Nowoczesna łazienka

Nowoczesna łazienka powinna się charakteryzować przede wszystkim funkcjonalnością. Jest to miejsce w naszym domu, w którym bywamy codziennie, ale spędzamy w nim najmniej czasu. Wymaga ona porządku oraz zachowania zasad higieny. Nie należy lekceważyć tych aspektów, ponieważ będą one mieć wpływ na nasze samopoczucie z rana oraz wieczorem.
Nowoczesna łazienka może skorzystać z szeregu propozycji, które charakteryzują się dużą wszechstronnością. Najpraktyczniejszym materiałem do łazienek są płytki ceramiczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wariantów jest jeszcze kilka. Skorzystać można przykładowo z betonu lub jego imitacji. Jeżeli uznamy, że materiały te nie nadają odpowiedniego klimatu. są zimne, można te niedogodności skutecznie zatuszować poprzez położenie na nie ciepłego drewna lub efektownej tapety z różnymi barwami. Ten wybór będzie odpowiednie w momencie, gdy w naszym domu są dzieci. Wtedy z przyjemnością będą one spędzać czas w tym pomieszczeniu. Będzie się im kojarzyć pozytywnie z racji żywych kolorów. Drewno jest wyborem optymalnym, ponieważ jest on odporne na wilgoć. Wcześniej takie drewno w postaci parkietu powinno się odpowiednio zabezpieczyć, aby dobrze wypełniało swoją rolę.
Łazienka nowoczesna powinna posiadać kilka innowacyjnych rozwiązań. Pod uwagę należy brać kwestie odległości pomiędzy urządzeniami sanitarnymi znajdującymi się w środku. Na podstawowe elementy typu sedes oraz wanna trzeba przeznaczyć trochę powierzchni. Dla sedesu optymalnymi wymiarami są 80x85cm. Na wannę trzeba przeznaczyć około 70x100cm. Wygospodarowanie takiej przestrzeni jest zdecydowanie trudniejsze, gdy do naszej dyspozycji jest niewielka łazienka. Przed zakupem wszystkich urządzeń sanitarnych szczegółowo zaplanujmy ich rozlokowanie. Przygotowanie planu jest w tej sytuacji doskonałym pomysłem. Taki plan pozwoli nam zobrazować sobie przyszły wygląd łazienki z pełnym wyposażeniem.
Urządzając łazienkę prędzej czy później zadamy sobie pytanie, czy powinniśmy zainwestować w wannę, czy lepszym wyborem jest kupno kabiny prysznicowej. Jeśli chodzi o kwestie praktyczne, lepszym wyborem jest prysznic. Docenimy jego obecność szczególnie w godzinach porannych, gdy w kolejce do łazienki będzie stało kilka osób. Wzięcie prysznica zajmuje dosłownie kilka minut. Napuszczenie wody do wanny zajmuje czasem kilkanaście minut, co nie pozwala innym domownikom z łazienki przed wyjściem z domu. Wanna jest przeznaczona jedynie do większych łazienek. W mniejszych jej zakup będzie się wiązać ze stratą cennego miejsca, które możemy zagospodarować w praktyczny sposób. Jeśli posiadamy odpowiednią ilość wolnego miejsca, i chcemy jednocześnie zastosować salomonowe rozwiązanie – zdecydujmy się na wariant polegający na połączeniu wanny z prysznicem. Ta opcja pozwoli pogodzić wszystkich domowników.
W każdej łazience powinna panować wysoka temperatura, aby każda kąpiel przebiegała w komfortowych warunkach. Przez lata w standardowo urządzonych łazienkach dominowało ogrzewanie oparte na wykorzystaniu klasycznych grzejników żeberkowych. Nowoczesne łazienki odchodzą od tego typu rozwiązań. Obecnie prym wiodą grzejniki drabinkowe, które lepiej sprawdzają się na niewielkim metrażu. Mają one jeszcze kilka innych praktycznych zastosowań. Jeśli potrzebujemy wieszaka w łazience, dobrze ulokowany grzejnik drabinkowy wywiąże się z tego zadania perfekcyjnie. Na nim szybko będziemy w stanie wysuszyć bieliznę oraz odzież dziecięcą.
Łazienka jest takim pomieszczeniem w naszym domu, w którym bardzo łatwo o uszkodzenie ścian poprzez kontakt z wodą. Drugim takim pomieszczeniem jest kuchnia. Płytki ceramiczne to standardowe metody radzenia sobie z takim zagrożeniem. Teraz jednak możemy też zdecydować się na tapetę. Brzmi to bardzo abstrakcyjnie, ale obecnie w sklepach znajdziemy specjalne gatunki tapet, które nie absorbują wody. Najlepszym wariantem jest tapeta winylowa, ponieważ doskonale radzi sobie z wysokim poziomem wilgotności. Płytki ceramiczne najlepiej położyć w okolicach wanny, gdzie zachlapanie ścian jest najbardziej prawdopodobne.
Mając niewielkie pomieszczenie przeznaczone na łazienkę, pojawia się problem ze znalezieniem miejsca na pralkę. Jest ona większych rozmiarów, dlatego kwestia ta jest problematyczna. W większości polskich gospodarstw domowych pralka znajduje się właśnie w łazience. Rzadziej decydujemy się na pozostawienie jej w kuchni. Aby zoptymalizować powierzchnię łazienki, pralkę powinniśmy ustawić we wnęce. Wtedy mamy doskonałą okazję do zabudowania pojawiającej się wolnej przestrzeni nad pralką półkami. W ten sposób rozwiążemy problem ze znalezieniem miejsca na środki czystości. Jeśli wnękę zamkniemy za pomocą drzwiczek lub żaluzji, urządzenie to nie będzie nam rzucać się w oczy, czym zostanie podniesiony poziom estetyki wnętrza.
Urządzając swoją łazienkę trudno jest pominąć kwestię luster. Ich obecność jest wymuszona nie tylko ich praktycznymi walorami, ale też jest niezbędna z punktu widzenia estetyki. Lustra poprzez odbijanie światła sprawiają, że łazienka ulega optycznemu powiększeniu. Dla małych łazienek jest to kluczowe zagadnienie. Im większe lustro, tym jest ono bardziej pożądane. Do najpraktyczniejszych rodzajów luster zalicza się te, które nie posiadają ram. Brak ram ma znaczenie, ponieważ pozwala to na zatarcie granic pomiędzy samym lustrem a ścianami.
Odpowiednie oświetlenie gwarantuje nie tylko lustro i jego odbijanie światła. Jeżeli zależy nam na romantycznym nastroju, to zapewni go światło wydobywające się z kinkietów. Oświetlenie miejscowe jest najlepsze do makijażu lub golenia się. Oba te warianty można bez trudu ze sobą połączyć. Nowoczesne i niewielkie łazienki korzystają na przykład z dobrodziejstwa, jakie niesie ze sobą zastosowanie sufitowego plafonu. Daje on jasne oraz rozproszone światło. Rzadziej stosowane są lampy oraz żyrandole. Na nie potrzebna jest większa łazienka.
Jednym z centralnych urządzeń sanitarnych jest umywalka. Nad nią warto zadbać o specjalną szafkę zlokalizowaną obok lub nad samym urządzeniem. Znajdzie się tam miejsce na kosmetyki oraz przybory do higieny codziennej. Szafka powinna znajdować się w zasięgu dłoni domownika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here