Łazienka z wanną czy z prysznicem?

Łazienka to pomieszczenie, nad planowaniem którego każdy powinien spędzić dłuższą chwilę. Wszak jest to miejsce,z którego będziemy korzystać codziennie, powinno być zatem funkcjonalne, praktycznie urządzone i estetyczne.

Jednym z najczęstszych problemów, przed którymi stają osoby dokonujące aranżacji bądź remontu łazienki to decyzja, czy ma być to łazienka z wanną, czy też z prysznicem? Szczęściarze, posiadający duże pomieszczenia lub dwie łazienki, mogą pozwolić sobie na dwie opcje. Jednak większość z nas zmuszona jest dokonać wyboru, który zostanie na lata: wanna czy prysznic?

Nikogo nie zdziwi, że oba rozwiązania mają swoich zwolenników. Entuzjastów kąpieli w wannie jest tak samo dużo, jak zwolenników kąpieli pod prysznicem. Oczywiste jednak, że nie tylko same kwestie preferencji dotyczące sposobu korzystania z kąpieli będą ważyły o tym, czy zdecydujemy się na łazienkę z wanną czy z prysznicem. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę wielkość łazienki. Nie w każdym pomieszczeniu zmieści się wanna, a prysznic jest zdecydowanie bardziej kompaktowy. Co prawda na rynku istnieją wanny naprawdę małych gabarytów – wąskie i krótkie, lecz trudno przypuszczać, by kąpiel w nich była wygodna. Po drugie, należy wziąć pod uwagę kto będzie użytkował łazienkę. Jeśli będą to starsze osoby, najlepiej sprawdzi się prysznic, szczególnie z płytkim brodzikiem. Starszym ludziom wejście do głębokiej wanny może stanowić problem. Z kolei w przypadku małych dzieci, można przypuszczać że lepiej sprawdzi się wanna. Maluchy często lubią kąpiele, traktując ją jak zabawę. Prysznic nie daje takich możliwości. Kolejną kwestią jest ekonomia. Zarówno wanny, jak i prysznice spotkamy w różnych przedziałach cenowych – każdy znajdzie coś dla siebie. Zgoła inaczej wygląda jednak kwestia korzystania z tych rzeczy. Do kąpieli w wannie potrzebna jest większa ilość ciepłej wody. Kąpiele pod prysznicem są szybsze, a więc tańsze.

Łazienka z wanną to rozwiązanie, na które wciąż decyduje się więcej osób. Nad jej rozmieszczeniem należy pomyśleć już na początku budowy domu, ponieważ wiąże się to z odpowiednim rozmieszczeniem pionów kanalizacyjnych. Asortyment na rynku jest bardzo szeroki. Do wyboru mamy wanny narożne, wanny prostokątne zabudowywane oraz wanny wolnostojące, najczęściej o owalnych kształtach. Również wielkość, szerokość, długość, głębokość, pojemność to nieskończenie wiele możliwości. Wannę można także zamówić na wymiar. Na rynku dostępne są wanny białe i kolorowe. Różny jest też materiał wykonania. Współcześnie prym wiodą wanny akrylowe, które wypierają z rynku te wykonane z metalu. Nic dziwnego – są lekkie, szybko się nagrzewają (a więc miłe w dotyku) i długo trzymają ciepło. Łatwo też utrzymać je w czystości. Swoich zwolenników mają też stare wanny żeliwne. Coraz częściej spotkać można też modele wykonane ze szkła, kamienia lub drewna. Wybór odpowiedniego materiału to kwestia budżetu oraz projektu – a raczej naszej wizji, tego, na jakim efekcie do uzyskania nam zależy.

Aranżując przestrzeń łazienki, należy zastanowić się nad kwestią wanny, która jest największym sprzętem w tym pomieszczeniu. Wanny wolnostojące potrzebują najwięcej miejsca. Decydując się jednak na ten rodzaj wanny, nie musimy ograniczać się do umieszczenia jej pod ścianą. Doskonałym pomysłem będzie postawienie jej np koło okna, co pozwoli nam podziwiać przestrzeń podczas kąpieli. Jeśli nie ogranicza nas przestrzeń,warto zdecydować się na ten rodzaj wanny, na pewno najbardziej spektakularny. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji będzie też duża wanna narożna, do której mogą prowadzić na przykład schodki. Wanny narożne i prostokątne dają możliwość obudowania ich płytkami, które nadadzą łazience indywidualnego charakteru. Asortyment dostępny na rynku pozwala wybierać pomiędzy płytkami o różnych rozmiarach i kształtach, poczynając od mozaiki, a kończąc na wielkoformatowych płytkach. Warto pomyśleć też nad odpowiednimi dodatkami – odpowiednią baterią wannową (montowaną na wannie lub w ścianie), oświetleniem i funkcjonalną przestrzenią wokół – półkami, wnękami, miejscem na ręczniki, kosmetyki i inne akcesoria użytkowe.

Trudniejsza do aranżacji wydaje się mała łazienka, szczególnie w bloku. W tym wypadku raczej nie mamy dużych możliwości adaptacyjnych. Piony kanalizacyjne ograniczają możliwości. Warto jednak podkreślić, że nawet małe łazienki można funkcjonalnie zagospodarować. Na rynku są dostępne wanny małych gabarytów, które możemy dopasować do wielkości naszej łazienki. Doskonale sprawdzą się tutaj wanny asymetryczne, które przez swój nieregularny kształt zajmują niewiele miejsca. Takie wanny można z reguły zakupić w komplecie z panelami maskującymi, co ułatwi sprawę ich obudowy. W przypadku małych łazienek liczy się wykorzystanie każdego centymetra wolnej przestrzeni, dlatego całkowicie uzasadnione jest zabudowanie wanny.

Osobliwym rozwiązaniem, będącym kompromisem dla osób, które lubią zarówno wieczorny relaks związany z kąpielą w wannie, jak i krótkie poranne prysznice, jest opcja dwa w jednym, czyli wanna z opcją prysznica. Takie wanny posiadają czasem szerszą, prysznicową część, a czasem po prostu część z szybką lub parawanem – to miejsce, które służy wzięciu prysznica. Taka opcja doskonale sprawdzi się w małych łazienkach i zadowoli tych niezdecydowanych. Warto dodać, że ceny za wanny z opcją prysznica nie są wygórowane. Nie ma tu jednak mowy, z oczywistych względów, o płytkim brodziku.

Bez względu na to, czy marzy się nam łazienka z wanną, czy z prysznicem, powinniśmy dobrze przemyśleć wybór, biorąc przy nim pod uwagę wszystkie wymienione wyżej kwestie już na samym początku projektowania tego pomieszczenia. Obie wersje mają swoich zagorzałych zwolenników, a i nam – użytkownikom – preferencje mogą się z biegiem lat zmienić. Warto przemyśleć wszystkie plusy i minusy obu omówionych rozwiązań i na spokojnie wybrać tę opcję, która będzie dla nas najlepsza. Warto pamiętać, że jest to decyzja na lata i nie powinniśmy szybko zacząć jej żałować. A nawet jeśli – zawsze można ją zmienić. Do dzieła!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here