Przy wnętrzach przestronnych zastosujemy większe i bardziej rozłożyste meble a przy niewielkich i kompaktowych pomieszczeniach – mniejsze, często meble wielofunkcyjne. Na tym etapie ważna jest szerokość i długość ścian oraz wysokość pomieszczenia.
  2. Kształt pomieszczenia. Przestrzeń może być regularna (kwadrat, prostokąt) lub nieregularna (pięciokąt, w kształcie litery L, z wykuszem).
  3. Okna, drzwi. Dokładniej – ich liczba, rozmiar, lokalizacja. Często to otwory decydują o rozmieszczeniu mebli na planie.
  4. Funkcjonalność. Czasami funkcjonalność jest zdeterminowana innymi elementami wnętrza np. usytuowaniem kominka.
  5. Cechy. W mieszkaniach często wykonuje się przejścia do salonów, co wpływa na aranżację wnętrza. W domach na aranżację obiektów mogą mieć wpływ takie elementy jak kominek, schody itp.

Rozmiar salonu

Duży

Przeciętne wartości przestronnego salonu zaczynają się od 20 m2 – jest to metraż wystarczający, aby podzielić przestrzeń na strefy funkcjonalne, pomieścić wszystkie niezbędne meble i pozostawić miejsce na komunikację.

Mały

Pokój o powierzchni mniejszej niż 20 m2 uważany jest za mały, pomieszczenia mniejsze niż 12-14 m2, uważany jest za bardzo mały. Z jednej strony mały pokój jest łatwiejszy do przytulności do uzyskania przytulności. Z drugiej strony trudniej jest jednak zmieścić w nim wszystko, czego potrzebujemy, zwłaszcza jeśli oprócz sofy, stołu, telewizora, planowane jest miejsce na jadalnię, sypialnię i miejsce do pracy. Aby pokój był wygodny, projekt funkcjonalny musi być od początku dokładnie przemyślany: w tym przypadku improwizacja nie jest dobrym pomysłem.

Salon mały czy duży to bez znaczenia nadal będzie miał strefę telewizyjną jak ją urządzić dowiesz się z artykułu: http://www.lothus.pl/jak-urzadzic-strefe-telewizyjna-w-salonie/

Kształt pomieszczenia

Pokój w kształcie kwadratu

Tradycyjnie uważa się, że pokoje kwadratowe są najlepsze do planowania. Opinia ta jest poprawna, jeśli cały pokój jest częścią wypoczynkową. Na środku warto postawić stolik kawowy, obok kanapę, fotele, naprzeciwko  – telewizor lub ekran do projektora, po bokach strefy medialnej będzie wystarczająco dużo miejsca na półki z książkami lub ozdoby ścienne czy rośliny. Możemy zastosować oświetlenie umieszczone centralnie w formie dekoracyjnej lampy, ale lepiej jednak zastosować kilka różnych opcji oświetlenia, którym będziemy mogli sterować w zależności od nastroju.

Zupełnie inny odbiór wnętrz w kształcie kwadratu mamy, gdy zadaniem jest podzielenie salonu na strefy: na kwadracie, zwłaszcza małym, możemy zastosować jedynie techniki wizualne.

Pokój w kształcie prostokąta

W układzie takiego salonu obowiązuje niewypowiedziana zasada: im węższy pokój, tym więcej technik wizualnych będzie wymaganych. Z drugiej strony prostokąty są idealne do zagospodarowania przestrzennego.

Przestronne salony od 16 metrów kwadratowych można podzielić fizycznymi ściankami działowymi, ekranami, zasłonami, meblami (szafa, regał, kanapa), dosłownie rozbijając jeden wydłużony pokój na 2.

Jeśli metraż jest mały lub nie chcesz dzielić wąskiego pomieszczenia, zastosuj techniki wizualne: możesz podkreślić obszar za pomocą np. koloru lub zastosować inny rodzaj podłogi.

Aby poszerzyć pomieszczenie możesz ułożyć podłogę prostopadle do dłuższych odcinków ścian, zastosuj dywan z geometrycznym wzorem, fototapetę z efektem 3D, pomaluj krótsze ściany w ciemnych kolorach (a długie ściany w jasnych).

Pokój o nieregularnym kształcie

Wnętrze, które nie pasuje do opisu kwadratu lub prostokąta, jest uważane za takie o nieregularnym kształcie. Najczęstsze z nich to:

Pokój ze ściętymi narożnikami. Kwadraty lub prostokąty ze ściętymi narożnikami po jednej stronie przejmują wszystkie zalety / wady głównego kształtu. Ale z drugiej strony wymagają szczególnej uwagi w miejscu dodatkowego narożnika. Z tą oryginalnością łatwiej pogodzić się akceptując dany kształt i podkreśleniem go np. przy pomocy kominka, fotela, obrazów, ozdobnych plakatów czy oprawionych zdjęć czy dużych roślin.

Pokój w kształcie litery L lub U. Z jednej strony litera L czy U nie jest najwygodniejszą opcją przy planowaniu salonu. Z drugiej strony istnieje gotowe rozwiązanie podziału wnętrza na strefy. W jednej części wykorzystaj przestrzeń do wypoczynku, w drugiej – jadalnię, gabinet lub cokolwiek innego.

Często zdarzają się pokoje przejściowe, których nie można fizycznie zaprojektować zgodnie ze wszystkimi zasadami – np.dodatkowe drzwi mogą przeszkadzać. Przy projektowaniu salonu należy wziąć pod uwagę ich lokalizację. Na przykład 2 wyjścia naprzeciw siebie na środku salonu dosłownie dzielą go na pół. Uwzględnij również ukośne wyjścia w planie salonu: układ mebli w tym wnętrzu również będzie pod kątem.

Ważne! Nie blokuj przejścia między dwojgiem drzwi – w przeciwnym razie Twoja rodzina będzie nieustannie potykać się o meble, odczuwając dyskomfort.

Zobacz również artykuł: Jak urządzić salon.

Główne różnice w funkcjonalności pomieszczenia

W poprzednim rozdziale wspomnieliśmy już mimochodem, jakie inne funkcje może pełnić salon. Przyjrzyjmy się im bardziej szczegółowo.

Kuchnia z pokojem dziennym

Zwykle salon łączy się z kuchnią. Możesz początkowo kupić mieszkanie z takim układem lub dokonać zmian w istniejącym mieszkaniu (z wyjątkiem domów gdzie ściana pomiędzy pomieszczeniami jest ścianą nośną).

Najpopularniejszym pomysłem na zaplanowanie salonu połączonego z kuchnią jest oddzielenie za pomocą sofy. To ona jest granicą między strefą gotowania i rekreacji. Ale tę rolę może również odgrywać wyspa, półwysep, blat barowy, stół jadalny.

Jadalnia

Niestety w większości kuchni jest bardzo mało miejsca, nie ma możliwości zebrania wszystkich członków rodziny przy jednym stole. Dlatego w nowoczesnych wnętrzach  właściciele wolą przenieść jadalnię do salonu.

Gabinet

W czasach rozkwitu telepracy posiadanie miejsca do pracy w domu nie jest modą, ale raczej koniecznością. Jeśli w mieszkaniu nie ma osobnego miejsca do pracy, można je zaaranżować w przedpokoju: w pustym narożniku można postawić stolik prosty lub narożny lub zamontować konsolę za oparciem sofy pośrodku kanapy.

Salon połączony z sypialnią

Nie każdy lubi spać na kanapie, w mieszkaniu jednopokojowym często pojawia się kwestia umiejscowienia części sypialnej. Użyj poziomego lub pionowego podziału na strefy. Drugi jest bardziej odpowiedni do mieszkań z wysokimi sufitami – miejsce do spania znajduje się pod sufitem na specjalnie wybudowanej antresoli.

Elementy architektoniczne w domu jednorodzinnym

Funkcja jaką pełni przedpokój w domu jednorodzinnym nie różni się od funkcji tego samego pomieszczenia w mieszkaniu. Ale są pewne elementy architektoniczne, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania domu:

Kominek. Jeśli w mieszkaniach często wykonuje się imitacje kominka np. biokominki lub kominki elektryczne, to w domach zwykle umieszcza się prawdziwe paleniska. Mają wiele zalet, w tym tworzenie przytulnej atmosfery. Ale należy rozumieć, że w przypadku obecności kominka, planowanie zaczyna się właśnie od niego (a nie od sofy, jak byśmy to zrobili podczas jego nieobecności). To kminek wyznacza funkcję wnętrza.

Schody. Nie sposób zignorować takiego elementu architektonicznego: po pierwsze schody zajmują dużo miejsca. Po drugie, wymagają swobodnego podejścia do nich. Ale jest też plus: pod schodami w salonie powstaje dużo wolnego miejsca do przechowywania.

Nie beznaczenia jest również oświetlenie salonu, a więcej dowiesz się z artykułu https://projektowaniewnetrz24.eu/salon-dekorowany-swiatlem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here