Meble sosnowe

Obecnie rynek meblarski oferuje bardzo wiele opcji. Wiele z tych opcji dotyczy materiału z jakiego wykonywane są meble. Obecnie właściwie nie ma w tym temacie ograniczeń. Współczesny design wykorzystuje w zasadzie wszystkie możliwe materiały, jakie są dostępne, do tego aby z nich wyprodukować meble. Oczywiście najbardziej klasycznym oraz solidnym materiałem jest drewno, ale wykorzystywane są również drewniane prefabrykaty takie jak płyty sklejkowe, tworzywa sztuczne, metal, szkło oraz wiele innych. Wytwarza się również meble ze „śmieci” czyli różnego rodzaju produktów, które umożliwiają konstrukcję, ale wcześniej miały inne zastosowanie. Przykładem takich eko-mebli są meble z butelek plastikowych.

Jak wspomniano wcześniej najbardziej klasycznym oraz najlepszym materiałem na meble jest jednak drewno. Niestety kupienie mebli drewnianych w salonie jest dość kosztowne. Bardzo często możemy jednak zamówić meble drewniane nie w salonie meblowym, ale u stolarza. Jest to oczywiście związane z innymi problemami, takimi jak projekt mebli oraz ich odpowiednie wymiarowanie. Możemy sobie z tym dość łatwo poradzić. Wielu stolarzy świadczy usługi wymiarowania mebli u klienta. Możemy również sami spróbować zwymiarować meble, jeśli stolarz nie chce się tego podjąć. Zanim jednak zabierzemy się sami do wymiarowania mebli, powinniśmy co nieco o tym poczytać, aby samemu nie zrobić sobie niedźwiedziej przysługi.

Pomimo tych wszystkich niedogodności wykonywanie mebli u stolarza ma jedną bardzo dużą zaletę. Meble takie są tańsze. Przeważnie stolarze dają ceny bardziej konkurencyjne niż salony meblowe, po to aby móc wyrównać szanse w rywalizacji z nimi na rynku meblarskim. Możemy jednak spróbować jeszcze bardziej obniżyć cenę, za meble u stolarza. Przede wszystkim możemy zaoszczędzić na materiale. Drewno oczywiście występuje w wielu rodzajach, które są uzależnione od gatunku drzewa z jakiego zostało pozyskane. Najdroższe są gatunki egzotyczne, które musimy sprowadzać. Półkę niżej stoją rodzime gatunki drzew liściastych, z których najcenniejszy jest dąb. Najtańsze jest drewno sosnowe i to meble sosnowe są właśnie najtańsze. Dodatkową opcją jest zamówienie mebli sosnowych w stanie „surowym”, czyli takie które musimy samodzielnie pomalować.

Meble sosnowe niepomalowane, musimy samodzielnie pomalować. Chociaż surowe drewno wygląda pięknie są ku temu konkretne powody. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że drewno jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczone, jest dość podatne na działanie szkodliwych czynników. Przede wszystkim czynniki takie mogą okazać swą destrukcyjną naturę, w przypadku mebli ogrodowych, czyli takich które bardzo dużą ilość czasu spędzają na wolnym powietrzu. Działanie szeregu niekorzystnych czynników takich jak deszcz, duże wahania temperatur, ostre słońce, szkodniki oraz grzyby mogą w przeciągu jednego lub dwóch sezonów całkowicie zniszczyć meble sosnowe ogrodowe. Co prawda w domu warunki te nie są aż tak ekstremalne, ale mimo wszystko mogą występować w mniejszym natężeniu. Nasze meble może dotknąć wilgoć, słońce oraz szkodniki i grzyby. Nie zabezpieczone odpowiednio drewno z czasem będzie niszczeć, co ostatecznie może doprowadzić do zniszczenia całego mebla.

W jaki sposób pomalować meble drewniane? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, że jeśli zamówimy meble drewniane to najtańszym rodzajem takich mebli będą meble sosnowe. Sosna nadaje się doskonale na meble, ale jest również materiałem lżejszym, mniej zbitym niż inne gatunki drewna, które w większości są gatunkami liściastymi. Z tego powodu są również bardziej podatne na zniszczenie. Wiele osób zastanawia się nad tym jak pomalować meble sosnowe. Musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że zanim zabierzemy się w ogóle do malowania mebli sosnowych, powinniśmy je odpowiednio zaimpregnować. Oczywiście istnieją farby z domieszkami impregnatu, ale jeśli chcemy meble sosnowe mieć dobrze zabezpieczone, a w szczególności jeśli meble sosnowe mają mieć przeznaczenie do użytku zewnętrznego (czyli jako meble ogrodowe lub na taras), najlepiej jest zastosować osobny impregnat i osobno farbę. W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się jednak na przygotowaniu powierzchni.

Aby dobrze pomalować meble sosnowe, nie wystarczy użyć farby oraz impregnatu. Konieczne jest najpierw odpowiednie przygotowanie powierzchni. Powierzchnię powinniśmy przeszlifować za pomocą papieru ściernego. W zależności od tego w jakim stanie powierzchni mamy mebel, wymaga to użycia papieru o różnej gradacji. Jeśli mebel jest wykonany z dość pobieżnie obrobionego materiału, musimy rozpocząć szlifowanie papierem grubym, i wraz z postępem szlifowania zmieniamy papier na coraz mniej agresywny. Wyszlifowana powierzchnia sprawia wrażenie gładkiej, ale w rzeczywistości powierzchnia jest chropowata, ale bardzo równomiernie. Gwarantuje to dobre przyleganie farby oraz zapewnia odpowiednie walory estetyczne. W rzeczywistości można by wykonać szlifowanie po procesie impregnowania, ale podczas szlifowania zdarli byśmy część zaimpregnowanej warstwy, co osłabiło by ochronę. Ostatecznie i tak szlifowanie musimy wykonać, więc najlepiej jest wykonać je na samym początku. Po nałożeniu impregnatu dobrze jest odczekać odpowiednią długość czasu. Samo wyschnięcie nie wystarczy. Należy poczekać aż impregnat wejdzie w głąb drewna i się tam utrwali. Czasem jest konieczne powtórne pomalowanie mebli sosnowych. Powinniśmy nanieść tyle impregnatu, aż nie będzie się mocno wchłaniał w głąb. Od zakończenia impregnacji, dobrze jest poczekać około 72h, zanim zaczniemy malować farbą.

Malowanie farbą należy oczywiście wykonać odpowiednią farbą do drewna. Czasem chcemy aby nasz mebel cieszył oko samym drewnianym wyglądem. Wówczas drewno jest lakierowane. Lakier powinien być odpowiednio dobrany, pod względem połysku oraz przeznaczenia. Malowanie mebli drewnianych jest do wykonania własnymi silami. Praca ta może nam sprawić wiele przyjemności, szczególnie że nasz mebel będzie długo cieszył oko. Dobrze jest móc mieć poczucie dobrze wykonanej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here