Lawenda w przydomowym ogródku

Lawenda jest jedną z najbardziej popularnych roślin oraz najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie, przede wszystkim ze względu swój piękny i intensywny kolor. Znajduje ogromne zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, perfumiarskim oraz spożywczym, wiele osób ceni ją także jako malowniczą ozdobę swoich ogrodów. Lawenda posiada niebiesko – fioletowe lub purpurowe kwiaty, które wokół siebie roztaczają bardzo zmysłowy, niepowtarzalny zapach. Posiada silne właściwości oczyszczające i antyseptyczne, kwiaty z reguły uwielbiają ciepło i słońce, jednakże idealnie klimatyzują się również w chłodniejszych krajach takich jak między innymi Polska.

Odmiany lawendy

Lawenda doskonale odnajduje się w przydomowych ogródkach oraz na balkonach i parapetach, wśród odmian można wyróżnić wiele gatunków, aczkolwiek w ogrodnictwie wykorzystuje się najczęściej tylko kilka z nich. Do uprawy w przydomowym ogródku najlepiej sprawdzą się:

  • lawenda angielska, jest najczęściej wybieranym gatunkiem lawendy w Polsce, przede wszystkim ze względu na swoją mrozoodporność, z reguły kwitnie w lipcu oraz w sierpniu
  • lawenda francuska, jest odmianą, która znosi temperatury do -7 stopni Celsjusza, z tego też powodu najczęściej hoduje się ją w doniczkach
  • lawenda pośrednia, osiąga nawet 100 cm wysokości, jej zaletą jest fakt, iż kwitnie przez bardzo długi okres, bowiem od kwietnia do października

Uprawa lawendy w przydomowym ogródku – kiedy i jak sadzić?

Warto zaznaczyć, iż lawenda jest kwiatem, który nie ma zbyt wielkich wymagań, bowiem do jej prawidłowego rozwoju potrzebne jest głównie słońce. Kwiat jest odporny na mróz, dlatego bardzo często spotkać go można w polskich ogrodach, ponieważ nie ma problemów, aby przetrwać warunki zimowe. Jeżeli chodzi o miejsce posadzenia, najlepszym wyborem jest miejsce jak najbardziej nasłonecznione oraz odsłonięte od silnych porywów wiatru. Najlepszym rozwiązaniem i często stosowanym jest posadzenie lawendy pod ścianą domu. Należy zadbać o to, aby gleba była żyzna i przepuszczalna o odczynie neutralnym lub lekko zasadowym. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, iż kwiaty lawendy nie lubią wilgoci, warto także przygotować więcej miejsca, bowiem lawenda potrzebuje sporo przestrzeni ze względu na to, iż w szybkim czasie rozrasta się. Kwiaty, które sadzone są w rzędach powinny mieć odstępy około 50 cm. W kwestii czasu zasadzenia lawendy można to uczynić zarówno w porze wiosennej jak i późnym latem. Warto podkreślić, iż jeden raz zasadzona lawenda kwitnie przez wiele sezonów!

Lawenda w ogrodzie

Lawenda w ogrodzie

Lawenda przystosowana jest do znoszenia bardzo wysokich temperatur oraz suszy, dlatego nie ma potrzeby, aby podlewać ją zbyt często, ponieważ zbyt nadmierna wilgoć może być przyczyną rozwoju chorób grzybowych. Przemoczenie rośliny objawia się między innymi poprzez pojawiającą się szarą pleśń oraz brązowe liście. Ciekawostką jest fakt, iż lawenda nie potrzebuje również zbyt szczególnego nawożenia, aczkolwiek czasami można zastosować specjalną mieszankę nawozową, jednak trzeba to robić z odpowiednim wyczuciem, gdyż nawozy mogą spowodować nadmierny rozwój zielonych części roślin. W okresie jesiennym zaleca się wapnowanie podłoża, bowiem dzięki takiemu rozwiązaniu można otrzymać odczyn zasadowy, który lawenda uwielbia. Wiele ważnych informacji można znaleźć na specjalnym portalu Ogarnij Ogród.

Przycinanie kwiatów lawendy oraz jej zimowanie

Należy pamiętać o regularnym przycinaniu lawendy, ponieważ wspomaga to jej bujniejszy rozwój, pierwsze cięcie powinno być wykonane w kwietniu lub maju, roślinę można skrócić nawet o połowę jej wysokości, ponieważ sprzyja to wypuszczaniu nowych pędów. Natomiast drugie cięcie powinno nastąpić na początku jesieni, w tym przypadku wystarczy obciąć suche kwiatostany. Mimo iż lawenda klimatyzuje się w chłodniejszych miejscach, warto ją odpowiednio wzmocnić poprzez nawożenie potasem, gatunki bardziej wrażliwe można okryć agrowłókniną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here